Průvodce výběrem tiskárny a fotopapíru – díl I. – Poznáváme fotopapíry a plátna

Publikováno: 8. dubna 2021 | autor Redakce
Průvodce výběrem tiskárny a fotopapíru – díl I. – Poznáváme fotopapíry a plátna

Nový třídílný seriál volně navazuje na článek Jak vybrat fotopapír uveřejněný ve FotoVideo v květnu 2019. Seriál má za cíl srozumitelně vysvětlit parametry fotopapírů a zájemce spolehlivě vést výběrem k tomu nejlepšímu typu pro jeho záměr. Nebude chybět poměrně podrobný průvodce výběrem tiskárny. Věříme, že si pozorný čtenář oblíbí výrobu fotografií v pohodlí domova. Už jen díky tomu, že přestane mít ostych ze spletité nabídky tiskáren a papírů.

Text a foto: Jan Kaiser a Fomei, www.fomei.com

V prvním díle se zaměříme na názvosloví a druhy fotopapírů a pláten pro inkoustový tisk. Druhý díl provede amatérského fotografa labyrintem inkoustových tiskáren formátu A4 a pomůže mu s výběrem tiskárny a papíru. Závěrečný třetí díl se soustředí na vášnivého hobby fotografa, který vybírá fototiskárnu formátu A3+ a adekvátní foto a FineArt papíry pro svou práci.

Papíry pro inkoustové tiskárny

Jedním z kouzel moderních papírů pro inkjetovou fotografii je fakt, že osvědčené podložky známé desítky let jsou používány i dnes, avšak namísto světlocitlivé vrstvy je na povrch aplikována tzv. vrstva přijímající inkoust.

Průvodce výběrem tiskárny a fotopapíru – díl I. – Poznáváme fotopapíry a plátna

Obyčejné papíry tuto vrstvu (emulzi) nemají, a proto je tisk fotografií na nich nekvalitní – neostrý (rozpitý) a desaturovaný (má vybledlé barvy).

Kvalita vrstvy přijímající inkoust se také liší. Hodnotné umělecké papíry disponují jakostnější emulzí oproti základním lesklým a matným fotopapírům.

Popisujme fotopapíry správně a shodně – parametry a názvosloví

Už víme, že jakýkoli papír není zároveň fotopapírem. Papíry pro inkoustové fototiskárny – to je šlechta v oboru.

Průvodce výběrem tiskárny a fotopapíru – díl I. – Poznáváme fotopapíry a plátna

Pojďme si vysvětlit pojmy a parametry, které se v debatách o fotopapírech objevují, často však ne ve správném kontextu. Cílem prvního dílu je naučit se ve změti fotopapírů spolehlivě orientovat, umět si správně vybrat a rozumět základním pojmům…

Celý článek si přečtěte v dubnovém vydání časopisu FOTOVIDEO: ZDE.

Vzniklo vydání, které opět myslí na všechny své čtenáře a příznivce, a přitom je opět tak trochu mimořádné. Narodilo se totiž v době focení a natáčení nepříznivé, s upřímnou nadějí, že si už ten duben venku i v interiérech užijeme? Je to tak? Splnila se naše redakční očekávání a vaše upřímné přání? To jsme v době jeho přípravy nemohli vědět.

Spousta videa v časopise FotoVideo

Velké téma, které hýbe naším virtuálním a digitálním světem. Zájem o video roste přímo exponenciálně a my to jasně vidíme na množství stažených QR kódů, které přidáváme do jednotlivých článků. Opravdu vás nesledujeme, ale autoři a zpovídaní fotografové sami píší, že na svých webových či YouTube stránkách zaznamenali výrazný nárůst většinou hned po zveřejnění v našem časopise. Také máte ve svém chytrém telefonu nahranou čtečku QR kódů? Je to snadné, těch aplikací je několik a nezaberou v telefonu téměř žádné místo. Jen si jí kliknutím otevřete a rámeček lehce přiblížíte ke QR kódu v časopise a video či webové stránky se vám hlásí a automaticky běží. Žádné další složité operace a vy máte dvojí zážitek – z četby i doplňujícího videa. Foto a video prostě patří k sobě!

A velké fotografické lahůdky

Vyberte si z naší široké nabídky, která vznikla opět a jenom na základě vašich potřeb. Jak už jsme se zmínili, pracujeme v týmu a díky tomu dokážeme reagovat na velké množství naprosto aktuálních podnětů. Na tomto vydání se podílela opět řada významných osobností, kterým jsme za skvělou spolupráci velmi. Nebudeme tentokrát vyjmenovávat tu řadu skvělých jmen, seznámíte se s nimi postupně při listování dubnovým FotoVideem, které vám nabízí vše, co máte rádi (snad?) a hlavně přeje pohodu (a to nejen s ním), zdraví a snad už konečně i to kvalitní, upřímné a Dobré světlo!

Vyberte si z dubnového FotoVideo třeba následující:

OSOBNOST: JAROSLAV KUČERA

Dívky a paní z nedávné historie? Určitě vás budou zajímat!

OSOBNOST: JAROSLAV KUČERA

RECENZE: ČESKÁ FOTOGRAFIE V DATECH 1839-2019

Vladimír Birgus a Pavel Scheufler uvádějí novou knihu, která patří do vaší knihovny.

RECENZE: ČESKÁ FOTOGRAFIE V DATECH 1839-2019

OSOBNOST: GARIK AVANESIAN

Velké lidské příběhy v dosud nezveřejněných fotografiích velkého fotografa.

OSOBNOST: GARIK AVANESIAN

PRAXE: ZVĚTŠENÁ VIDEOPORADNA

Jakou techniku zvolit pro natáčení videa? Poradí vám dva odborníci.

PRAXE: ZVĚTŠENÁ VIDEOPORADNA

TECHNIKA: TISKNEME SI FOTOGRAFIE SAMI

Velký průvodce výběrem tiskárny a fotopapíru – 1. díl

TECHNIKA: TISKNEME SI FOTOGRAFIE SAMI

FOTOGRAF ROKU: VYHODNOCENÉ TÉMA „DOMÁCÍ KVĚTINY“

Výsledky možná překvapí, ale jsou nádherné. Květiny se vám povedly!

FOTOGRAF ROKU: VYHODNOCENÉ TÉMA „DOMÁCÍ KVĚTINY“

… a samozřejmě další spoustu zajímavých článků!

POZOR! Už jste si objednali vaše FotoVideo až domů! Je to stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

Navíc k vaší objednávce máme pro vás další dárky ZDARMA. K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě dárky odjakživa patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

Užijte si dubnové FotoVideo

Právě vychází
fv02-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.