Petr Špetla vysvětluje, jak na anamorfní optiku

Publikováno: 5. srpna 2024 | autor Redakce
nanozoom-dsc01725.jpg

Anamorfní objektivy dnes používáme kvůli výraznému charakteru podání obrazu, ale v 50. letech minulého století „zachránily“ od krachu filmový průmysl.

Do domácností pomalu a jistě pronikaly televizory a chodit na filmy do kina začalo ztrácet smysl. Odpovědí, která by mohla přitáhnout lidi zpět do kin, mohlo být odlišení formátu.

3.jpg

Plátno v kině a displej televize měly totiž původně stejný poměr stran 4:3, který vycházel z rozměru filmového materiálu (4:3″), na který se obraz zaznamenával. Širokoúhlý formát by lépe přenesl zážitek z velkolepých scén.

Jak to ale dostat širokoúhlý záběr na téměř čtvercové políčko?

Vývoj širokoúhlého filmu nepřipadal kvůli nákladům v úvahu, a tak studio 20th Century Fox koupilo patent na anamorfní optiku od francouzského vynálezce Henriho Chrétiena a vytvořilo nový formát zvaný cinemascope. Anamorfní objektivy smrštily širokoúhlý obraz do čtverce, v kině se pak přes speciální optiku roztáhl do původního tvaru. Divák byl nadšený.

dsc02874.jpg

Proč ale anamorfní objektivy používat teď, kdy i kamery v mobilních telefonech umí záznam 16:9? Právě pro výrazný charakter, který se s nimi pojí.

Zaujme vás výrazný charakter

Každý anamorfní objektiv udává hodnotu tzv. squeeze ratio, tedy poměru smrštění. Standardní jsou 1,33×, 1,5×, 1,6× a 2×. Čím je smrštění vyšší, tím je obraz od běžných fotografických objektivů odlišnější.

7.jpg

1) Reálná ohnisková vzdálenost je jiná, protože číslo udávané na objektivu musíte vydělit hodnotou smrštění. Objektiv s 50mm ohniskovou vzdáleností a squeeze ratio 2× bude mít výseč záběru jako 25mm běžný fotografický objektiv, ale s hloubkou ostrosti jako 50mm.

2) Bokeh je standardně kruhový, ale s vyšší hodnotou smrštění se roztahuje na výšku.

3) Smrštění obraz deformuje.

Pro anamorfní objektivy je dále typický lens flare (prasátko), jehož součástí je proužek (anamorfní streak). Ten má barvu podle modelu objektivu, který si zakoupíte. Výrobci většinou vydávají verze s blue, amber a neutral streakem. Modrý je vhodný spíše pro drama a sci-fi filmy, amber se hodí k romantickým a neutrální kopíruje barvu zdroje světla.

nanomorph---amber.jpg

Některé anamorfní objektivy, zejména ty starší, trpí na postupné klesání ostrosti v různých částech obrazu. Není to, ale spojeno s hloubkou ostrosti nebo běžným klesáním ostrosti vůči rohům. Anamorfní objektivy také výrazně dýchají – při ostření se mění ohnisková vzdálenost objektivu.

Ke zpětnému roztažení nemusíte používat speciální optiku. Na kameře si musíte nastavit desqueeze a zvolit stejnou hodnotu, která se používá i pro smrštění. Pokud to kamera neumí, pořiďte si externí monitor s touto funkcí.

8-tayloredwards-1.33x-bts.jpg

Při výběru objektivů byste měli vzít v potaz i možnosti záznamu kamery. Objektivy se squeeze ratio 2× jsou vhodné pro záznam ve 4:3. Kdybyste takový objektiv nasadili na kameru, která umí pouze 16:9, výsledný obraz by byl jen úzká nudle. Squeeze ratio 1,33× je vhodné pro 16:9, kdy výsledkem je standardní cinemascope, ale kvůli malému roztažení nemají objektivy výrazný charakter.

Zlatý střed anamorfních objektivů

Objektivy Laowa Nanomorph se squeeze ratio 1,5× nabízí zlatý střed. Svou velikostí nebudí pozornost a s váhou pod 520 gramů jsou to dokonce nejmenší anamorfní objektivy na trhu pro snímač S35 (s menším ořezem vykreslí FF). Při testování jsem je používal s fotoaparátem Panasonic S5IIX, který umí nejen ukázat obraz bez smrštění, ale i stabilizovat.

6.jpg

Výstup byl tak akorát ostrý a deformovaný. Oproti konkurenčním anamorfům á la „fotografický objektiv s anamorfním lensflerem“ nepůsobil vůbec sterilně. Prstence pro ostření a clonu jsou hladké a práce s nimi je obecně příjemná.

Jde to i s adaptérem, ale…

Laowa také prodává anamorfní adaptér se squeeze ratio 1,33×, průměrem závitu 77 mm a hmotností 880 g. Ten můžete nasadit na běžné objektivy a ze 16:9 získáte cinemascope napřímo bez ořezávání obrazu v postprodukci, takže neztratíte rozlišení. Obraz bude lehce deformovaný, měkčí a při prasátku se objeví proužek s barvou podle zvoleného modelu. Adaptér je šroubovací a pro srovnání optiky se na jeho těle natáčí tlačítko a posuvná část, kterou ji srovnáte.

1.33x(front)-amber-002.jpg

Adaptér se dá také nasadit na nanomorfní objektiv. Kombinací pak vznikne anamorf se squeeze ratiem 2×. Práce s ním je ale složitější. Objektiv musíte zaostřit na nekonečno a ostřit s adaptérem, který má svou dráhu ostření. Kombinace je rozměrná, těžká a tím spíše vhodná pro větší filmové kamery, kde kameramana nerozhodí těžiště.

Samostatný adaptér bych doporučil jako ochutnávku do anamorfního světa. Když vás přestane bavit, nebude vás válení ve skříni finančně bolet jako pořízení objektivů. Objektivy si koupí ten, kdo už ví, proč je chce....


Celý článek najdete v srpnovém FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fotovideo-08-2024-stranka-01.jpg

Právě vychází
fv10-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.