Nevíte, jak zvolit tu nejlepší fotku? Pomůže vám Hromadný výběr

Publikováno: 12. května 2021 | autor Redakce
Nevíte, jak zvolit tu nejlepší fotku? Pomůže vám Hromadný výběr

V digitální době můžeme nacvakat fotek, kolik jen chceme. Často uděláme několik snímků těsně za sebou a je větší pravděpodobnost, že jedna ze série bude skvělá. Jenže pak přichází na řadu náročný úkol – vybrat z podobných záběrů ten nejlepší. Díky hromadnému výběru (multiselekci) a funkci porovnávání si s tím snadno poradíte.

Text a foto: MATĚJ LIŠKA, www.milujemefotografii.cz

Hromadný výběr najdete v Zoner Photo Studiu X v modulech Správce a Vyvolat. Stačí mít puštěný režim Náhled a máte dvě možnosti, jak fotografie vybrat.

Nevíte, jak zvolit tu nejlepší fotku? Pomůže vám Hromadný výběr

1. Přidržte stisknutou klávesu Ctrl a ve spodním filmovém pásu vyberte klikáním snímky, které chcete porovnat.

2. Pokud jdou fotografie za sebou, vyberete je také pomocí klávesy Shift. Stačí kliknout na první snímek, se kterým chcete pracovat, stisknout Shift a kliknout na poslední. Program automaticky označí všechny fotografie v daném rozmezí, což oceníte, pokud chcete vybrat nejlepší fotku ze série.

Ve Správci máte navíc ještě jednu možnost. Stiskněte klávesovou kombinaci Ctrl+A a označte všechny fotky ve složce.

Najednou si tak vždy zobrazíte až devět snímků, které uvidíte ve středním poli. V pravém panelu si pak místo histogramu prohlédnete souhrnné informace o počtu vybraných snímků a jejich celkové velikosti.

Nevíte, jak zvolit tu nejlepší fotku? Pomůže vám Hromadný výběr

Kontrola detailů ve zobrazení 1:1

Nyní stačí ze všech zvolených snímků vybrat ten nejlepší. Abyste mohli porovnat veškeré detaily, stačí na některou z fotek kliknout a všechny se automaticky přepnout do 100% zobrazení. Jednoduše zkontrolujete, která fotka je nejostřejší nebo nabízí nejlepší výraz v obličeji. Zpět do původního zobrazení se dostanete stejně – kliknutím do některé z fotek.

Nevíte, jak zvolit tu nejlepší fotku? Pomůže vám Hromadný výběr

Pomocí ikony lupy a šipek na horním panelu vypnete synchronizaci měřítka. To se hodí ke kontrole jednotlivých snímků. Pro ještě rychlejší práci doporučujeme použít klávesu Shift a rolovacího kolečka myši. Přidržením Shiftu se bude měnit…

Celý článek si přečtěte v květnovém vydání časopisu FOTOVIDEO. A co tam ještě najdete?

Mistři fotografické reportáže

Obrovskou radost nám udělali dva skvělí fotoreportéři ověnčení spoustou fotografických ocenění, se kterými se nám poštěstilo udělat (v té době ještě z karantény na dálku…) neobvyklý dvojrozhovor. Michal Růžička a Jan Zátorský patří k naší naprosté novinářské špičce, a přestože ten rozhovor měl onu zvláštní lockdownovou atmosféru, tak se určitě stane jedním ze zlatých materiálů naší časopisecké historie. Doporučujeme!

DOBRODRUŽSTVÍ – PETR JAN JURAČKA NA ISLANDU

Horká láva neměla šanci!

Další, naprostou „bombou“ tohoto květnového vydání je horká fotografická lekce a vyprávění neskutečného Petra Jana Juračky. Tento náš dlouholetý kolega si opět po čase dal laťku ještě trochu výš a vyrazil si povídat s několika drony a dalším fotografickým vybavením s aktuálně velmi žhavým vulkánem na Islandu. Fotografie této nádherné přírodní události jsou sice vidět na sociálních sítích, ale vytištěné na papíře jste je už viděli? A dokonce s neuvěřitelně vtipným textovým doprovodem Petra Jana Juračky? To určitě ne! A na závěr článku ještě jako přídavek najdete jeho skvěle nastříhané video, které si můžete přes QR kód přehrát ve vašem smartphonu.

A ještě jeden skvělý fotoreportér!

Když už byl úvodní rozhovor tohoto vydání s Michalem Růžičkou a Janem Zátorským skoro hotový, dostaly se nám do ruky nádherné velikonoční snímky špičkového fotoreportéra Reuters a Slovenské tlačové agentury, Radovana Stoklasy. To musíme mít, rozhodlo se téměř jednohlasně. A tak se volalo a psalo na Slovensko, Radovan byl velmi vstřícný a na svět přišla další nezapomenutelná radost s neskutečnými fotografiemi.

Fotograf roku má aktuální téma: Zlatá hodinka

Vkládejte do něj své fotografie! Je to úžasně barevné téma. Všichni se společně rádi zaměříme na hru světel a stínů a ikonickou zlatou hodinu – poslední hodinu denního svitu, kdy slunce svým měkkým světlem krásně maluje a stíny se stávají plastickými a vytvářejí neskutečné obrazce, které podněcují fotografovu představivost. Foťte a vkládejte své příspěvky na toto téma do soutěže Fotograf roku průběžně a kdykoli a nejpozději do 30. 5. 2021 na http://fotografroku.ifotovideo.cz

VE VLAKU

Mimochodem! Všimli jste si také této speciální kategorie Fotografa roku! Foťte ve vlaku, vkládejte své snímky na web fotografroku.ifotovideo.cz, vyhrajte kilometrickou banku na 2000 kilometrů a cestujte s Českými drahami, kam se vám zachce!  Více na stranách 102 a 103.

Je toho hodně, co vám v tomto vydání nabízíme.

Přejeme vám s naším květnovým vydáním hezké chvíle a vybíráme z jeho rozšířeného obsahu například následující články:

ROZHOVOR: Michal Růžička a Jan Zátorský

Tyto dvě velké osobnosti české fotožurnalistiky není třeba představovat. Prohlédněte si jejich úžasné snímky!

ROZHOVOR – Michal Růžička a Jan Zátorský

DOBRODRUŽSTVÍ: PETR JAN JURAČKA NA ISLANDU

Davídci a Goliáš, aneb s drony do hrdla vulkánu? Myslíte si, že je to možné? Petr vás přesvědčí, že ano!

PETR JAN JURAČKA NA ISLANDU

RADOVAN STOKLASA: Bolo by to dlhé rozprávanie…

Asi jste si všimli, že dokumentární a reportážní fotografové si v tomto vydání udělali na dálku něco jako přátelské setkání.

RADOVAN STOKLASA – Bolo by to dlhé rozprávanie…

ROZHOVOR: Odpovídá pan Dayong Li

CEO Venus Optics o jeho začátcích, současnosti i o tom, že je to velmi příjemný a chytrý člověk. Krásně jsme si popovídali. Čtěte pozorně.

ROZHOVOR – Odpovídá pan Dayong Li

PRAXE: SVÍCENÍ A FOTOGRAFICKÝ PROJEKT

Stanislav Petera – Jak se fotila Studená válka? Standa má obrovské fotografické projekty a my představujeme jeden z nich.

Stanislav Petera – Studená válka

PRAXE: DALŠÍ VELKÁ VIDEOPORADNA

Akustika a záznam zvuku při tvorbě videa, dvě velmi důležité věci a rady pro videonadšence.

Akustika a záznam zvuku při tvorbě videa

TECHNIKA: Hasselblad 907X 50C

Podívejte se s námi, co umí tato lahůdka, kterou měli někteří členové naší redakce v rukou.

Hasselblad 907X 50C

POZOR, máme nový dárek k vašemu předplatnému, vyberte si ho! Už jste si objednali vaše FotoVideo až domů! Je to stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě dárky odjakživa patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Je tu velké květnové FotoVideo

Je tu velké květnové FotoVideo!

Právě vychází
fv05-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.