ND filtry, díl III. – HOY A PROND 100–1000× (6–10 EV)

Publikováno: 3. září 2021 | autor Redakce
ND filtry, díl III. – HOY A PROND 100–1000× (6–10 EV)

Vypněte světlo! Hned zkraje se přiznám, že nadpisem záměrně zveličuji. Vždyť fotografie beze světla by byla jen nepříliš originální oxymóron. Na druhou stranu je třeba uznat, že při prodloužení expozice o 10 EV už se začínají dít opravdu zajímavé věci, a když se podaří vhodnou kombinací filtrů upravit rychlost závěrky z 1/500 vteřiny na 15 minut, jde o pravé experimentování.

Text a foto: Jakub Cejpek, www.cejpek.com, www.facebook.com/jakub.cejpek, www.instagram.com/jakubcejpek

ND filtry, díl III. – HOY A PROND 100–1000× (6–10 EV)

Vítám vás u třetího dílu seriálu o šedých filtrech HOYA. Z teorie už bylo v předchozích vydáních řečeno vše, co znám, a k tomu mnohé navíc, takže se v tomto článku zaměřím téměř výhradně na praktické zkušenosti doplněné ukázkovými fotografiemi. I já jsem se totiž během testování a zkoušení filtrů mnohému přiučil. Možná proto si hned na úvod dovolím sdělit nejdůležitější poznatek: vyrazte ven fotit, zkoušet a experimentovat.

ND filtry, díl III. – HOY A PROND 100–1000× (6–10 EV)

Stránky časopisů a nekonečné záplavy fotografií na internetu mohou být fantastickou inspirací, ale nejlepší fotografické zážitky a objevy přicházejí při samotném focení, ať už snímek vznikne záměrně, nebo tak trochu náhodou. V dnešním tématu se tyto dvě kategorie prolínají a troufám si tvrdit, že často dokonce převažuje ta druhá.

ND filtry, díl III. – HOY A PROND 100–1000× (6–10 EV)

Dlouhé vteřiny s překvapivým výsledkem

Po jisté době fotografické praxe si člověk vryje do paměti, jak vypadá snímek s rozličnou dobou expozice. Při 1/5000 vteřiny bude nejspíš vše zmražené, při 1/50 vteřiny se projeví pohybová neostrost a při dvou vteřinách se z proudící vody stane saténový závoj. Málokdo ale myslím odhadne, jak se posunou a vytvarují mraky za 50 vteřin. Alespoň já toho schopen nejsem a má to jasný důsledek – focení s co možná nejtmavšími ND filtry mě bavilo vůbec nejvíc a těším se, že si kouzlo superdlouhých expozic budu v budoucnu užívat o dost víc.

V rámci doplnění pro ty, kteří nečetli předchozí díly seriálu, zopakuji přeci jen základní charakteristiku. ND filtry jsou šedé, barevně neutrální filtry, které pouze redukují množství světla, které jimi prochází, a neovlivňují obraz ani jeho kvalitu. Vyrábí se v různých variantách, které propouští světlo hodně, málo nebo téměř vůbec.

ND filtry, díl III. – HOY A PROND 100–1000× (6–10 EV)

Musí se to hýbat, aby to (ne)bylo na fotce

Šalamounský nadpis hned vysvětlím. Když budete fotit panelák proti blankytně modré obloze, velký rozdíl mezi časy 1/500 s a pět vteřin na výsledné fotografii nepoznáte. Na záběru se musí…

Celý článek si přečtěte v zářijovém vydání časopisu FOTOVIDEO...

Hned na prvních deseti stranách najdete nejlepší produkty roku tak, jak je vybrali a odhlasovali experti světové organizace EISA. Věnujeme se samozřejmě expertní skupině Photography, které jsme členem a jsme rádi, že v celkovém přehledu najdete i vám důvěrně známé značky a produkty.

Následují dva výborní zástupci mladé fotografické generace, shodou okolností oba dlouhodobě pracující v zahraničí. Je nám velkou ctí uvítat na našich stránkách Janu Ašenbrennerovou a Davida Harnga.

FV 09 21

Jako každý rok, tak i letos přinášíme tradiční vyhodnocení soutěže EISA MAESTRO, která díky účasti vysoce kvalitních fotografů ze dvou desítek zemí přinesla nádherné výsledky. Představujeme Willema Kuijperse z Nizozemí, Paulinu Petit z Francie a Barbaru Farkas z Maďarska. Téma Faces (Tváře) zaujalo i řadu našich výborných fotografů a vítěz našeho národního kola se Roman Jaroš, se tentokrát umístil těsně na čtvrtém místě. Kvalita české fotografie se prostě nezapře!

A to už jsme za čtyřicátou stranou, hned poté, co jsme si prohlédli novou FotoEsej Kevina V Tona a upoutávku na nádhernou brněnskou výstavu Otisk cest, kterou připravila manželská dvojice dvou úžasných francouzských fotografů. Za velmi důležitý považujeme investigativní článek JUDr Pavly Nečasové v rubrice FotoPrávo, který se zabývá obranou proti zneužití zdánlivě běžných autorských fotografií, popisuje přístup Policie ČR i našich soudů a nabízí způsob, jak se má postižený fotograf bránit.

V polovině a druhé polovině tohoto vydání jsme si dovolili poblahopřát vítězům největší fotografické soutěže současnosti s názvem CEWE Photo Award, s tím, že se těšíme na celkového vítěze, kterého porota této soutěže vyhlásí v tomto měsíci září. Pokračujeme dalšími inspirativními a praktickými články od Jakuba Cejpka, Lukáše Tycara, Jana Strii a dalších a dalších a samozřejmě nechybí vyhodnocení a nejlepších dvacet snímků z tématu Příroda ve městě, soutěže Fotograf roku.

Nezapomeňte si občas prohlédnout některé z videí, která vám v našich materiálech nabízíme formou QR kódu. Dozvíte se ještě více…

Fotograf roku 21 jde do finále a má nová témata pro 22. ročník

Téma STOPY na vás čeká až do 26. září! Nezapomeňte vložit své nápadité snímky! Píšeme o něm v záhlaví jeho galerie: „Také vám připadá poslední téma symbolické? Každý po sobě zanecháváme stopy a třeba i elektronickou, soutěžní a obrazovou stopu. Otisky nohou či tlapek v písku, blátě, sněhu… nebo jiné otisky činnosti – například bobří hráze, ptačí hnízda, stopy lidské civilizace…“ Více na: http://fotografroku.ifotovideo.cz

FV 09 21

V zářijovém FotoVideo například najdete:

ROZHOVOR: DAVID HARING

Krajina je moje srdcovka, ale objevuji i další fotografické žánry.

ROZHOVOR: DAVID HARING

ROZHOVOR: JANA AŠENBRENNEROVÁ

Focením žiji, lidé jsou pro mě magnety.

ROZHOVOR: JANA AŠENBRENNEROVÁ

FOTOPRÁVO: ZNEUŽITÁ FOTOGRAFIE?

Fotografové, braňme si svá autorská práva!

SOUŤĚŽ: CEWE PHOTO AWARD 2021

Vyhlášení deseti vítězů užšího výběru této největší světové soutěže.

SOUŤĚŽ: CEWE PHOTO AWARD 2021

NEGATIV, NEBO DIAPOZITIV – O TO ZDE BĚŽÍ

Filmová fotografie je krásná z mnoha důvodů. Zkusíte ji?

NEGATIV, NEBO DIAPOZITIV – O TO ZDE BĚŽÍ

MINIATURNÍ SVĚT PŘED OBJEKTIVEM

Makrofotografie je jedním z nejoblíbenějších fotografických žánrů. Už jste jí zkusili a s čím?

MINIATURNÍ SVĚT PŘED OBJEKTIVEM

LAOWA PŘEDSTAVUJE: LUKÁŠ TYCAR

Laowa Argus 33 mm f/0,95 CF APO 52 oceněný EISA.

LAOWA PŘEDSTAVUJE: LUKÁŠ TYCAR

FOTOGRAF ROKU: NOVÁ TÉMATA

Ročník 22 největší naší fotografické soutěže začíná novými tématy, která brzy najdete na našem webu.

FOTOGRAF ROKU: NOVÁ TÉMATA

…a další a další důležité, inspirativní i praktické články

Podzim je pomalu a jistě zde, je čas na nové předplatné! Chcete paměťovou kartu LEXAR, módní tašku či parfém, předplatné ZONER? Vybírejte rychle, jednotlivé dárky jsou v omezených počtech! Objednání předplatného FotoVideo stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

Vybírejte si na našem webu: http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Doporučujeme! Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte. Takové je naše předplatné!

V září FotoVideo září

 

 

Právě vychází
fv04-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.