Na kole k moři aneb fotobatoh pod pět kilo

Publikováno: 13. srpna 2021 | autor Redakce
Na kole k moři aneb fotobatoh pod pět kilo

Vyrazit na hodinu kolem baráku a projet se na kole je super. Urazit na něm vzdálenost sta kilometrů je ještě lepší, protože si člověk alespoň večer všimne, že přes den něco dělal. Ujet v průměru 130 kilometrů denně deset dní po sobě a dojet až k moři začíná být opravdu hezká projížďka. Pořídit při tom použitelné fotky a hlavně natočit krátký televizní dokument – to už ale byla výzva, na kterou jsem se těšil od konce své koronavirové karantény.

Nepamatuju si, že bych kdykoliv dříve tak detailně promýšlel svoje vybavení, ať už fotografické, cyklistické či outdoorové.

Text a foto: Petr Jan Juračka, https://www.instagram.com/extremnifotograf/, https://www.facebook.com/ExtremEpic

NIKON AMBASADOR

Vyplatilo se to. Kolo plně naložené věcmi na dva týdny dobrodružství vážilo 16,1 kg, zatímco fotobatoh s plnou výbavou na focení i filmování zatížil moje záda pouhými 4,8 kilogramu. Tytam jsou časy, kdy batoh vážil okolo třiceti kilogramů. Ano, i dnes se dostávám spolehlivě přes patnáct kilo jen ve fotografické technice, ale jsou okamžiky, kdy si takovou zátěž nemohu dovolit. Ohrozil bych tím svou existenci na místě, kde plánuji fotit, a mohlo by se jednoduše stát, že bych měl sice světelnější objektiv, ale zůstal bych trčet někde před cílem.

Na kole k moři aneb fotobatoh pod pět kilo

Na toto téma jsem se nedávno bavil v rámci festivalu FotoŠkoda s fotografem Petrem Bambouskem, který pronesl velmi jednoduchou, avšak pravdivou větu: „Namísto snění či úvah o tom, co by šlo fotografovat tam a tehdy a konkrétním přístrojem, by se měl fotograf zaměřit na místo, na kterém se zrovna nachází, a na fotoaparát, který právě třímá v ruce. Vše ostatní je jen teorie.

Na kole k moři aneb fotobatoh pod pět kilo

Na kole k moři aneb fotobatoh pod pět kilo

Tady je realita.“ Jeho větu pak doplnil můj parťák na cestě k moři, nadšený amatérský fotograf Ivánek Procházka, jehož instagramový účet @seeking4adventure je plný koukatelných fotek, přestože fotí obvykle jen s obyčejným GoPro: „Nejlepší kamera je ta, co, máš zrovna v ruce. Teď a tady.“ Tuhle větu řekl v okamžiku…

CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V NOVÉM, SRPNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU FOTOVIDEO...

Srpnové vydání je plné vzpomínek, testů i praxe

Věříme, že máte z čeho vybírat a určitě co číst. Náš vzorný kolega František Dostál vzpomíná na důležité chvíle srpna osmašedesátého roku, kdy to fotografové před hlavněmi kulometů opravdu neměli lehké. To je jedna z našich smutných a pro některé už hodně dávných vzpomínek. Jako další naše vzpomínání v tomto vydání lze tak trochu pojmout krásnou Analogovou školu, která se tentokrát zabývá alternativami kultovního fotoaparátu Leica. Z testů a praktických článků si určitě nenechte ujít rady a vyprávění holandského mistra Jana Vermeera nebo postřehy našeho skvělého krajináře Martina Raka. Inspirujte se speciálními projekty Matěje Derecka Harda nebo dokonalou architekturou Jiřího Šebka. Pokud vás zajímá naše povídání a testování filtrů, přečtěte si druhý díl se značkou Hoya a Jakubem Cejpkem.

Máte už čtečku QR kódů ve vašem mobilu?

Přehrajte si video, které dáváme prostřednictvím QR kódu už skoro do každého článku v našem časopise. V případě aktuálního, srpnového vydání tomu není jinak! Najdete v něm zase spoustu videí a webových stránek?

Jaká je vaše oblíbená fotolokace?

Vymysleli jsme pro vás další soutěžení s Fotografem roku. Nejen s ohledem na minulé a vlastně i tak trochu současné možnosti cestování, vám nabízíme focení a soutěžení a publikování v jednom. V naší skvělé soutěži Fotograf roku se totiž v rámci tohoto vydání objevují dvě nové a doufejme že i dlouhodobé soutěžní kategorie s jednoduchými názvy #CZfotolokace a #SKfotolokace do nichž můžete za určitých, předem daných podmínek (přečtěte si je uvnitř vydání) vkládat své snímky ze svých oblíbených, nebo dokonce nejoblíbenějších lokací v České a Slovenské republice. Nechceme po vás samozřejmě vaše fotografická tajemství! Naopak, určitě se rádi podělíte se svými kolegy o zkušenosti z míst, která máte nejraději. Těm, jejichž lokace ohodnotí naše odborná porota z hlediska fotografického i atraktivnosti jako nejlepší, se naskýtá možnost publikace jejich fotografické série v časopise FotoVideo a třeba i v některých evropských fotografických časopisech. A v případě, že dotyčný autor připojí i text o vybrané lokaci a vše bude publikováno, obdrží honorářovou prémii ve výši 3000 Kč. To už stojí za to, nebo ne?

Fotograf roku má nádherné téma s názvem „Rám“

Téma, které si určitě zamilujete. Rám je všude a vy rádi rámujete… Rám můžeme najít u obrazu či fotografie a také přímo uvnitř snímku, když použijeme okolí k „rámování“. Vyfoťte fotografii s použitím rámování nebo pro vás zajímavý rám. Foťte a vkládejte své příspěvky na toto téma do soutěže Fotograf roku průběžně a kdykoli a nejpozději do 29. srpna 2021 na http://fotografroku.ifotovideo.cz

Praktické srpnové FotoVideo

Srpnové FotoVideo například nabízí:

FOTOUDÁLOST: MATĚJ DERECK HARD

Čtěte o vzniku a průběhu úspěšného fotografického projektu Ne! v přírodě

MATĚJ DERECK HARD

VIDEOSERIÁL: JAK SE DĚLÁ Z SHOW?

Odpovídá Jan Kozák a Martin Přívratský – Honza zpovídá známé fotografy…

Odpovídá Jan Kozák a Martin Přívratský – Honza zpovídá známé fotografy

PRAXE: JIŘÍ ŠEBEK A LAOWA PŘEDSTAVUJÍ

Laowa 15 - nejširší shift objektiv pro bezzrcadlovky je opravdu dobrý! Přečtěte si!

JIŘÍ ŠEBEK A LAOWA PŘEDSTAVUJÍ

PRAXE: VYJIMEČNÁ ANALOGOVÁ ŠKOLA

Pět alternativ kultovního aparátu Leica? Které to jsou?

 

PRAXE: JAN VERMEER A JEHO FOTOLOKACE

Navštivte Kootwijkerzand – Saharu v Nizozemí a inspirujte se pro soutěž Fotograf roku

JAN VERMEER A JEHO FOTOLOKACE

TECHNIKA: MARTIN RAK TESTOVAL

Objektiv Canon RF 14-35 mm F4L IS USM 70 umí v Martinových rukou ty krajiny opravdu perfektně!

… a další a další zajímavé, inspirativní i praktické články

Blíží se podzim a je čas na nové předplatné! Chcete paměťovou kartu LEXAR, módní tašku či parfém? Vybírejte rychle, jednotlivé dárky jsou v limitovaných edicích! Objednání předplatného FotoVideo stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

A VYHODNOCENÍ AKTUÁLNÍHO KOLA FOTOGRAF ROKU...

FOTOGRAF ROKU ZLATÁ HODINA

S naším předplatným opravdu ušetříte. Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARMA k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu: http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

Praktické srpnové FotoVideo

Praktické srpnové FotoVideo

 

 

 

 

Právě vychází
fv06-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.