Laowa Argus 33 mm f/0,95 CF APO

Publikováno: 28. srpna 2021 | autor Redakce
Laowa Argus 33 mm f/0,95 CF APO

„Fotit jsem začal někdy před šesti lety, kdy jsem si na týden půjčil fotoaparát. To byl to pro mě opravdový bod zlomu. Ve fotografování jsem našel svou největší zálibu a dnes ho mám jako vedlejší zaměstnání. Nejdůležitější je pro mě stále volná tvorba, takže fotím hlavně proto, že mě to baví, ne kvůli výdělku. Určitě je spousta fotografů, kteří začali kvůli tomu, že za tím viděli peníze. Takový člověk se ale může hodně rychle spálit.“

Text a foto: Lukáš Tycar, www.tycar.cz

Laowa Argus 33 mm f/0,95 CF APO

V roce 2019 jsem vyhrál soutěž Rok s Megapixelem, v roce 2020 jsem v ní skončil druhý. Letos jsem získal první místo v soutěži pořádané Fujifilmem. Začal jsem s bezzrcadlovkami od Olympusu a poté přešel k Fujifilmu, jehož přístroji fotím dodnes. Fotoaparáty Fujifilm se od jiných značek liší především ovládáním, které mi maximálně vyhovuje. Těžko bych si asi zvykal na jiné. Prošel jsem si různými žánry počínaje street a portrétem. Poslední tři roky se věnuji převážně aktu. Fotím jen s pevnými skly a nejčastěji využívám ohnisko 35 mm (50 mm ekvivalent pro full-frame). Z toho důvodu jsem s radostí přijal možnost vyzkoušet nový objektiv od Laowy se zajímavým názvem Argus 33 mm f/0,95 CF APO. Jedná se o základní sklo pro fotoaparáty APS-C. Termín Argus má původ v řecké mytologii a označuje stookého pastýře, někdy popisovaného také jako jednookého nebo čtyřokého. Argus byl obr konající dobro a jeho očima ozdobila Héra paví ocas.

Laowa Argus 33 mm f/0,95 CF APO

Naučte se zaostřit

Focení s Argusem byla má vůbec první zkušenost s manuálním objektivem. Doposud jsem vždy spoléhal na automatické ostření, takže jsem se musel s objektivem trochu sžít. I proto, že má výjimečně malou hloubku ostrosti i při maximálním clonovém čísle f/11. Nakonec to tak těžké nebylo, protože dnešní fotoaparáty mají pro manuální ostření nejrůznější asistenty. Jako první jsem zkusil funkci…

Celý článek si přečtěte v zářijovém vydání časopisu FOTOVIDEO...

Hned na prvních deseti stranách najdete nejlepší produkty roku tak, jak je vybrali a odhlasovali experti světové organizace EISA. Věnujeme se samozřejmě expertní skupině Photography, které jsme členem a jsme rádi, že v celkovém přehledu najdete i vám důvěrně známé značky a produkty.

Následují dva výborní zástupci mladé fotografické generace, shodou okolností oba dlouhodobě pracující v zahraničí. Je nám velkou ctí uvítat na našich stránkách Janu Ašenbrennerovou a Davida Harnga.

FV 09 21

Jako každý rok, tak i letos přinášíme tradiční vyhodnocení soutěže EISA MAESTRO, která díky účasti vysoce kvalitních fotografů ze dvou desítek zemí přinesla nádherné výsledky. Představujeme Willema Kuijperse z Nizozemí, Paulinu Petit z Francie a Barbaru Farkas z Maďarska. Téma Faces (Tváře) zaujalo i řadu našich výborných fotografů a vítěz našeho národního kola se Roman Jaroš, se tentokrát umístil těsně na čtvrtém místě. Kvalita české fotografie se prostě nezapře!

A to už jsme za čtyřicátou stranou, hned poté, co jsme si prohlédli novou FotoEsej Kevina V Tona a upoutávku na nádhernou brněnskou výstavu Otisk cest, kterou připravila manželská dvojice dvou úžasných francouzských fotografů. Za velmi důležitý považujeme investigativní článek JUDr Pavly Nečasové v rubrice FotoPrávo, který se zabývá obranou proti zneužití zdánlivě běžných autorských fotografií, popisuje přístup Policie ČR i našich soudů a nabízí způsob, jak se má postižený fotograf bránit.

V polovině a druhé polovině tohoto vydání jsme si dovolili poblahopřát vítězům největší fotografické soutěže současnosti s názvem CEWE Photo Award, s tím, že se těšíme na celkového vítěze, kterého porota této soutěže vyhlásí v tomto měsíci září. Pokračujeme dalšími inspirativními a praktickými články od Jakuba Cejpka, Lukáše Tycara, Jana Strii a dalších a dalších a samozřejmě nechybí vyhodnocení a nejlepších dvacet snímků z tématu Příroda ve městě, soutěže Fotograf roku.

Nezapomeňte si občas prohlédnout některé z videí, která vám v našich materiálech nabízíme formou QR kódu. Dozvíte se ještě více…

Fotograf roku 21 jde do finále a má nová témata pro 22. ročník

Téma STOPY na vás čeká až do 26. září! Nezapomeňte vložit své nápadité snímky! Píšeme o něm v záhlaví jeho galerie: „Také vám připadá poslední téma symbolické? Každý po sobě zanecháváme stopy a třeba i elektronickou, soutěžní a obrazovou stopu. Otisky nohou či tlapek v písku, blátě, sněhu… nebo jiné otisky činnosti – například bobří hráze, ptačí hnízda, stopy lidské civilizace…“ Více na: http://fotografroku.ifotovideo.cz

FV 09 21

V zářijovém FotoVideo například najdete:

ROZHOVOR: DAVID HARING

Krajina je moje srdcovka, ale objevuji i další fotografické žánry.

ROZHOVOR: DAVID HARING

ROZHOVOR: JANA AŠENBRENNEROVÁ

Focením žiji, lidé jsou pro mě magnety.

ROZHOVOR: JANA AŠENBRENNEROVÁ

FOTOPRÁVO: ZNEUŽITÁ FOTOGRAFIE?

Fotografové, braňme si svá autorská práva!

SOUŤĚŽ: CEWE PHOTO AWARD 2021

Vyhlášení deseti vítězů užšího výběru této největší světové soutěže.

SOUŤĚŽ: CEWE PHOTO AWARD 2021

NEGATIV, NEBO DIAPOZITIV – O TO ZDE BĚŽÍ

Filmová fotografie je krásná z mnoha důvodů. Zkusíte ji?

NEGATIV, NEBO DIAPOZITIV – O TO ZDE BĚŽÍ

MINIATURNÍ SVĚT PŘED OBJEKTIVEM

Makrofotografie je jedním z nejoblíbenějších fotografických žánrů. Už jste jí zkusili a s čím?

MINIATURNÍ SVĚT PŘED OBJEKTIVEM

LAOWA PŘEDSTAVUJE: LUKÁŠ TYCAR

Laowa Argus 33 mm f/0,95 CF APO 52 oceněný EISA.

LAOWA PŘEDSTAVUJE: LUKÁŠ TYCAR

FOTOGRAF ROKU: NOVÁ TÉMATA

Ročník 22 největší naší fotografické soutěže začíná novými tématy, která brzy najdete na našem webu.

FOTOGRAF ROKU: NOVÁ TÉMATA

…a další a další důležité, inspirativní i praktické články

Podzim je pomalu a jistě zde, je čas na nové předplatné! Chcete paměťovou kartu LEXAR, módní tašku či parfém, předplatné ZONER? Vybírejte rychle, jednotlivé dárky jsou v omezených počtech! Objednání předplatného FotoVideo stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

Vybírejte si na našem webu: http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Doporučujeme! Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte. Takové je naše předplatné!

V září FotoVideo září

 

Právě vychází
fv06-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.