Jdeme fotografovat architekturu

Publikováno: 12. října 2023 | autor Redakce
pexels-pixabay-262367.jpg

Fotografování architektury má svá specifika stejně jako každý jiný fotografický žánr. V jeho případě je však rozdílná příprava na samotné fotografování, která by měla být velmi důkladná. Pojďme si to projít postupně.

Možná ještě více než u krajinářské fotografie je fotografování architektury především o trpělivosti a pečlivosti. Pokud se tedy nejlíp cítíte v davu na ulici při reportážní nebo street fotografii, nebude pro vás asi architektura to pravé ořechové. Na druhou stranu však může být minimálně dobrým cvičením, kdy si vyzkoušíte, jak zvládnete preciznost z hlediska kompozice i expozice. Mimo jiné i z uvedených důvodů se fotografování architektury někdy označuje jako královská disciplína.

Výběr vhodné techniky, doplňků, nastavení expozice a především kompozice se bude do značné míry odvíjet od toho, jaký architektonický objekt se rozhodnete zvěčnit a do jaké míry se chcete přiblížit výsledkům hodným profesionálního fotografa.

pexels-gdtography-911758.jpg

Jestliže si chcete pouze zdokumentovat stavbu, kterou potkáte někde na dovolené nebo na výletě, bude vám pravděpodobně stačit jakýkoli fotoaparát nebo fotomobil a s největší pravděpodobností využijete aktuálního osvětlení a najdete uspokojivý záběr. Něco jiného je však situace, kdy se budete snažit o záběr, splňující všechny nároky fotografie architektury, který bude zároveň co nejoriginálnější. Taková situace již vyžaduje odlišný přístup, který počítá s vytrvalostí a trpělivostí autora, včetně obhlídky dané lokace a sledování toho, jak se pohybuje světlo a stín v průběhu dne.

Určitě se vám nepodaří nejlepší snímek na první dobrou, chce to totiž daný objekt obcházet, koukat na něj z různých úhlů, míst a při různém denním světle, abyste našli ideální kompozici, se kterou budete spokojeni. Zejména v městské zástavbě to může být tvrdý oříšek, ať už kvůli okolním domům vrhajícím stíny anebo kvůli reklamnímu a světelnému smogu, který je stále ještě výraznou součástí našich ulic.

pexels-scott-webb-1029611.jpg

Technicky, nebo s příběhem?

Ještě než vyrazíte fotit architekturu, je dobré se inspirovat v některé z mnoha webových fotogalerií. Zároveň byste si také měli rozmyslet, zda se chcete věnovat fotografování v čistě technické podobě, která si zakládá na vizuální čistotě, technicky precizním provedení a jejímž cílem je zprostředkovat divákovi atmosféru dané stavby, jak ji zamýšlel architekt.

pexels-pixabay-534247.jpg

Anebo se naopak budete cítit lépe v poloze fotografa, který by rád do takového snímku vložil vlastní kreativitu a subjektivní pohled na danou lokalitu. Můžete pak do jisté míry pracovat s tím, jak má fotografii divák vnímat, co má být dominantní a co naopak ne, a to nezávisle na záměru architekta. Při technickém přístupu je cílem ukázat stavbu tak...


Celý článek najdete v říjnovém FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fv10-23-web3.jpg

Právě vychází
fv02-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.