Jana Ašenbrennerová – Focením žiju

Publikováno: 10. září 2021 | autor Redakce
Jana Ašenbrennerová – Focením žiju

Jana Ašenbrennerová je fotoreportérka žijící v USA. Vystudovala Filmovou školu v Písku a žurnalistiku a antropologii na univerzitě v San Franciscu. Ve spolupráci s neziskovými organizacemi dokumentuje humanitární činnost po celém světě, převším v Africe a Asii. Ve své dokumentární práci se zaměřuje na sociální tematiku. Pravidelně fotí projekty v Čechách, převážně v oblasti jižních Čech, odkud pochází. V létě vede studentské expedice pro National Geographic. Je držitelkou ocenění World Press Photo, National Geographic, China Press Photo a mnoha cen Czech Press Photo.

Ptal se: Rudolf Stáhlich , foto a odpovědi: Jana Ašenbrennerová, www.asenbrennerova.com

Jana Ašenbrennerová – Focením žiju

Milá Jano, jsem rád, že tě mohu uvítat také na stránkách našeho FotoVideo, a děkuji za tvůj čas. Jak trávíš letošní léto?

Nakonec vše dopadlo nad mé očekávání. Dostala jsem nabídku práce v Belize, kde jsem v červenci strávila tři týdny. Bylo to velmi narychlo, měla jsem 24 hodin na to, abych se sbalila a vyrazila na letiště, ale někdy jsou tyhle spontánní a rychlé odjezdy nejlepší, odbourá to stres s přípravami, který většinou prožívám několik týdnů dopředu. Zbytek léta trávím v San Franciscu, do ČR se bohužel letos kvůli covidu nedostanu, cestování do Evropy a hlavně pak zpět do USA je komplikované. Ale nestěžuji si, cestování a focení v Belize mě nabilo energií, a tak teď edituji fotky, sem tam mám nějakou práci, chodím plavat a momentálně pak hltám olympiádu a fandím Adamu Ondrovi.

Jana Ašenbrennerová – Focením žiju

Už první pohled na tvé fotografické projekty potvrzuje, že se umíš dostat k lidem hodně blízko. Asi víš, jak to myslím: nejen fyzicky. To je u fotografa obrovská věc. Jak to dokážeš? Každý člověk je přece jiný a jinak reaguje...

Při práci nespěchám, dávám si načas a mám upřímný zájem poznat ty, které fotím. Lidé jsou pro mě jako magnety, ráda si popovídám s kýmkoliv a věřím, že každý má v sobě zajímavý příběh, který by si někdo rád poslechl. Lidi nejen fotím, ale…

Celý článek si přečtěte v zářijovém vydání časopisu FOTOVIDEO...

Hned na prvních deseti stranách najdete nejlepší produkty roku tak, jak je vybrali a odhlasovali experti světové organizace EISA. Věnujeme se samozřejmě expertní skupině Photography, které jsme členem a jsme rádi, že v celkovém přehledu najdete i vám důvěrně známé značky a produkty.

Následují dva výborní zástupci mladé fotografické generace, shodou okolností oba dlouhodobě pracující v zahraničí. Je nám velkou ctí uvítat na našich stránkách Janu Ašenbrennerovou a Davida Harnga.

FV 09 21

Jako každý rok, tak i letos přinášíme tradiční vyhodnocení soutěže EISA MAESTRO, která díky účasti vysoce kvalitních fotografů ze dvou desítek zemí přinesla nádherné výsledky. Představujeme Willema Kuijperse z Nizozemí, Paulinu Petit z Francie a Barbaru Farkas z Maďarska. Téma Faces (Tváře) zaujalo i řadu našich výborných fotografů a vítěz našeho národního kola se Roman Jaroš, se tentokrát umístil těsně na čtvrtém místě. Kvalita české fotografie se prostě nezapře!

A to už jsme za čtyřicátou stranou, hned poté, co jsme si prohlédli novou FotoEsej Kevina V Tona a upoutávku na nádhernou brněnskou výstavu Otisk cest, kterou připravila manželská dvojice dvou úžasných francouzských fotografů. Za velmi důležitý považujeme investigativní článek JUDr Pavly Nečasové v rubrice FotoPrávo, který se zabývá obranou proti zneužití zdánlivě běžných autorských fotografií, popisuje přístup Policie ČR i našich soudů a nabízí způsob, jak se má postižený fotograf bránit.

V polovině a druhé polovině tohoto vydání jsme si dovolili poblahopřát vítězům největší fotografické soutěže současnosti s názvem CEWE Photo Award, s tím, že se těšíme na celkového vítěze, kterého porota této soutěže vyhlásí v tomto měsíci září. Pokračujeme dalšími inspirativními a praktickými články od Jakuba Cejpka, Lukáše Tycara, Jana Strii a dalších a dalších a samozřejmě nechybí vyhodnocení a nejlepších dvacet snímků z tématu Příroda ve městě, soutěže Fotograf roku.

Nezapomeňte si občas prohlédnout některé z videí, která vám v našich materiálech nabízíme formou QR kódu. Dozvíte se ještě více…

Fotograf roku 21 jde do finále a má nová témata pro 22. ročník

Téma STOPY na vás čeká až do 26. září! Nezapomeňte vložit své nápadité snímky! Píšeme o něm v záhlaví jeho galerie: „Také vám připadá poslední téma symbolické? Každý po sobě zanecháváme stopy a třeba i elektronickou, soutěžní a obrazovou stopu. Otisky nohou či tlapek v písku, blátě, sněhu… nebo jiné otisky činnosti – například bobří hráze, ptačí hnízda, stopy lidské civilizace…“ Více na: http://fotografroku.ifotovideo.cz

FV 09 21

V zářijovém FotoVideo například najdete:

ROZHOVOR: DAVID HARING

Krajina je moje srdcovka, ale objevuji i další fotografické žánry.

ROZHOVOR: DAVID HARING

ROZHOVOR: JANA AŠENBRENNEROVÁ

Focením žiji, lidé jsou pro mě magnety.

ROZHOVOR: JANA AŠENBRENNEROVÁ

FOTOPRÁVO: ZNEUŽITÁ FOTOGRAFIE?

Fotografové, braňme si svá autorská práva!

SOUŤĚŽ: CEWE PHOTO AWARD 2021

Vyhlášení deseti vítězů užšího výběru této největší světové soutěže.

SOUŤĚŽ: CEWE PHOTO AWARD 2021

NEGATIV, NEBO DIAPOZITIV – O TO ZDE BĚŽÍ

Filmová fotografie je krásná z mnoha důvodů. Zkusíte ji?

NEGATIV, NEBO DIAPOZITIV – O TO ZDE BĚŽÍ

MINIATURNÍ SVĚT PŘED OBJEKTIVEM

Makrofotografie je jedním z nejoblíbenějších fotografických žánrů. Už jste jí zkusili a s čím?

MINIATURNÍ SVĚT PŘED OBJEKTIVEM

LAOWA PŘEDSTAVUJE: LUKÁŠ TYCAR

Laowa Argus 33 mm f/0,95 CF APO 52 oceněný EISA.

LAOWA PŘEDSTAVUJE: LUKÁŠ TYCAR

FOTOGRAF ROKU: NOVÁ TÉMATA

Ročník 22 největší naší fotografické soutěže začíná novými tématy, která brzy najdete na našem webu.

FOTOGRAF ROKU: NOVÁ TÉMATA

…a další a další důležité, inspirativní i praktické články

Podzim je pomalu a jistě zde, je čas na nové předplatné! Chcete paměťovou kartu LEXAR, módní tašku či parfém, předplatné ZONER? Vybírejte rychle, jednotlivé dárky jsou v omezených počtech! Objednání předplatného FotoVideo stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

Vybírejte si na našem webu: http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Doporučujeme! Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte. Takové je naše předplatné!

V září FotoVideo září

 

 

Právě vychází
fv04-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.