Analogová fotografie se podobně jako ta digitální skládá z několika navazujících činností, bez nichž bychom v ruce jen stěží drželi hotovou zvětšeninu. Zatímco negativní proces je vcelku snadný, u toho pozitivního nás již čeká více práce. Vybavení fotokomory je velmi podobné, zásadní rozdíl však bude v oblasti používaného fotografického papíru.
Text a foto (archiv): Pet r Březina, petr.brezina@gmail.com
Mohlo by se zdát, že je výběr fotografického papíru jednoduchý, stačí přeci zajít do obchodu a nějaký si koupit. Ovšem jaký papír zvolit, abyste byli s výslednou fotografií spokojeni? To bohužel nezjistíte jinak, než že si konkrétní papír pořídíte a následně vyzkoušíte.
Pojďme se ale podívat, jak se k ideálnímu papíru dobrat. Pokud zvětšujete fotografie již delší dobu, pravděpodobně máte již svůj oblíbený typ nebo typy, které používáte ke svojí spokojenosti.
Jestliže ale se zvětšováním v temné komoře začínáte, pak počítejte s tím, že první balení bude spíše zkušební, a to po všech stránkách. Pro další zvětšování pak doporučuji pořízení většího počtu různých typů papírů v menším množství, abyste mohli porovnat výslednou podobu fotografií.
Ideální cestou pak může být vytvoření několika zvětšenin stejného negativu a jejich následné porovnání – v tomto kroku postačí i malé formáty, na kterých si vyzkoušíte, jak se materiál chová, kde jsou jeho silná a slabá místa, a poté vyberete svého favorita.
Dalším krokem by pak měla být volba vhodného formátu, ne nadarmo se totiž říká, že opravdová fotografie by měla mít rozměr alespoň 18 × 24 cm, tedy o něco méně než A4. Při těchto velikostech vyniknou i jemné detaily fotografie a samotný formát pak diváka více vtáhne svojí atmosférou. Výsledná velikost by se měla samozřejmě odvíjet od účelu, tedy zda, kde a jak bude fotografie následně vystavena – to budou ostatně velmi důležité faktory nejen při volbě velikosti, ale i typu fotopapíru.
Povrchová úprava
Jedním ze základních kritérií při výběru papíru bude…
Celý článek si přečtete v listopadovém čísle časopisu FOTOVIDEO.
Z listopadového vydání jsme vám namátkou vybrali:
DIVOKÁ PŘÍRODA: ROSTISLAV STACH
Je složité fotit jeleny v říji? Přečtěte si náš rozhovor s mistrem wildlife.
ROZHOVOR: ELIŠKA SKY
„Jako art director stojím za tvořením konceptu a nápadu,“ říká výborná fotografka.
ROZHOVOR: MIA KŘIŽKOVÁ
„Člověk má pocit, že pořád musí někam dostat…“ a ono to jde, když se chce!
ÚVAHA: UMĚLECKÉ FOTOGRAFIE JE PŘÍLIŠ?
Zkuste si zapolemizovat s Františkem Dostálem!
NÁŠ SERIÁL: JEDENÁCTÝ DÍL S CENTREM FOTOŠKODA
Tradice fotografických služeb v centru Prahy je dlouhá a jejich kvalita je známá.
RECENZE KNIHY: JAN ŠMÍD PHOTOGRAPHY
Tuto publikaci si moc přejeme jako dárek pro vás k předplatnému…
RECENZE KNIHY: PRAKTICKÝ RÁDCE PRODUKTOVÉHO FOTOGRAFA
Šimon Pikous se svým týmem sestavil fotografickou kuchařku, o kterou je obrovský zájem.
PRAXE: PŘIPRAVÍME SI VLASTNÍ KALENDÁŘ?
Testovali jsme ideální dárky od CEWE. Můžete si vybrat a zkusit i adventní!
FOTOGRAF ROKU: JEDENÁCTÉ TÉMA NA VÝBORNOU
Řeky a potoky, moře a jezera opravdu umíte! Je to zážitek sledovat vaše fotografie.
… a další a další!
Výhodné je si nechat posílat FotoVideo až domů!
Vyberte si z nových i klasických dárků k celoročnímu předplatnému FotoVideo. Je čas si udělat radost (a také vašim blízkým?) pod stromeček! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás na zimní měsíce a vyzkoušejte si zda po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit.
Vybírejte si na našem webu:
http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/
Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte s námi!