JAKUB LÉBR

Publikováno: 15. října 2020 | autor Redakce
JAKUB LÉBR

O Jakubovi jsem se dozvěděl v souvislosti s jeho charitativní výstavou připravovanou v Černošicích u Prahy (začíná už 15. října), jejíž výtěžek poletí až do daleké Kambodže. Jakub hodně a rád cestuje a miluje street.

V úvodu jeho webu se dočtete stručně, ale krásně a naprosto jasně: „Na svých snímcích se snažím zachytit atmosféru měst po celém světě. Všechny ulice, stejně jako všechny země, nabízejí svůj specifický příběh, který se každou vteřinou mění. Já se snažím tyto okamžiky zachytit a zvěčnit. Nejraději mám minimalistickou černobílou fotografii, která vypráví, co se kolem mě a nás děje.“JAKUB LÉBR

Ptal se: Rudolf Stáhlich, foto a odpovědi: Jakub Lébr , www.jakublebr.com, www.instagram.com/jakublebr

Jakube, žiješ kousek od Prahy, a přitom jsou tvé práce vyloženě městské. Miluješ street. Proč, jak jsi k tomuto náročnému žánru dospěl?

Vždy mě určitým způsobem přitahoval rušný metropolitní život. V mladším věku to bylo i pouliční umění graffiti, které jsem dříve s kamarády dělal. Postupem věku jsem na sprejování změnil názor a začal se věnovat fotografii, jelikož jsem stále cítil nutkání tvořit. Ulice mě nikdy neopustily. Na street fotografii mě nejvíce baví ta různorodost a síla daného okamžiku, který se ve vteřině změní a může zmizet. Nejraději fotím za nízkého slunce nebo v dešti, kdy na vás atmosféra číhá na každém rohu. Pak už jen člověk musí mít oči na stopkách a prst na spoušti. Poté za Prahou ve své domovině odpočívám.JAKUB LÉBR

Když už jsem u žánru (fotíš občas i architekturu), nesmím zapomenout na techniku − čím fotíš, jaké je tvé aktuální vybavení?

Street fotografie je velice úzce spojená s focením architektury. Poslední dobou se v architektuře (na hobby úrovni) snažím vzdělávat a rozkoukat se v tomto úchvatném oboru. V současnosti mě nejvíc baví brutalismus a beton s ním spojený. Pokud se do budovy opře zapadající slunce a najdeme správný úhel, může se povést krásný snímek.

Nejspokojenější jsem s Carl Zeiss Batisem 25 mm. Občas sáhnu…

Celý článek si přečtěte v říjnovém vydání časopisu FotoVideo.

Nahlédněte do jeho obsahu a podívejte se na možnosti objednání...

FOTOVIDEO 2020 – číslo 10

Říjnové FotoVideo je tu pro vás! Vyberte si:

OSOBNOST: ONDŘEJ NEFF

Focení samo o sobě není žádná zábava!

ROZHOVOR: ERIK TOMAŠÁK

Keď všetko funguje, cítite nadšenie a energiu.

VÝSTAVA: MARTIN RAK PHOTOGRAPHS

Seznamte se s krásnou krajinou v podání opravdového mistra.

NÁŠ SERIÁL: DESÁTÝ DÍL S CENTREM FOTOŠKODA

Jak to bylo se začátky fotografické výuky a jak s FotoFESTEM?

TECHNIKA: UV A OCHRANNÉ FILTRY V TESTU

Chcete mimo jiné ochránit svůj objektiv? Třetí díl našeho největšího testu filtrů je tady!

FOTOGRAF ROKU: JAK JSTE BODOVALI?

Úžasné téma: Na horách, ve skalách a v kopcích za úsvitu je vyhodnoceno. Známe vítěze! Vyhodnoceno.

FOTOGRAF ROKU: JEDNADVACÁTÝ ROČNÍK SE RYCHLE ROZJEL

Vkládejte své soutěžní snímky do nových témat. Jsou pro vás otevřena!

SOUTĚŽNÍ TÉMATA ROČNÍKU 2021 najdete: ZDE.

S naším předplatným opravdu ušetříte, a ještě k němu dostanete dárek dle vašeho výběru zdarma! Máme nové dva dárky v nabídce. Vybírejte ale rychle, jsou jen v omezeném množství! Předplaťte si nás na zimní měsíce, jde to velmi rychle a můžete si vybrat, zda po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích, či… jak se vám to bude líbit

Vybírejte si například na těchto webových adresách:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

https://www.send.cz/casopis/779/foto-video

https://foto-video.magaziny.cz/

https://predplatit.cz/detail/foto-video/200/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu ta cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte s námi!

Trocha sci-fi v říjnovém FotoVideo

 

Právě vychází
fv05-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.