Jakou techniku zvolit pro natáčení videa

Publikováno: 2. dubna 2021 | autor Redakce
Jakou techniku zvolit pro natáčení videa

Pohyblivé obrázky nás provázejí stejně jako fotografie od konce devatenáctého století. V posledních letech však jejich obliba stále roste a objevují se další a další tvůrci. Řada z nich přemýšlí nad tím, jakou techniku pořídit. A právě na to se dnes podíváme blíže.

Videu, respektive vlogům jsme se na stránkách FotoVideo již před časem věnovali, avšak spíše v obecnější rovině. Dnes se podíváme podrobněji na rozdíly mezi jednotlivými nástroji a s nimi spojené výhody i nevýhody zvoleného řešení.

Volba zařízení pro natáčení videa by se dala přirovnat k výběru vhodného objektivu při fotografování. Každý totiž přináší nejen jinou obrazovou kvalitu, ale také odlišné možnosti komponování a obecně práce s obrazem.

V případě videozáznamu podobnému rozčlenění bude částečně odpovídat výběr vhodného zařízení. Ona totiž není videokamera jako videokamera.

Jakou techniku zvolit pro natáčení videa

Z čeho můžeme vybírat

Ačkoli by se mohlo zdát, že záznam videa je velmi podobný fotografování, není to úplně pravda. Jelikož se u videa jedná o kontinuální záznam, obvykle je třeba mít také stálou kontrolu nad expozicí. V opačném případě hrozí, že se budete potýkat s celou řadou expozičních skoků, které se projevují výrazným ztmavnutím nebo zesvětlením scény.

Velmi podstatnou součástí videotvorby je střih, o kterém je možné říct, že tvoří takřka polovinu úspěchu. Zatímco dobrou fotku můžete pořídit s trochou štěstí jedním stiskem spouště a při vhodné expozici již dodatečná úprava v editoru není potřebná, u videa je to zcela naopak.

Jakou techniku zvolit pro natáčení videa

Esenciální součástí videotvorby je totiž alespoň jednoduchý scénář a s ním spojený střih. Zatímco skici jednotlivých záběrů využijete zejména při inscenované fotografii a jindy se bez nich obejdete, u videa je třeba přemýšlet v mnohem širším celku, kterým je výsledná podoba filmu – tedy jeho příběh, vyprávění pomocí obrazu i zvuku apod.

Zkrátka mnohem komplexnější práce. Aby bylo natáčení plynulé a vše odsýpalo, jak má, je také třeba volit vhodnou techniku, zejména ve vztahu k výsledné podobě videa a jeho použití. Odtud pak vede cesta k jednomu ze tří různých zařízení.

Smartphone

Mobilní telefon dnes máme v kapse všichni, někdo jednodušší, jiný pokročilejší. Video však zvládnou natáčet všechny a základní úpravu většinou také obstaráte pouze s pomocí mobilu a vhodné aplikace. Setkat se dnes můžeme i s videem, které je sice natočeno mobilním telefonem, avšak výsledná podoba je na velmi vysoké profesionální úrovni.

To vše je samozřejmě…

Celý článek si přečtěte v dubnovém vydání časopisu FOTOVIDEO: ZDE.

Vzniklo vydání, které opět myslí na všechny své čtenáře a příznivce, a přitom je opět tak trochu mimořádné. Narodilo se totiž v době focení a natáčení nepříznivé, s upřímnou nadějí, že si už ten duben venku i v interiérech užijeme? Je to tak? Splnila se naše redakční očekávání a vaše upřímné přání? To jsme v době jeho přípravy nemohli vědět.

Spousta videa v časopise FotoVideo

Velké téma, které hýbe naším virtuálním a digitálním světem. Zájem o video roste přímo exponenciálně a my to jasně vidíme na množství stažených QR kódů, které přidáváme do jednotlivých článků. Opravdu vás nesledujeme, ale autoři a zpovídaní fotografové sami píší, že na svých webových či YouTube stránkách zaznamenali výrazný nárůst většinou hned po zveřejnění v našem časopise. Také máte ve svém chytrém telefonu nahranou čtečku QR kódů? Je to snadné, těch aplikací je několik a nezaberou v telefonu téměř žádné místo. Jen si jí kliknutím otevřete a rámeček lehce přiblížíte ke QR kódu v časopise a video či webové stránky se vám hlásí a automaticky běží. Žádné další složité operace a vy máte dvojí zážitek – z četby i doplňujícího videa. Foto a video prostě patří k sobě!

A velké fotografické lahůdky

Vyberte si z naší široké nabídky, která vznikla opět a jenom na základě vašich potřeb. Jak už jsme se zmínili, pracujeme v týmu a díky tomu dokážeme reagovat na velké množství naprosto aktuálních podnětů. Na tomto vydání se podílela opět řada významných osobností, kterým jsme za skvělou spolupráci velmi. Nebudeme tentokrát vyjmenovávat tu řadu skvělých jmen, seznámíte se s nimi postupně při listování dubnovým FotoVideem, které vám nabízí vše, co máte rádi (snad?) a hlavně přeje pohodu (a to nejen s ním), zdraví a snad už konečně i to kvalitní, upřímné a Dobré světlo!

Vyberte si z dubnového FotoVideo třeba následující:

OSOBNOST: JAROSLAV KUČERA

Dívky a paní z nedávné historie? Určitě vás budou zajímat!

OSOBNOST: JAROSLAV KUČERA

RECENZE: ČESKÁ FOTOGRAFIE V DATECH 1839-2019

Vladimír Birgus a Pavel Scheufler uvádějí novou knihu, která patří do vaší knihovny.

RECENZE: ČESKÁ FOTOGRAFIE V DATECH 1839-2019

OSOBNOST: GARIK AVANESIAN

Velké lidské příběhy v dosud nezveřejněných fotografiích velkého fotografa.

OSOBNOST: GARIK AVANESIAN

PRAXE: ZVĚTŠENÁ VIDEOPORADNA

Jakou techniku zvolit pro natáčení videa? Poradí vám dva odborníci.

PRAXE: ZVĚTŠENÁ VIDEOPORADNA

TECHNIKA: TISKNEME SI FOTOGRAFIE SAMI

Velký průvodce výběrem tiskárny a fotopapíru – 1. díl

TECHNIKA: TISKNEME SI FOTOGRAFIE SAMI

FOTOGRAF ROKU: VYHODNOCENÉ TÉMA „DOMÁCÍ KVĚTINY“

Výsledky možná překvapí, ale jsou nádherné. Květiny se vám povedly!

FOTOGRAF ROKU: VYHODNOCENÉ TÉMA „DOMÁCÍ KVĚTINY“

… a samozřejmě další spoustu zajímavých článků!

POZOR! Už jste si objednali vaše FotoVideo až domů! Je to stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

Navíc k vaší objednávce máme pro vás další dárky ZDARMA. K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě dárky odjakživa patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

Užijte si dubnové FotoVideo

Právě vychází
fv04-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.