Jak vylepšit fotografie krajiny? Pomůžou vám lokální úpravy

Publikováno: 7. února 2024 | autor Redakce
vodni.jpg

U fotografií krajiny se často setkáte s tím, že jim na první pohled něco chybí. Nebe je příliš světlé, les v pozadí moc tmavý a řeka uprostřed nevýrazná. Fotografové krajiny v takové chvíli používají jednoduchý trik – lokální úpravy. Podívejte se, jak na ně.

Při úpravách krajinářských fotografií se stává, že základní úpravy kontrastu, expozice a sytosti někdy nestačí. Řešením jsou lokální úpravy, kterými vylepšíte ty části snímku, které to potřebují.

Můžete tak samostatně například ztmavit oblohu nebo zvýraznit hlavní motiv. Po podzimní aktualizaci 2023 jsou lokální úpravy v ZPS X rozšířené o další funkce.

Fotografii krajiny si otevřete v modulu Vyvolat, kde nejdřív fotce upravíte celkovou expozici, kontrast a dynamický rozsah. Pokud to vaše fotka potřebuje, srovnejte také horizont pomocí nástroje Srovnání linií (K).

srovnani-linii.jpg

Přechodový filtr

Na naší fotce je na první pohled vidět velký kontrast mezi nebem, horami a travnatou plochou dole. S tím nám pomůže právě Přechodový filtr (G). Díky němu si více sjednotíme expozici v jednotlivých částech fotky.

TIP: Jednotlivé filtry si přejmenujte, abyste měli větší přehled o tom, jakou část fotky zrovna upravujete.

prechodove-filtry---pojmenovane.jpg

Využijte také možnost Duplikovat a Invertovat masku. Díky tomu můžete například jako my duplikovat masku nebe a hory a pomocí Invertovat masku se nám vybrala zbylá část fotky – zeleň a řeka.

TIP: Díky duplikování a invertování si mnohdy ušetříte spoustu času s aplikací dalších filtrů.

duplikovat-a-invertovat.jpg

Štětcový filtr

Štětcový filtr (B) je ideální k výběru složitějších objektů s nepravidelným tvarem. Budete tak mít kontrolu nad každou částí fotky. Jako u přechodového filtru i zde nezapomínejte na přejmenovávání jednotlivých masek.

TIP: Při aplikaci filtru si v pravém panelu nahoře zapněte možnost Zobrazit masku. Uvidíte tak přesně, které části fotky máte vybrané.

Na naší fotce jsme si vybrali nejdříve řeku, které jsme upravili Teplotu bílé více k modré. Díky tomu už nevypadá jako kalná hnědá voda. Barvu jsme ladili tak, aby byla podobná barvě nebe, jelikož by voda měla „odrážet“ oblohu.

PŘED

eka-pred.jpg

PO: Zde můžete vidět, jak vypadala řeka před úpravou Teploty bílé a jak vypadá po ní.

eka-po.jpg

TIP: Dávejte si při jakémkoliv posunu barev pozor na jejich sytost. Pokud půjdete do extrému, budou barvy vypadat nepřirozeně, což u fotek krajin nevypadá dobře.

Následoval samostatný výběr hor, kterým jsme upravili Teplotu bílé více ke žluté a opravili jsme Expozici, Sytost a Živost barev.

vyber-hory.jpg

Taky jsme vybrali zeleň v popředí okolo řeky a té upravili pouze Sytost a Živost barev, aby zelená z fotky trochu vyčnívala.

Na závěr jsme provedli štětcovým filtrem ještě korekci nebe na levé a poté na pravé straně, protože na obou okrajích byly barvy nevyvážené a laděné do jiného odstínu než modrá ve středu nebe.

PŘED FINAL

before.jpg

PO FINAL: Takto například může vypadat výsledná fotka po aplikaci lokálních úprav.

after.jpg

Pomocí lokálních úprav dokážete s fotkou úplná kouzla. Tak neváhejte a stáhněte si Zoner Photo Studio X na stránkách www.zoner.cz na 7 dní zdarma a zkuste si lokální úpravy i na vašich krajinkách.


Celý článek najdete v únorovém FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fv02-24-web3.jpg

Právě vychází
fv07-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.