Sportovní fotografie je poměrně náročná disciplína především na pozornost fotografa a rychlou adaptaci na aktuální podmínky. Z pohledu techniky se jedná o velmi podobné vybavení jako v případě wildlife, samotný proces exponování je ale odlišný.
Sportovní fotografii můžeme zařadit mezi reportážní žánry, nejde o inscenovanou záležitost, ale naopak o zachycení reálné sportovní akce. Vzhledem k tomu, že se jedná o reportážní žánr, měly by snímky vedle samotných sportovců zachytit klíčové momenty sportovního klání, ať už to bude gól v hokejovém či fotbalovém zápase nebo skvěle načasovaný únik v cyklistických závodech.
Rozdílem oproti běžné reportáži je především časté použití zcela odlišných ohnisek a také jiná práce s hloubkou ostrosti a expozičním časem, společné mají oba žánry vysoké nároky na pozornost fotografa, jeho rychlost a snadné nalezení vhodné kompozice.
Pokud srovnáme sportovní fotku s fotografováním divoké přírody, budou mít oba žánry společné především technické vybavení. Samozřejmě i zkušenosti s wildlife se vám budou hodit – ať už předvídání pohybu fotografovaného objektu nebo jeho udržení v záběru při tzv. letovkách. Sportovní fotografie je zkrátka všehochutí, kterou bychom mohli označit jako reportáž s dlouhým teleobjektivem.
Ať už bude vaším cílem hokej, fotbal, basketbal, atletika či cyklistika, vždy by měl první krok spočívat v obhlídce terénu a výběru vhodného místa. Nejjednodušší je projít si trať závodu nebo možná místa na stadionu a přímo si vyzkoušet konkrétní záběry, abyste měli lepší představu o tom, jaké na konkrétním místě zvolit ohnisko, jak bude fungovat pozadí, případně jak změnit úhel záběru, abyste mohli lépe přirozené pozadí využít ve svůj prospěch.
Při výběru místa pro fotografování se snažte do záběru zakomponovat pokud možno i nějaký zajímavý prvek a zároveň zkuste odhadnout, jaká může být trajektorie pohybu sportovce. Na první pohled se to může zdát zbytečné, ovšem obhlídka sportoviště nebo trasy závodu vám ušetří cenný čas, který byste při hledání záběru ztratili.
Vybírejte také s vědomím toho, že byste měli zachytit i hlavní okamžiky závodu či zápasu, což v praxi znamená několik přesunů mezi jednotlivými stanovišti, jinak by byly všechny vaše záběry de facto stejné. Nepodceňujte bezpečnost, a to jak svoji, tak sportovců – zejména u motoristických závodů můžete velmi snadno přijít k úrazu, když budete stát na nevhodném místě.
Není od věci si při hledání vhodného místa pro focení vyzkoušet nejen kompozici, ale také expozici, kterou si můžete dopředu odladit zejména u míst s ostrými přechody stínu a světla, například v lese.
Při fotografování na uzavřených sportovištích se budete muset vypořádat primárně s nižší hladinou osvětlení a naladit si správně citlivost, případně její rozsah, což je úkol jako stvořený pro obhlídku před akcí. Neméně důležité je při obhlídce a hledání vhodné lokace vyzkoušet různou...
Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!