Jak na kreativní cestovatelskou fotografii? Vyzkoušejte tipy fotografky a travel influencerky!

Publikováno: 17. ledna 2021 | autor Redakce
Jak na kreativní cestovatelskou fotografii? Vyzkoušejte tipy fotografky a travel influencerky!

Ačkoliv cestování do zahraničí je v těchto dnech náročné až téměř nemožné, musíme zůstat trpěliví a vydržet. Navíc i v naší zemi je spousta krásných míst, která stojí za to zachytit. Jak vytvořit kreativní snímky na cestách? Vyzkoušejte tipy rakouské fotografky a travel influencerky Marion Payr, jejíž instagramový profil @ladyvenom sleduje přes čtvrt milionu lidí.

Touhu po nových zážitcích nám nikdo nevezme! Můžeme se těšit, plánovat a připravovat na to, co nás čeká, až vyhrajeme boj s koronavirem a budeme zase moci vyrazit za hranice bez omezení... Do té doby můžeme objevovat krásy české země a cestovatelské fotografie trénovat v naší kotlině. Pojďte se spolu s fotografkou a instagramerkou Marion Payr, známější jako @ladyvenom, alespoň virtuálně vydat na cesty. Je tu další téma fotografické výzvy #CreateYourLight: Kreativní cestovatelská fotografie #ShootingTravelPhotography! Marion nám vyprávěla, jak se vydala do Tyrolska zachytit koně plemene Hafling, které se během celého léta volně pasou v nádherné alpské přírodě. Navíc se podělila o své tipy, jak být kreativní a otevřený neočekávaným situacím...

jak-na-kreativni-cestovatelskou-fotografii-1.jpg

Popusťte uzdu kreativitě a foťte jako Marion Payr!

Cestovatelská fotografie vždy vychází z touhy objevovat nové věci. Způsob, jak vše okolo sebe vnímáte, je velmi osobní. Ačkoliv tedy tento žánr možná vypadá složitě, nemusí to tak být. „Nejsem technický fotograf a také příliš dopředu neplánuji. Uměním je pro mě ukázat kouzlo místa tak, aby jeho obraz byl stále blízko realitě. Chci zůstat otevřená neočekávanému a důvěřovat vlastnímu vidění světa,“ vysvětluje Marion Payr.

Vždy proto hledá něco, co zprostředkuje přirozené kouzlo místa a zároveň vypráví jeho příběh. „Když mě Nikon oslovil, abych fotila s novou Z 6II, hned jsem věděla, že chci nafotit koně Hafling. Předtím jsem nikdy v této části Tyrolska nebyla,“ přiznává vášnivá cestovatelka a dodává, že obvykle si na novém místě dopřeje více času, ale nyní na koně měla pouze jedno ráno. „Právě tehdy, když máte málo času, je důležité pracovat se systémem, který usnadňuje práci a vy můžete zůstat spontánní,“ myslí si.

jak-na-kreativni-cestovatelskou-fotografii-3.jpg

Trénujte své oko!

Trénovat si oko tak, abyste se na věci dokázali dívat jinak, je nejlepší způsob, jak začít rozvíjet svůj vlastní kreativní styl. „Když jsem začínala s fotografováním, měla jsem práci na plný úvazek a žádný fotoaparát. Začala jsem chodit do zaměstnání pěšky a cestou jsem fotografovala telefonem,“ vzpomíná Marion na své začátky.

jak-na-kreativni-cestovatelskou-fotografii.jpg

Každý den byl jiný. Na ulici byli vždy noví lidé, děly se jiné věci. Během víkendů chodila na místa, kde předtím nikdy nebyla, a díky tomu objevila ve svém rodném městě tolik nových věcí!

„Zkuste to i vy. Auto nechte doma a jděte pěšky. Hledejte skrytá místa a najdete mnoho skvělých objektů, které nikdo předtím nezvěčnil. Nebo naopak jděte na oblíbená a známá místa, ale najděte jiný způsob, jiný úhel než ten, ze kterého místo znají všichni,“ radí fotografka.

Je úžasné, když zjistíte, že dokážete vidět věci jinak. Bude vás těšit, až objevíte, jak snadno můžete trénovat své vidění světa skrz hledáček fotoaparátu. Najednou spatříte to, co vám dosud zůstávalo ukryto.

Stejné místo, jiné světlo?

Navštivte totéž místo vícekrát během dne v různém čase. Zjistíte, jak se mění a jaký pocit ve vás při změnách vyvolává.

Foťte totéž místo s různými nastaveními fotoaparátu. Může vás překvapit, jak úprava clony či rychlosti závěrky změní výslednou fotografii. Dá se měnit hloubka ostrosti, zachycovat pohyb a být kreativní. Udělejte si čas, abyste si výsledek prošli a zjistili, jak různá nastavení změnila vaše snímky.

Díky správnému výběru fotoaparátu objevíte nové možnosti práce se světlem: můžete používat vysoké hodnoty ISO, jaké při focení mobilem nelze nastavit, lze mít úplnou kontrolu nad nastavením clony a rychlosti závěrky. Můžete tak fotografovat téměř v každé situaci, například v nádherném brzkém ranním světle ještě před východem slunce, ale i v noci.

„Zjistila jsem, že miluji rána. Ne proto, že bych byla ranní ptáče, to vůbec ne, ale proto, že rána mají zvláštní atmosféru – probouzení přírody, města, lidí, focení v jemném ranním protisvětle...“ vypočítává Marion a radí, ať si také zkusíte přivstat a objevíte nové kouzlo!

Telefony jsou fajn, ale fotoaparátu se nevyrovnají!

Světlo je magické, ale zároveň je i výzvou. Fotografové jsou jako zlatokopové, hledající svůj poklad. „Pracuji pouze s přirozeným světlem, a čas, kdy vychází slunce, je jediné, co dopředu plánuji. O světle se při focení telefonem moc nenaučíte, jeho software není přizpůsoben, abyste měli dostatečnou kontrolu nad nastaveními. Téměř vše udělá za vás,“ upozorňuje Marion Payr. „Když jsem přešla od telefonu k používání fotoaparátu, zjistila jsem, že fotit v manuálním nastavení je úžasný způsob, jak se naučit pracovat se světlem. Můžete sledovat návody na YouTube, ale vlastní zkušenost vám to nenahradí,“ radí fotografka.

Způsob, jakým si představujete svět na fotografii, je vždy váš osobní pohled a změní se společně s tím, jak se budou prohlubovat vaše zkušenosti. A právě to je na fotografii nejlepší – umožňuje tvořit a zároveň si tento proces užívat.

Objevte kouzlo protisvětla!

„Fotografování v protisvětle jsem objevila, až když jsem přešla z telefonu na fotoaparát. Věci najednou vypadají úplně jinak, když zpoza nich vychází světlo. Uvidíte, co udělá s konturami osob, nebo třeba stromu,“ říká cestovatelka.

 


 

Už máte lednové vydání časopisu FOTOVIDEO?

Nebyli bychom to my, abychom vám nenabídli stovku naprosto vyrovnaných stránek. Začínáme rychle v zákulisí i na trati Formule 1 a uklidňujeme se v krásných krajinách a divokých přírodních scenériích. Jako vždy, pro každého něco a kvalita na prvním místě. Bude se vám líbit?

fotovideo-01-2021.jpg

Jsme trochu jiní, všimli jste si?

Ano, moderní doba žádá (prý) bezpatkové písmo a my už tou naší více než dvacetiletou klasikou prý byli archaičtí. Takže doufáme, že se vám náš modernější design grafiky bude líbit a komu ne, tak ať nám napíše. Ale prosíme vážně a podstatně! Kolegyně si s tím dala opravdu velkou práci, ze kterou jí patří asi nejen redakční veliký dík. Tak čtěte lépe a snadněji, i když texty krátit nebudeme, takže o žádný obsah nepřijdete.

Inspirativní i praktičtí

Za ta léta jsme si zvykli na vaše chutě. Chcete vidět co fotí ti nejlepší fotografové, inspirovat se současností, přečíst si, na čem právě pracují a co k tomu používají. Rozhovory a povídáním s mistry různých žánrů každé naše vydání začíná. Následně nechybí ani recenze a zajímavosti a pak už postupně přecházíme do fotografické praxe s níž se prolíná i stále oblíbenější video. Naše praktické články mají poměrně značnou odezvu, a tak jsme je v tomto vydání ještě o kousíček rozšířili. Snad v nich i další z vás naleznou to, co právě potřebují. A když ani v tomto vydání, tak určitě příště.

S kým se v lednovém FotoVideo setkáte?

Hned v úvodu s Jiřím Křenkem, jediným Čechem, který má akreditaci na fotografování závodů Formule 1. Jeho zážitky jsou až neuvěřitelné a fotografie úžasné. Hned v závěsu za ním je na dalších stránkách neuvěřitelná žena, oficiální fotografka Českého olympijského týmu, právě čerstvě oceněná Bára Reichová. Jeden fotografický zážitek tedy střídá další. Abychom nebyli jen v pohybu, dali jsme slovo i mistrům krajinářům. Co vám říkají jména Martin Rak a Martin Šaroch. Každý z nich své krajiny pojímá a snímá jinak a současně oba milují krásu a nedotknutelnost přírodu. Jejich snímky jsou dokonalými a propracovanými obrazy. A tak bychom mohli pokračovat s líčením originality Dana Vojtěcha, vzpomínkami Františka Dostála nebo dokumenty Lucie Mojžíšové. Naše nabídka je i v roce 2021 široká a bude taková stále. Jsme rádi, že jste s námi.

Vybírejte z lednového vydání časopisu FotoVideo v novém kabátě:

ROZHOVOR: JIŘÍ KŘENEK

Pouze dvacet fotografů z celého světa na trati Formule 1

jiri-krenek.jpg

INTERVIEW: BARBORA REICHOVÁ

Projekt Nezlomní olympionici vznikl v lockdownu a je dokonalý

barbora-reichova.jpg

ROZHOVOR: MARTIN RAK

Nejraději mám krajiny na sever od Prahy, říká mistr

martin-rak.jpg

ROZHOVOR: MAREK ŠAROCH

Dá se říct, že přes den létám s dronem jen výjimečně…

marek-saroch.jpg

PRAXE: DAN VOJTĚCH

Virtuální skatepark v Maxspace

dan-vojtech.jpg

FOTOGRAF ROKU: VYHRAJTE TÝDEN S VOLVO

Výjimečná soutěžní kategorie zahájena

vyfot-volvo.jpg

FOTOGRAF ROKU: PRVNÍ TÉMA NOVÉHO ROČNÍKU VYHODNOCENO

Téma Pohled z okna přitáhlo téměř 1500 fotografií! Jak jste dopadli vy a jak vaši fotografičtí přátelé? Pořadí najdete jen v tištěném vydání FotoVideo.

fotograf-roku.jpg

… a samozřejmě dalších minimálně dvacet zajímavých článků!

Výhodné je si nechat posílat FotoVideo až domů!

A zase máme pro vás další dárky k celoročnímu předplatnému FotoVideo. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na celý rok 2021! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás na zimní měsíce a vyzkoušejte si, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného klesá jeho cena….

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze s námi!

Za branou čtvrtstoletí – lednové FOTOVIDEO

KOMPLETNÍ NABÍDKU PŘEDPLATNÉHO I S DÁRKY NAJDETE ZDE.

Právě vychází
fv04-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.