Jak na fotografování krajiny v osmi krocích

Publikováno: 10. srpna 2024 | autor Petr Březina
pexels-quang-nguyen-vinh-222549-2166711.jpg

Krajinářská fotografie je jedním z nejpopulárnějších žánrů, který si vyzkouší asi každý začínající i pokročilý fotograf. I v případě krajiny je dobré poučit se u zkušenějších, aby vaše snímky byly vizuálně atraktivní a zajímavé.

Fotografování krajiny s sebou nese vlastní specifika, podobně jako je tomu u jiných žánrů. Výraznou roli hraje zkušenost fotografa, jeho vytrénované oko a v neposlední řadě také vhodné vybavení a zvládnutá kompozice.

Stěžejní je také naladění na to, jak a co chceme vyfotit – zachytit totiž na snímku krajinu tak, jak vypadá, je něco úplně jiného než ji vyfotit, jak ji sami vidíme. Roli hraje jednak zmíněný objektiv, respektive jeho perspektiva a úhel záběru a především světlo.

wine-4565911.jpg

Určitě jste již zažili situaci, kdy je pohled do krajiny dechberoucí, ale když stisknete spoušť a podíváte se na displej, díváte se na něco úplně jiného bez očekávané atmosféry. Důvodů může být hned několik, nejčastěji je to nevhodně zvolený objektiv, který ovlivní možnosti záběru, anebo zcela nevhodné světlo, tedy doba zvolená pro fotografování.

1. Světlo na prvním místě

Ano, i v tomto případě platí jednoduché pravidlo, že bez světla zkrátka žádná fotka nevznikne a v případě krajinářské fotografie je to ještě o něco těžší. Musíte se totiž vypořádat s přirozeným světlem, které příliš neovlivníte a v průběhu dne se mění podle toho, jaké je počasí a jak svítí slunce.

Ostrý sluneční svit není vhodný, protože s sebou nese ostré stíny, které jsou navíc poměrně krátké, když fotografujeme kolem poledne, a také celková barevnost je tímto světlem do značné míry ovlivněná. Velmi bude záležet i na tom, kde zrovna slunce v záběru bude.¨

pexels-pixabay-147411.jpg

V okamžiku, kdy je nad hlavou (tedy kolem poledne), je zdrojem poměrně nezajímavého světla, které nám v krajině rozhodně nevykreslí zajímavý obraz. Spíše se bude jednat o poměrně plochý snímek bez hloubky a zajímavého kontrastu, což není zrovna naším cílem.

Zcela jinou situací je fotografování za slunečného dne, kdy je na obloze relativně dost mraků, ty totiž dokážou vykouzlit poměrně dramatické osvětlení. Pokud k tomu přidáme mírný vítr, můžete zcela snadno vykouzlit s pomocí dlouhého expozičního času originální snímek. Nevýhodou takového postupu bývá poměrně dlouhý čas strávený čekáním na ideální záběr.

2. Brzké vstávání je základ

Klasikou z pohledu osvětlení samozřejmě zůstává především využití zlaté hodiny, tedy fotografování brzy ráno po východu slunce, anebo naopak v čase před jeho západem. Od věci není ani fotografování o něco dříve v tzv. modré hodině, která dá vyniknout krajině v zimním hávu anebo podpoří celkové vyznění snímku s mlžným oparem.

pexels-samandgos-709552.jpg

Světlo je v tuto denní dobu zcela odlišné, slunce nízko nad obzorem vykouzlí dlouhé stíny a celkově je osvětlení měkké a vizuálně příjemné samo o sobě. I v tomto případě bude záležet na tom, jak se ke slunci postavíte. Nejlepší variantou je, když osvětluje krajinu z boční strany a dá tak vyniknout zajímavým detailům a strukturám. Fotografování v protisvětle je také velmi vděčné, ovšem vyžaduje už více zkušeností...


Celý článek najdete v srpnovém FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fotovideo-08-2024-stranka-01.jpg

Právě vychází
fv10-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.