ILFORD černobíle 2. část

Publikováno: 13. července 2017 | autor Redakce
Ilford

Společnost Fomei pro vás připravila obnovený devítidílný seriál o černobílé fotografii. V prvním díle jste se dozvěděli o černobílém negativu, co je potřeba vědět před nákupem a mnoho dalších rad a tipů. V druhém díle vám prozradí, jak si postavit fotokomoru.

Fotokomora

Ti šťastnější, kteří si mohou dovolit vyčlenit pro svého koníčka jednu místnost, to mají jednoduší. Ideální je místnost s přívodem vody a odpadem. Dále je potřeba dostatek zásuvek s 220 V (pozor na bezpečnost). Ale ani v paneláku nemusíte smutnit. Bytová koupelna je ideální, jenom musíte přesvědčit rodinu, že zhotovení vašich fotografií je důležitější než jejich osobní hygiena.

Ve vámi vybrané místnosti nejdříve zkontrolujte zatemnění. Zhasněte a počkejte několik minut. Nepodceňujte žádný zdroj denního světla. Při komorovém osvětlení není toto světlo vidět, ale na vašich fotografiích způsobí nekonečné škody. Jako bezpečné světlo používejte doporučená světla od výrobců, např. ILFORD SL-1, nebo světlo s filtrem ILFORD 902. Vzdálenost světla od fotopapíru by měla být 1–1,5 m.

Ideální rozmístění pracoviště je do tvaru „L“ tak, jak je vidíte na obrázku. Celá fotokomora se dá rozdělit na dva oddělené části.

image-of-object.jpg

SUCHÁ

Zde umístíme zvětšovací přistroj, světlotěsnou krabici s používaným fotopapírem, nůžky na výrobu masek, vyvolané negativy. Do této části neumísťujeme komorové světlo!!! To patří právě na opačnou stranu fotokomory. Na tomto místě je zpravidla fotopapír nejdéle vystaven komorovému světlu, a tak jeho vzdálenost by měla být co největší. Zároveň v tmavém místě nejlépe vyhodnocujete svůj negativ.

MOKRÁ

Sem patři vyvolávací lázně a praní. Fotolázně nenechávejte v miskách v době, kdy v komoře nepracujete. Znehodnocujete je vzdušnou oxidací. Tím trpí jejich životnost. Tyto lázně patři do zásobních lahví. Pracovní teplota v místnosti by se měla pohybovat kolem 20 0C.

Fotograf roku

S Fomei černobíle

Fomei

Ilford

Je důležité vám připomenout, že máte možnost účasti ve fotografické soutěži Fotograf roku, kde byste určitě měli přihlásit také svou černobílou tvorbu do kategorie S Fomei černobíle. Vyhlášení a předání cen proběhne na FomeiTopu v září 21. a 22. ZDE

Právě vychází
fv04-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.