Hovoříme s Dayongem Li, CEO Venus Optics

Publikováno: 17. května 2021 | autor Redakce
Hovoříme s Dayongem Li, CEO Venus Optics

Nestává se nám tak často, že bychom si mohli popovídat s člověkem, který dokázal přetvořit své sny v dokonalý úspěch. Založil stále rostoucí a profitující firmu, jejíž výrobky zná celý svět. Výjimečnost tohoto sympatického muže podtrhuje milý úsměv, skromnost, ochota a rychlé jednání, jehož jsme byli při našem rozhovoru svědky.

Otázky kladl: Rudolf Stáhlich, odpovídal: Dayong Li, www.venuslens.net, www.facebook.com/venuslaowa, velké díky za pomoc při rozhovoru patří Fioně Wanové.

Hovoříme s Dayongem Li, CEO Venus Optics

Vážený pane, děkuji vám za poskytnutí rozhovoru. Jste zakladatelem, ředitelem a šéfem vývoje společnosti Venus Optics, která vznikla v roce 2013 a velmi rychle se stala díky optickým výrobkům známou po celém světě. Povězte našim čtenářům něco z její historie.

Hovoříme s Dayongem Li, CEO Venus Optics

Děkuji za váš zájem o Laowu a za poklonu. Vážím si této příležitosti hovořit o firmě. Naše historie? To je snaha a úsilí o vývoj stále inovativnějších produktů a vytváření nejlepších nástrojů pro fotografy.

Jste vystudovaný inženýr optoelektroniky. Už na studiích jste podnikal, či to jenom plánoval?

Vystudoval jsem a stal se optickým inženýrem v jedné z největších světových společností na výrobu objektivů. Vyvinul jsem velký počet vysoce kvalitních produktů pro některé známé značky. V té době mě ale ještě nenapadlo zahájit vlastní podnikání.

Hovoříme s Dayongem Li, CEO Venus Optics

Když jsem lépe porozuměl fotografickému trhu a potřebám uživatelů, došlo mi, že neexistují téměř žádné tržní nabídky, které by uspokojily potřeby fotografické kreativity.

Hlavní značky soutěží pouze o specifikaci objektivu, zpracováním a cenou, ale podle mě nereagují na skutečné potřeby fotografů a jejich profese. To vede k mnoha podobným produktům na trhu. Nabízejí pouze lepší nástroje pro fotografy, nikoli novinky pro inspiraci a kreativitu jednotlivců.

Byl jsem v té době jen jedním z členů velkého týmu a měl jsem mnoho omezení při vývoji nového typu produktu. Chtěl jsem se z týmu vymanit a realizovat svůj šílený nápad vytvořit něco inovativního pro trh, proto jsem založil značku Laowa.

Název Laowa znamená stará žába. Proč?

Když si začneme povídat o Laowě, je před námi velmi zajímavý příběh. Laowa je totiž moje přezdívka na čínských sociálních sítích.

Hovoříme s Dayongem Li, CEO Venus Optics

Znamená v čínštině old frog neboli stará žába. Existuje čínský idiom žába ve studni. Kdysi dávno existovala žába, která žila na dně studny. Ta byla jejím celým světem a žába chápala svět pouze z jediného pohledu po otevření studny. V přenesené slova smyslu to znamená, že pohled člověka bude vždy omezen, pokud nevystoupí ze své komfortní zóny. Miluju ten příměr, vždycky si ho opakuju a tím si připomínám, abych šel dál, učil se a neomezoval svou či společnou vizi…

Celý článek si přečtěte v květnovém vydání časopisu FOTOVIDEO. A co tam ještě najdete?

Mistři fotografické reportáže

Obrovskou radost nám udělali dva skvělí fotoreportéři ověnčení spoustou fotografických ocenění, se kterými se nám poštěstilo udělat (v té době ještě z karantény na dálku…) neobvyklý dvojrozhovor. Michal Růžička a Jan Zátorský patří k naší naprosté novinářské špičce, a přestože ten rozhovor měl onu zvláštní lockdownovou atmosféru, tak se určitě stane jedním ze zlatých materiálů naší časopisecké historie. Doporučujeme!

DOBRODRUŽSTVÍ – PETR JAN JURAČKA NA ISLANDU

Horká láva neměla šanci!

Další, naprostou „bombou“ tohoto květnového vydání je horká fotografická lekce a vyprávění neskutečného Petra Jana Juračky. Tento náš dlouholetý kolega si opět po čase dal laťku ještě trochu výš a vyrazil si povídat s několika drony a dalším fotografickým vybavením s aktuálně velmi žhavým vulkánem na Islandu. Fotografie této nádherné přírodní události jsou sice vidět na sociálních sítích, ale vytištěné na papíře jste je už viděli? A dokonce s neuvěřitelně vtipným textovým doprovodem Petra Jana Juračky? To určitě ne! A na závěr článku ještě jako přídavek najdete jeho skvěle nastříhané video, které si můžete přes QR kód přehrát ve vašem smartphonu.

A ještě jeden skvělý fotoreportér!

Když už byl úvodní rozhovor tohoto vydání s Michalem Růžičkou a Janem Zátorským skoro hotový, dostaly se nám do ruky nádherné velikonoční snímky špičkového fotoreportéra Reuters a Slovenské tlačové agentury, Radovana Stoklasy. To musíme mít, rozhodlo se téměř jednohlasně. A tak se volalo a psalo na Slovensko, Radovan byl velmi vstřícný a na svět přišla další nezapomenutelná radost s neskutečnými fotografiemi.

Fotograf roku má aktuální téma: Zlatá hodinka

Vkládejte do něj své fotografie! Je to úžasně barevné téma. Všichni se společně rádi zaměříme na hru světel a stínů a ikonickou zlatou hodinu – poslední hodinu denního svitu, kdy slunce svým měkkým světlem krásně maluje a stíny se stávají plastickými a vytvářejí neskutečné obrazce, které podněcují fotografovu představivost. Foťte a vkládejte své příspěvky na toto téma do soutěže Fotograf roku průběžně a kdykoli a nejpozději do 30. 5. 2021 na http://fotografroku.ifotovideo.cz

VE VLAKU

Mimochodem! Všimli jste si také této speciální kategorie Fotografa roku! Foťte ve vlaku, vkládejte své snímky na web fotografroku.ifotovideo.cz, vyhrajte kilometrickou banku na 2000 kilometrů a cestujte s Českými drahami, kam se vám zachce!  Více na stranách 102 a 103.

Je toho hodně, co vám v tomto vydání nabízíme.

Přejeme vám s naším květnovým vydáním hezké chvíle a vybíráme z jeho rozšířeného obsahu například následující články:

ROZHOVOR: Michal Růžička a Jan Zátorský

Tyto dvě velké osobnosti české fotožurnalistiky není třeba představovat. Prohlédněte si jejich úžasné snímky!

ROZHOVOR – Michal Růžička a Jan Zátorský

DOBRODRUŽSTVÍ: PETR JAN JURAČKA NA ISLANDU

Davídci a Goliáš, aneb s drony do hrdla vulkánu? Myslíte si, že je to možné? Petr vás přesvědčí, že ano!

PETR JAN JURAČKA NA ISLANDU

RADOVAN STOKLASA: Bolo by to dlhé rozprávanie…

Asi jste si všimli, že dokumentární a reportážní fotografové si v tomto vydání udělali na dálku něco jako přátelské setkání.

RADOVAN STOKLASA – Bolo by to dlhé rozprávanie…

ROZHOVOR: Odpovídá pan Dayong Li

CEO Venus Optics o jeho začátcích, současnosti i o tom, že je to velmi příjemný a chytrý člověk. Krásně jsme si popovídali. Čtěte pozorně.

ROZHOVOR – Odpovídá pan Dayong Li

PRAXE: SVÍCENÍ A FOTOGRAFICKÝ PROJEKT

Stanislav Petera – Jak se fotila Studená válka? Standa má obrovské fotografické projekty a my představujeme jeden z nich.

Stanislav Petera – Studená válka

PRAXE: DALŠÍ VELKÁ VIDEOPORADNA

Akustika a záznam zvuku při tvorbě videa, dvě velmi důležité věci a rady pro videonadšence.

Akustika a záznam zvuku při tvorbě videa

TECHNIKA: Hasselblad 907X 50C

Podívejte se s námi, co umí tato lahůdka, kterou měli někteří členové naší redakce v rukou.

Hasselblad 907X 50C

POZOR, máme nový dárek k vašemu předplatnému, vyberte si ho! Už jste si objednali vaše FotoVideo až domů! Je to stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě dárky odjakživa patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Je tu velké květnové FotoVideo

Je tu velké květnové FotoVideo!

Právě vychází
fv03-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.