Hahnemühle zacházení s papíry, tisk se správou barev, technická podpora

Publikováno: 18. října 2023 | autor Redakce
obr-uvod-sc-p900-archival-matt-260-upr.jpg

Závěrečný díl seriálu o uměleckých a fotografických papírech pro inkoustové tiskárny Canon, Epson a HP.

Obsah seriálu

 • Představení firmy Hahnemühle a jejího sortimentu
 • Udržitelné papíry Digital FineArt Collection – Natural Line
 • Matné papíry Digital FineArt Collection – Matt FineArt Smooth & Textured
 • Lesklé papíry a plátna Digital FineArt Collection – Glossy FineArt & Canvas FineArt
 • Deckle Edge, fotokarty, fotoknihy
 • Archivace a certifikace fotografií, Hahnemühle Certified Studio
 • Papíry pro studenty a začínající umělce – Hahnemühle Photo
 • Zacházení s papíry, tisk se správou barev, technická podpora

Vítejte u závěrečného čtení, které volně rozšiřuje šestý díl o archivaci. Abychom měli dlouhotrvající radost z vytištěných fotografií, často nejdříve náročně vypiplaných v obrazovém editoru, je potřeba dodržet pár zásad a těm se dnes budeme věnovat.

Protože do tohoto tématu spadá i fenomén správy barev, není možné se věnovat detailům. Netřeba však klesat na mysli: dnešní díl je opravdu bohatě rozveden v publikaci Průvodce digitální fotokomorou, kterou najdete na www.fomei.com/paper.

Zacházejte s fotopapíry v rukavičkách

Fotopapír je citlivá záležitost. Na jeho povrchu je nanesena speciální vrstva pro příjem inkoustu, zjednodušeně označovaná také jako emulze. Ta se stará o to, aby byl obraz ostrý a barvy syté, a je tedy nutně hydrofilní, ráda saje.

Abychom emulzní vrstvu neobohatili potem, mastnotou a dalšími nečistotami, je před potiskem chvályhodné s papíry pracovat v jemných rukavicích. Odměnou nám bude fotografie bez kazů či fleků. Výborné rukavice nabízí i firma Hahnemühle.

Zároveň papírům i tiskárně dopřejme vlídné skladovací a provozní prostředí. V případě teploty a relativní vlhkosti je to 10 až 25 °C a 30 až 70 %

obr-1-hahnemuehle-gloves.jpg
Rukavice pro práci s inkjetovými médii

Provozní podmínky jsou přirozeně přísnější: 18 až 25 °C a 40 až 60 %. Nezapomeňte, že při skladování médií v místnosti s parametry mimo provozní rozsah je třeba alespoň 24 hodin před tiskem ponechat papír v korektních provozních podmínkách, aby temperoval a srovnal vlhkost.

Která strana fotopapíru je ta tisková?

Fotopapíry mají v drtivé většině potisknutelnou (opatřenou emulzí) jen jednu stranu. Výjimkou jsou tzv. oboustranné fotopapíry, jejichž název obsahuje např. označení DUO. Především u matných papírů je někdy obtížné rozpoznat tiskovou stranu.

Užívejte pomůcku založenou na obecně přijatém způsobu balení papírů, kdy tisková strana míří k horní části obalu / boxu.

Pokud jste papíry již vybalili a manipulovali s nimi a nejste si jisti, která strana je tisková, může ještě pomoci hydrofilní test: nasliňte si palec a ukazováček a papír jimi v rohu stiskněte. Lepivější strana je strana tisková. Poslední možností je tisková zkouška. Tisk na rubové straně je rozpitý a desaturovaný, na lícní (tiskové) straně ostrý a sytý.

obr-2-tiskova-strana.jpgUrčení tiskové strany inkjetového média

Digitální fotokomora – správa barev fotografa

Sestavení a udržení moderní fotokomory v kondici není samozřejmě složitější než výstavba a údržba jakékoliv jiné historické varianty. Platí pět zásadních pravidel:

 • kalibrovaný monitor
  správné osvětlení místnosti
  papíry kalibrované pro vybranou fototiskárnu
  úprava snímků v aplikaci podporující správu barev
  a jako vyvrcholení výroba fotografií a jejich kritické hodnocení

Základní informace o korektním nastavení monitoru a osvětlení místnosti, kde fotografie vznikají a jsou hodnoceny, najdete v Úvodu do výběru fotopapíru, který je zdarma ke stažení na www.fomei.com/katalogy. Podrobně jsou tyto disciplíny rozebrány v již zmíněné publikaci Průvodce digitální fotokomorou (www.fomei.com/paper).

Tisk s ICC profily – ukázka ve Photoshopu a Zoneru

Pro potřeby tohoto textu chápejme tiskový ICC profil, popisující reakci mezi určitou tiskárnou a papírem, jako klíč k tomu, abychom vytiskli fotografii barevně věrno, a ona odpovídala snímku zobrazenému na kalibrovaném monitoru.

Podporu médií Hahnemühle, tedy tiskové návody a ICC profily najdete na www.hahnemuehle.com/en/digital-fineart/icc-profile.

Pro hledanou kombinaci tiskárny a papíru stáhnete ZIP archiv obsahující vždy nejen ICC profil, ale také návod (dokument PDF), který je vlastně stručným výtahem z následujících odstavců. Je důležité návod pozorně přečíst. Pomůže vám uvést tiskový ICC profil do života.

Abychom mohli ICC profil zvoleného páru tiskárny a papíru v aplikacích či operačním systému nastavit, je třeba, aby byl uložený v systémové složce OS. Proto ho nakopírujte do jedné z variant:

• Windows: C:/Windows/system32/spool/drivers/color
• Mac OS: /Users/<username>/Library/ColorSync/Profiles

Tiskový ICC profil tedy máme. Pusťme se do nastavení správy barev a tisku fotografií v prostředí oblíbených aplikací Adobe Photoshop a Zoner Photo Studio. Ihned na začátek optimismus: celá složitost systému správy barev se pro účely fotografa smrskne na korektní nastavení tří dialogových oken:

 • základní nastavení správy barev
  nastavení dialogu tisku
  nastavení tiskového ovladače.

Držíme se dále schématu: tiskový ICC profil zavádím v aplikaci (PS, Zoner), v ovladači tiskárny správu barev vypínám.
K zodpovědnému zhmotnění snímků a k veliké radosti nám zbývá už jenom kousek.

Správa barev tisku – Adobe Photoshop

Základní nastavení správy barev najdeme v Adobe Photoshopu tradičně v menu Úpravy – Nastavení barev. Od instalace má paradoxně Photoshop správu barev vypnutou, s čímž se vypořádáme dle obrázku.

obr-3-sprava-barev-adobe-ps.jpgDoporučené nastavení správy barev v aplikaci Adobe Photoshop (menu Úpravy – Nastavení barev). Profesionálové a majitelé kalibrovaných widegamutových monitorů mohou jako pracovní RGB prostor nastavit Adobe RGB (1998).

Tiskové rozhraní neboli dialog tisku v prostředí Adobe Photoshop (PS) najdeme v menu Soubor – Tisknout. Zvolíme odpovídající tiskárnu a vybereme ICC profil podle tiskárny a zvoleného papíru, viz obr. 4. Jako metodu kolorimetrického přepočtu dat (záměr reprodukce) doporučujeme Relativní kolorimetrickou s kompenzací černého bodu nebo Perceptuální.

obr-4-dialog-tisku-adobe-ps-hahnemuehle.jpgSpráva barev tisku Adobe Photoshopu (menu Soubor – Tisknout); tiskový ICC profil se nastavuje v oddíle Správa barev na řádku Profil tiskárny.

Protože jsme tiskový ICC profil nasadili na úrovni dialogového okna tisku PS, jsme v tomto okně upozorněni, abychom nezapomněli vypnout správu barev v tiskovém ovladači. Tím se dostáváme k poslednímu nutnému nastavení – ovladače tiskárny.

Obrazová data neputují z aplikace (PS, Zoner…) přímo do tiskárny, ale procházejí ještě skrze tiskový ovladač. Do něj se z dialogu tisku PS dostaneme skrze tlačítko Natavení tisku…. V tiskovém ovladači jde z hlediska barvové věrnosti o korektní nastavení třech parametrů:

 • typ média (papíru)
  kvalita tisku (tiskové rozlišení)
  vypnutí správy barev (transformace je provedena již na úrovní aplikace)

Jak nastavit okno tiskového ovladače, najdete stručně také v návodu (dokument PDF), který lze stáhnout spolu s ICC profilem papíru.

Korektní nastavení tiskového ovladače (vypnutí správy barev v ovladači):

 • pro tiskárny Epson řady SureColor P viz obr. 5
  pro tiskárny Canon řad PIXMA PRO a iPF viz obr. 6

obr-5-epson-sc-p800-ovladac.jpgNastavení tiskového ovladače a vypnutí správy barev tiskáren Epson řady SC-P

Typ a formát papíru, kvalita tisku i vypnutí správy barev se nastavují v jediném okně.
Typ média, který je třeba v ovladači nastavit, je uveden v návodu staženém společně s ICC profilem.
Pro lesklé a polomatné papíry je to obvykle Epson Premium Semigloss, pro matné papíry Epson Archival Matte.

obr-6-canon-ipf-pro-300-ovladac-1.jpgKorektní nastavení tiskového ovladače tiskáren Canon PIXMA PRO a iPF

obr-6-canon-ipf-pro-300-ovladac-2.jpgNa kartě Hlavní se nastavuje Typ média a Kvalita tisku, v sekci Barva/Intenzita zaškrtněte Ručně a pomocí

tlačítka Nastavit zkontrolujte Nastavení barev (nulové korekce) a na kartě Soulad zvolte Žádné.

Správa barev tisku – Zoner Photo Studio X

Základní nastavení správy barev najdete v Zoner Photo Studiu (ZPS) v menu Zobrazit – Možnosti – Správa barev (dostupné v modulech Vyvolat a Editor).

obr-7-sprava-barev-zps-hahnemuehle.jpgNastavení správy barev Zoner Photo Studia X

Na rozdíl od Photoshopu se v ZPS dbá i na správu barev tisku již v okně nastavení správy barev (a v dialogu tisku se už neřeší): v Základní nastavení – Správa barev při tisku zvolíme Řízena aplikací a tiskový ICC profil nastavíme v oddíle Profily zařízení – Tiskárna. Poznámka: profesionálové a majitelé kalibrovaných widegamutových monitorů mohou jako pracovní RGB prostor nastavit Adobe RGB (1998).

Tiskové rozhraní neboli dialog tisku v Zoneru je z hlediska správy barev „čistý“, protože je tiskový ICC profil nastavený v okně správy barev dle obr. 7.

Nastavení ovladačů tiskáren (v ZPS skrze tlačítko Vlastnosti… na kartě dialogu tisku) je zcela shodné s předešlým případem uvedeným na obr. 5 a 6. Je totiž lhostejno, z jaké aplikace tiskneme. Pokud daná aplikace umožňuje nasadit správu barev a přepočet dat dle tiskového ICC profilu, je nastavení tiskových ovladačů shodné a vždy v nich musí být správa barev vypnuta, aby nedošlo ke druhému parazitnímu přepočtu, a tedy barvové deformaci výsledné fotografie.

obr-8-dialog-tisku-zps-p900.jpgDialog tisku Zoner Photo Studia (menu Soubor – Tisk) již nevybízí k nastavení tiskového ICC profilu, neboť je nastaven v okně Zobrazit – Možnosti – Správa barev (viz obr. 7). V dialogu tisku se staráme jen o výběr tiskárny, velikost a zarovnání snímku.

Pokud si stále nejste v nasazení správy barev a tisku fotografií jisti, neváhejte a oslovte naši technickou podporu na paper@fomei.com, +420 495 056 140. Ověřenou cestou ke zdokonalení, a tedy k radosti z bezvadně vytištěných fotografií je také osobní návštěva showroomu FOMEI v Hradci Králové, kde se vám budeme věnovat. Těšíme se na vás.

Ocitli jsme se na konci osmidílného seriálu o papírech Hahnemühle pro inkoustové fototiskárny. S radostí jsem se pokusil popsat papíry a další pomůcky a vysvětlit mnohé termíny. Snad to za něco stálo. Tak se opatrujte, přeju všem dobré světlo a plné kazety inkoustu.

Zdraví Jan Kaiser, FOMEI


Celý článek najdete v říjnovém FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fv10-23-web3.jpg

Právě vychází
fv02-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.