Fotografův průvodce ukládáním dat: Jak denně zabezpečit až 8000 fotografií ve formátu RAW

Publikováno: 8. června 2024 | autor Redakce
chytka-dsc-0226.jpg

SanDisk a SanDisk Professional podporují pracovní postupy fotografů a kameramanů po celém světě od deštného pralesa po poušť. Díky vysoce výkonným vysokokapacitním úložným řešením poskytují tyto značky profesionálům vybavení, které jim pomůže udržet jejich snímky v bezpečí, a to i v těch nejnáročnějších podmínkách.

Díky fotografii lze na okamžik zastavit čas a zdokumentovat jedinečné okamžiky pro budoucnost. Důkazem toho je nespočet ikonických fotografií, jako je Oběd na vrcholu mrakodrapu (1932) nebo Den vítězství na Times Square (1945), které jsou nejen světově proslulé, ale zachycují i události dané doby. Skutečnost, že spoušť fotoaparátu byla stisknuta přesně v ten správný okamžik, zajišťuje, že tyto okamžiky jsou zachovány navždy.

chytka-dsc-0206.jpg

Od počátků fotografování se však mnohé v posledních letech změnilo. Fotoaparáty se vyvinuly z pouhých nástrojů pro pořizování fotografií v sofistikovaná zařízení, která v sobě plynule spojují hardwarové a softwarové inovace. Dávno pryč jsou doby, kdy se na film ve fotoaparátu vešlo maximálně sto fotografií a musel se posílat zpět do laboratoře na vyvolání.

Pokrok v technologii snímačů, systémech automatického zaostřování, zpracování obrazu a konektivitě dnes podobu fotografie změnil. Aby fotografové mohli využít svůj fotoaparát na maximum, potřebují nejen dobré vybavení, ale také správné úložiště. Jako klíčová součást efektivního pracovního postupu umožňuje rychlé procesy, spolehlivý záznam a vysokou kapacitu pro nespočet snímků v nejvyšším rozlišení.

„Při své práci fotografa motosportu jsem vystaven velkému tlaku na rychlé fotografování, přenos a dodání digitálního obsahu. Denně pořídím až 8000 fotografií ve formátu RAW, takže potřebuji úložná zařízení, která mi nabídnou potřebnou kapacitu a výkon, aby mě nezpomalovaly,“ říká Marian Chytka, jeden z nejúspěšnějších českých fotografů motoristického sportu.

Paměťové karty: průvodce pro začátečníky

Pokud jde o pochopení toho, jak vznikají snímky, pozornost se obvykle soustředí na objektivy a technologii obrazového snímače. Jakmile je však snímek pořízen, je třeba jej někam uložit. U samostatných digitálních fotoaparátů, ať už se jedná o bezzrcadlovky nebo digitální zrcadlovky (DSLR), se snímky ukládají obvykle na paměťovou kartu.

Paměťové karty jsou na trhu téměř stejně dlouho jako digitální fotoaparáty, ale existují různé typy. Aby fotograf zjistil, jaký typ potřebuje, musí vědět, která karta je kompatibilní s jeho zařízením. Existuje široká škála paměťových produktů, které pomáhají pořizovat fotografie nebo videozáznam, od karet microSD a SD až po karty CompactFlash, CFast a CFexpress.

sandisk-card.jpg

Paměťové karty se dodávají v různých formátech (microSD a běžné SD) a verzích, které umožňují různé úrovně kapacity a rychlosti, přičemž karty SD jsou nejpoužívanější. Špičkové produkty, jako je například karta SanDisk Extreme Pro microSDXC UHS-I a SanDisk Extreme Pro SDXC UHS-II, nabízejí kapacitu až 1,5 TB (v případě microSD) a 1 TB (u SD karty) a dosahují profesionálních výsledků se záznamem v super vysokém rozlišení.

Nejvyšší přenosové rychlosti umožňují profesionálům nahrávat v rozlišení 4K UHD a Full HD a také fotografovat a natáčet ve vysokém rozlišení. Ať už se jedná o kartu microSD pro drony, akční kamery a telefony se systémem Android4 nebo karty SD pro běžné fotoaparáty, tento typ úložného produktu je optimalizován pro rychlé pořizování snímků a videozáznamu a pro časově úsporné stahování dat.

Profesionální fotoaparáty a kamery dnes používají relativně nový formát CFexpress. Tyto karty nabízejí výrazné zvýšení přenosové rychlosti ve srovnání s dřívějšími typy. To je důležité zejména pro kameramany, kteří chtějí pokrýt celou škálu od zpomaleného videa až po rychlé sekvenční sériové snímky.

Například karty SanDisk Extreme Pro CFexpress Type B a SanDisk PRO-CINEMA CFexpress Type B poskytují superrychlý minimální výkon trvalého zápisu až 1400 MB/s pro záznam videa v kinematografické kvalitě 4K/8K bez výpadků snímků. Díky tomu jsou tyto karty také ideální volbou pro pořizování a přenos snímků ve vysokém rozlišení.

Slib společnosti SanDisk

Paměťové karty jsou založeny na technologii flash pamětí, a proto jsou ze své podstaty odolné. Karty SanDisk se navíc vyznačují doživotní omezenou zárukou a byly testovány na odolnost vůči nárazům, teplotním výkyvům, vodě a rentgenovému záření.

sandisk-readers.png

Pokud se přece jen něco stane, součástí nákupu paměťové karty SanDisk je také nabídka softwaru pro obnovu dat RescuePRO Deluxe, s nímž mohou fotografové obnovit omylem smazané snímky.

Zrychlete přenos: z karty do počítače v jediném okamžiku

Pracovní postup fotografa nekončí pořízením snímku. V dnešní digitální době je nezbytné vytvořit efektivní způsob ukládání a archivace. Před pořízením zálohy musí fotografie nejprve najít cestu z aparátu do jiného externího zařízení – ve většině případů do notebooku nebo tabletu. Pro tento účel existují čtečky, které fotografy v tomto kroku podporují.

Čtečka karet SanDisk Professional PRO-READER SD a microSD je ideální pro karty UHS-I, které jsou vybaveny technologií SanDisk QuickFlow pro vysokorychlostní načítání, jež minimalizuje prostoje. Díky portu USB-C (5 Gb/s), který umožňuje superrychlé přenosy médií, si tato čtečka dobře rozumí s kompatibilními tablety USB Type-C, zařízením SanDisk Professional PRO-DOCK 4, notebooky a počítači. Čtečky jsou k dispozici i pro jiné formáty karet.

chytka-dsc-0226.jpg

Například čtečka SanDisk Professional PRO-READER Multi-Card nabízí kromě slotů pro karty SD a microSD také slot pro kartu CF. Čtečka SanDisk Professional PRO-READER CFexpress pomáhá udržovat kartu v chladu, aby byl zachován její výkon pro zrychlené načítání.

Uchovávejte svá data v bezpečí: zálohujte své fotografie

Nejdůležitější po výběru správné paměťové karty a čtečky je investice do spolehlivého úložného zařízení pro zálohování a archivaci. Pro každého fotografa je nezbytné vybrat si odolný a důvěryhodný produkt, který uchová snímky v bezpečí.

Mezi fotografy je nejoblíbenějším úložným zařízením SSD (Solid State Drive), protože je rychlejší než tradiční pevný disk (HDD) a zvyšuje efektivitu pracovního postupu. Většina fotografů používá externí SSD jako záložní disk, protože je skvělou volbou pro kopii dat, soubory lze na něj odložit a poté k nim okamžitě přistupovat.

Druhá generace přenosných SSD disků SanDisk Extreme a Extreme Pro s kapacitou až 4 TB jsou výkonná a odolná úložná řešení, která nabízejí téměř dvojnásobný výkon ve srovnání s předchozí verzí. Se silným NVMe výkonem až 2000 MB/s (pouze verze Pro) v kovaném hliníkovém šasi, ochranou proti pádu z výšky až tří metrů a odolností proti vodě a prachu dle normy IP65 toto přenosné SSD poskytuje fotografům spolehlivost potřebnou na cestách. Drobné a lehké disky (s tloušťkou pouze 10 mm jsou lehčí než 100 g) nabízejí prvotřídní dojem a jsou vybaveny ochranným heslem s 256bitovým hardwarovým šifrováním AES.

„Úložné řešení podle mých představ musí být odolné a musí vydržet všechny nečekané nárazy a pády, proto používám přenosný SSD disk SanDisk Extreme Pro. Nejenže mi poskytuje potřebnou spolehlivost, ale nabízí také vysoký výkon a kapacitu,“ vysvětluje Marian.

Tip odborníka pro profesionály: kamerové úložiště NVMe

Stále více kamer dokáže nahrávat na SSD přes USB-C. To přináší profesionálům revoluční zážitek při natáčení videa v rozlišení 4K a/nebo 8K. Za tímto účelem nabízejí společnosti SanDisk a SanDisk Professional několik řešení, která kameramanům a fotografům umožňují nahrávat přímo na SSD disk s USB-C. Tyto disky poskytují dechberoucí rychlost čtení/zápisu a nabízejí kapacitu až 4 TB.


Celý článek najdete v červnovém FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fv06-24-obalka-web3.jpg

Právě vychází
fv06-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.