Fotografem na osmitisícovce aneb když fotograf najednou nevidí

Publikováno: 26. prosince 2021 | autor Redakce
Fotografem na osmitisícovce aneb když fotograf najednou nevidí

Bylo to logické. Všechno k tomu směřovalo. Jen jsme nevěděli, kdy a kam přesně to spolu pošleme. Náčelník byl jasný – Honza Tráva, k němu Miri a Marek Novotný. Víc jsem vědět nepotřeboval, jen jsem si sbalil fotobatoh a doufal, že to vyjde. V září 2021, jen tři dny po otevření Nepálu, jsme společně vyrazili na osmou nejvyšší horu světa, na Manáslu (8163 m n. m.). Vzal jsem si tři foťáky, tři akční kamery, dva drony, solární panely a powerbanky, k tomu oříškovou tyčinku a tři balíčky paměťových karet. Dobrodružství mohlo začít.

Text a foto: Petr Jan Juračka, www.petr.juracka.eu, www.petr.juracka.eu/manaslu2021, www.facebook.com/petrjanjuracka, https://youtu.be/IytHj1Bq7jg, www.instagram.com/petrjanjuracka

Fotografem na osmitisícovce aneb když fotograf najednou nevidí

Když jsme přistáli v Káthmándú, byl jsem jediný, komu přiletěly batohy. Všichni ostatní ze skupiny tak skončili na dva dny napospas smradlavým tričkům, o ponožkách nemluvě.

Fotografem na osmitisícovce aneb když fotograf najednou nevidí

Letištní personál však nevěřícně vrtěl hlavami nad mým zavazadlem, jediným batohem expedice. Sedm objektivů, drony, dva stativy, spousta elektroniky, desítky kabelů. „Prosím, nač máte tolik objektivů?“ zeptal se mě vyděšený Nepálec v uniformě a kulil na mě bělma. Nevěděl jsem, co odpovědět jiného než pravdu. „Jsem fotograf.“ Nastalo ticho. Taková ta pauzička, kdy nevíte, zda se smát, brečet anebo utéct pryč. „Aha, to by dávalo smysl, pane. Vítejte v Nepálu a dobré světlo.“ Jsme tady. Už zase dýcháme prach ulice, směs pachů grilovaného čehosi, pot obyvatel metropole, exkrementů dobytka a omamnou vůni koření i vonných tyčinek.

NIKON AMBASSADOR

Povinnou týdenní karanténu jsme strávili v české hospodě, v hotelu a jeho těsném sousedství, kde se daly koupit poslední prvky výbavy zapomenuté doma stejně jako dodatečné jídlo na kopec. Hlavní část treku jsme nemohli jít pěšky, cesta byla poničená monzunem. Nezbylo nám než…

Celý článek najdete v aktuálním čísle časopisu FotoVideo: FotoVideo leden 22 | iFotoVideo.cz

Šéfredaktor ve svém úvodníku děkuje všem, kteří nám píšou, kteří nás čtou a hodně i těm, kteří přispívají. Vždyť se na stránkách FotoVideo bavíme o našich společných koníčcích, které se nedají dělat se zamračenou tváří ani násilím, ať už se jedná o fotku či video. I ta sebemenší chmura či nepokoj by se hned do těch našich výtvorů promítla a přenesla na čtenáře, a to by opravdu nebylo dobře.

Časopis FOTOVIDEO 2022 obsah 01

Výborným příkladem je třeba Petr Jan Juračka (přečtěte si ho určitě v tomto vydání), který si i v drsných podmínkách velehor zachovává věčný úsměv a vtip, který nezamrzá, i když coby fotograf přestane na chvíli vidět. Nebo třeba Luděk Bouška s Michalem Houdkem v jejich dokonalých živých streamech ze studia Centra FotoŠkoda (taky je sledujete jako my?), kteří se dokonce na svůj nedávný pořad „Jak si vybavit domácí i profesionální studio pro natáčení videa“ nechali dokonale ostříhat, aby tak ještě více vylepšili již vysoce estetickou stránku jejich zajímavého a pro nás všechny jistě objevného povídání.

Je fajn, když se smějeme, nebo alespoň usmíváme a svým kolegům přejeme úspěch a chceme, aby to tak bylo i nadále! Ostatně o všech foto a video úspěších rádi píšeme, tedy i v tomto vydání…

V nastávajícím roce toho máme v plánu opravdu hodně a náladu nám nezkazí ani drastické zvýšení cen papíru a dalších věcí kolem výroby časopisu, které chceme spolu s vámi zvládnout. Budeme se těšit, že si nás i na další období předplatíte (to vás vyjde mnohem nejlevněji a nejpohodlněji) a přečtete si tak v klidu své FotoVideo každý měsíc.

Časopis FOTOVIDEO 2020 01 obsah

Mějte hodně zdraví, spousty úsměvů a krásných zážitků, ke kterým vám všem přeji vám Dobré světlo po celý rok 2022.

Určitě si nezapomeňte prohlédnout některé z videí, která vám v našich článcích nabízíme formou QR kódu už naprosto pravidelně. Dozvíte se další zajímavé věci!

Věnujte se také pokud možno pilně hned dvěma tématům 22. ročníku soutěže Fotograf roku.

Černobílý příběh – má uzávěrku 31. 12. 2021

Portrét je o lidech – má uzávěrku 30. 1. 2022

Více na: http://fotografroku.ifotovideo.cz

Vybírejte s námi z prvního vydání časopisu FotoVideo roku 2022:

OUTDOOR: FOTOGRAFEM NA OSMITISÍCOVCE

Aneb když fotograf najednou nevidí!

FOTOGRAFEM NA OSMITISÍCOVCE

ROZHOVOR: FILIP NAGY NEMÁ RÁD POLOVIČATOU PRÁCI

Jak zvládá několik činností najednou tento aktivní fotograf?

FILIP NAGY NEMÁ RÁD POLOVIČATOU PRÁCI

SOUTĚŽ: VYHRÁLI JSTE FOTOAPARÁT CANON?

Úplné výsledky fotografické soutěže Mysli na lesy.

VYHRÁLI JSTE FOTOAPARÁT CANON

PRAXE: FOŤTE KRAJINU POMALU!

Marek Ondráček doprovází rady svými fotografiemi.

FOŤTE KRAJINU POMALU

TECHNIKA: BORIS STOJANOV – GITZO INSPIRUJE

Rande s baletkou-Gitzo Traveler GK1545T-82TQD.

GITZO inspiruje – JIŘÍ KRÁLOVEC

FOTOGRAF ROKU: MÁME PRO VÁS NOVOU SOUTĚŽNÍ KATEGORII

Přečtěte o nádherných cenách na stranách, které věnovali naši partneři.

… a samozřejmě další na jeho stránkách…

Nové předplatné časopisu FotoVideo a další nové dárky. Chcete fotografickou knihu, batoh, tašku? Vyberte si některou ze čtyřčlenných sad brašniček Lowepro, módní tašku, knihu, nebo předplatné sofrware ZONER? Vybírejte rychle, jednotlivé dárky jsou v omezených počtech! Objednání předplatného FotoVideo stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

FotoVideo leden 22

 

Právě vychází
fv10-23-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.