Fotíme na Islandu – Žhavé snímky Filipa Hrebendy

Publikováno: 14. června 2021 | autor Redakce
Fotíme na Islandu – Žhavé snímky Filipa Hrebendy

Island – rád ho nazývam otrepaným výrazom „krajina ohňa a ľadu“. Ľad ale teraz pošlime „k ľadu“ a zamerajme sa na to, prečo je už viac ako mesiac táto krajina horúcim lákadlom fotografov prírody. Ťahá nás tam práve oheň – novovzniknutá vulkanická oblasť Fagradalsfjall. Ani ja som volaniu sopky neodolal, tak som sa rozhodol absolvovať všetky proticovidové procedúry s cieľom zaradiť do svojho portfólia zopár kvalitních lávo-fotiek.

Ale počkať… nebola o tom reč v májovom čísle? Sčasti áno. Týmto článkom sa vraciam k minule nakúsnutej téme, no tento raz z iného pohľadu. Ďalšie riadky ti ponúknu pohľad priamo do „zákulisia“ fotenia sopiek. Dozvieš sa, ako sa fotí láva, na čo treba pri jej snímaní pamätať, aby boli výsledky čo najlepšie, akú výbavu na podobné fotenie potrebuješ, no tiež to, aké nebezpečenstvá to celé obnáša.

Text a foto: Filip Hrebenda, www.filiphrebenda.comwww.facebook.com/fhrebenda

Fotíme na Islandu – Žhavé snímky Filipa Hrebendy

Ako sa fotí láva?

Prídem, nájdem kompozíciu, odfotím, odchádzam – tak som si fotenie pri sopke spočiatku predstavoval. Určite to nebude zložitejšie ako fotenie na horách v zime, hovoril som si. Bol som ale ďaleko od pravdy. V skutočnosti som doteraz nezažil náročnejšie fotenie ako práve to vo vulkanickej oblasti. Nepíšem to preto, aby som niekoho z vás odradil od cesty za fotením sopiek. Práve naopak. Mojim cieľom je pripraviť vás na to, čomu sa při podobnom dobrodružstve nevyhnete.

Preto sa teraz v krátkosti povenujem trom aspektom fotenia, ktoré nás fotografov zaujímajú.

Fotíme na Islandu – Žhavé snímky Filipa Hrebendy

Expozícia

Prvou prekážkou pri fotení lávy môže byť správne nastavenie expozície. Problém spočíva v čase, kedy je láva najfotogenickejšia.

V sopečnej oblasti som celkovo strávil tri dni a tri noci, vždy s niekoľkodňovým odstupom sledujúc, aký vplyv má svetlo na samotné fotenie lávy. Najnevhodnejším časom je v tomto prípade slnečný deň. Ak na lávu priamo dopadá slnečné svetlo, opticky sa takmer úplne stráca. Tým pádom…

Celý článek si přečtěte v červnovém vydání časopisu FOTOVIDEO.

A co v něm ještě najdete? Například:

Je už téměř léto, a tak jsme i s tímto vydáním hodně mezi květinami a ženami. Zasloužili se o to významní autoři jako Jan Stria, Nikola Elefant, Radek Kalhous, Filip Hrebenda, František Dostál, ale také Vít Hassan a známý street fotograf Kevin V Ton. Děkujeme jim a dalším za skvělou spolupráci při přípravě a těšíme se, že se vám naše společná práce bude líbit.

FV 06 21 obsah

Nechybí dvě nové rubriky a v trochu nezvyklém úvodníku se šéfredaktor rozplývá i tuhne Nad dopisy čtenářů….

Mimochodem! Vidíme, že si všímáte našich QR kódů, které výrazně rozšiřují zážitky s naším časopisem a píšete si o další videa tak, abyste si je mohli snímat čtečkou na vašem chytrém telefonu. Budou určitě!

Fotograf roku má aktuální téma: Příroda ve městě

Projděme se po městě a zachyťme otisky a krásu matičky přírody. Parky mají svá kouzelná zákoutí, strom na náměstí majestátně odolává sevření urbanistiky. Alej v ulici poskytuje milosrdný stín a příroda se dere do města sama o sobě i bez lidského přičinění. Foťte a vkládejte své příspěvky na toto téma do soutěže Fotograf roku průběžně a kdykoli a nejpozději do 27. 6. 2021 na http://fotografroku.ifotovideo.cz

FOTOGRAF ROKU: ŽIVOT SE ZVÍŘATY

Speciální téma Fotografa roku: Makro – vyhraj objektiv Laowa

Aktuálně je v nabídce na našem trhu již 7 různých makroobjektivů Laowa. I proto se tato významná značka stala partnerem speciální kategorie, do níž můžete vkládat své makrofotografie. Makro je nádherný fotografický žánr plný úžasných překvapení. Čím překvapí naši soutěžící? Vítěz: získá možnost nákupu makroobjektivu Laowa a příslušenství dle vlastního výběru v celkové hodnotě 17 000 Kč. Vkládejte své snímky zde: http://fotografroku.ifotovideo.cz/galerie.php?theme=266

Je toho hodně, co vám v tomto vydání nabízíme, vybírejte například:

ROZHOVOR: NIKOLA ELEFANT

K módní fotografii jsem se dostala později

ROZHOVOR: NIKOLA ELEFANT

ROZHOVOR: VÍT HASSAN

Novinář a fotograf demonstrací na volné noze…

vit-hassan-02.jpg

RECENZE KNIHY: FRANTIŠEK DOSTÁL

Nádraží Braník aneb vlak do stanice touha

RECENZE KNIHY: FRANTIŠEK DOSTÁL

PRAXE: FILIP HREBENDA TAKÉ NA ISLANDU

Co si vzít s sebou a jak fotit v této žhavé destinaci?

PRAXE: FILIP HREBENDA TAKÉ NA ISLANDU

PRAXE: ANALOGOVÁ ŠKOLA INVESTIČNÍ?

Vyberete si specialitu nebo investiční kousek?

PRAXE: ANALOGOVÁ ŠKOLA INVESTIČNÍ?

PRAXE: JAN STRIA MAKRO FOTIL A TESTOVAL

Jak to jde s Canonem 100 mm f/2.8L RF nebo EF?

PRAXE: JAN STRIA MAKRO FOTIL A TESTOVAL

TECHNIKA: LAOWA ARGUS 33 mm f/0,95 CF APO

Jaká je tato překvapivá a vysoce světelná novinka?

TECHNIKA: LAOWA ARGUS 33 mm f/0,95 CF APO

FOTOGRAF ROKU: ŽIVOT SE ZVÍŘATY

Toto téma ihned po otevření nalákalo hodně kreativních a zkušených autorů. Jak jste dopadli vy?

POZOR, máme nový dárek plný poezie k vašemu předplatnému, vyberte si ho! Už jste si objednali vaše FotoVideo až domů! Je to stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě dárky odjakživa patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

Zvolte si půvaby červnového FotoVideo

 

Právě vychází
fv04-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.