Filtry v černobílé fotografii

Publikováno: 13. září 2018 | autor Redakce
filtry-v-cernobile-fotografii,-petr-brezina.jpg

Analogová fotografie je pro mnoho lidí synonymem pro filmový černobílý materiál, ostatně tento typ filmu byl používán jako první a také se stal posléze nejrozšířenějším prakticky na celém světě.

Postupem času a se vznikem barevného filmového materiálu byl ten černobílý mírně upozaděn, ovšem po několika desetiletích, kdy se barva stala standardem, se začalo nemalé množství fotografů vracet právě k filmu černobílému. Ten se tak dostal opět na výsluní a mnoho tehdejších výrobců mělo své specifické filmy, které byly charakteristické gradací, množstvím a typem zrna u vyšších citlivostí anebo specifickým podáním barevných ploch v černobílé podobě. Vzhledem k tomu, že při černobílé fotografii se převádějí barevné plochy do odstínů šedé, je třeba již při fotografování mít na paměti, že různé barvy budou na finálním snímku mít různý jas na škále černá – bílá. Pokud byste tedy chtěli ovlivnit jas jednotlivých objektů na snímku, je třeba pracovat s filtry, které umožňují zesvětlovat, anebo naopak ztmavovat konkrétní barvy.

Centrum FotoŠkoda

Partnerem rubriky "Analogová škoda" je Centrum FotoŠkoda

Jaké jsou závislosti barev, jaký systém filtrů použít  a jaké jsou účinky vám prozradíme v aktuálním zářijovém FotoVideo!

FotoVideo 09/2018

Právě vychází
fv05-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.