Z filmařiny nic neuměli. Nakonec se na jejich filmy stály v kinech fronty. Prima příběh. Není nedosažitelný. Přečtěte si o dvojici Zikmund a Hanzelka.
Text: Petr horký, www.piranhafilm.cz, www.facebook.com/petr.piranhafilm, foto: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, archiv H+Z, autoři: Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka, Ludvík Otevřel, Agnes Miksch
Dovolím si předpokládat, že tento seriál čtou kromě jiných i začínající filmaři, lidi, kteří přestávají přehlížet čudlík s červenou tečkou na fotoaparátu a říkají si, že svoje doposud statické fotografie oživí. Předpokládám, že mnozí nemají filmové vzdělání, ale mají chuť s natáčením začít. Toto nastavení je správné, jak je vidět na příkladu legendárních cestovatelských filmařů Zikmunda a Hanzelky.
Miroslav Zikmund s Jiřím Hanzelkou projeli celý svět v rámci dvou expedic, nejprve Tatrou 87 a následně dvěma tatrovkami 805. Prodali miliony knih, stali se zakladateli rozhlasové cestopisné reportáže, vydali tisíce článků a natočili filmy, které se prodávají dodnes, tedy i více než sedmdesát let od jejich vzniku. Ani jeden nevystudoval filmovou školu, na cestu vyrazili s kamerami, které ani pořádně neuměli ovládat. Jak to tedy jde dohromady?
Filmařští neumětelové
„Byli jsme filmařští neumětelové,“ řekl Miroslav Zikmund, když jsme spolu natáčeli o jeho životě. „Než jsme vyrazili, stihli jsme založit film do kamery snad jenom jednou a natočit pár zkušebních záběrů v Praze. Pamatuju si, jak Jirka nemohl dostat do kompozice svislou věž kostela, a tak dal kameru nastojato stejně jako při focení. Až při projekci nám oběma došlo, že takhle to nepůjde!“
Jiná historka popisuje…
Celý článek si můžete přečíst v dubnovém tištěném či elektronickém vydání časopisu FotoVideo. A co v něm najdete dalšího, si přečtěte: ZDE.
Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji, a ještě k tomu jen za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! PŘEDPLATNÉ I S DÁRKY vybírejte: ZDE.