Canon RF 100 mm f/2,8L Macro IS USM

Publikováno: 23. června 2021 | autor Redakce
Canon RF 100 mm f/2,8L Macro IS USM

Minulý rok Canon představil nové profesionální bezzrcadlovky R5 a R6. V mnoha ohledech se jedná o revoluční přístroje se skvělou ergonomií a ovládáním, jak jsme u této značky zvyklí. Díky adaptérům EF/RF lze bez problémů používat i objektivy EF a EF-S. Canon i další výrobci však na trh postupně uvádí nativní objektivy s bajonetem RF.

V polovině dubna byla představena tři skla s pevným ohniskem pro wildlife a makro. Jsou jimi RF 400 mm f/2,8L IS USM, RF 600 mm f/4L IS USM a RF 100 mm f/2,8L Macro IS USM. Nový makroobjektiv byl už celkem dlouho očekávaný, vždyť poslední verze EF byla uvedena na trh v roce 2009. Jsem jeho spokojeným majitelem více jak sedm let, proto jsem byl zvědavý i na přímé porovnání.

Text a foto: JAN STRIA, www.janstria.eu, www.facebook.com/jan.stria

Canon RF 100 mm f/2,8L Macro IS USM

Termín macro v názvu sice napovídá, že se objektiv hodí na focení drobotin, je však velmi často používán i v produktové či portrétní fotografii. Ohnisko 100 mm je občas zajímavé i v případě krajin. To vše z něj dělá úspěšného univerzála.

Nejdříve bych uvedl technické detaily a rozdíly mezi stávající verzí EF pro zrcadlovky a novou verzí RF pro bezzrcadlovky.

I když se jedná se o velmi podobné objektivy, nové RF má zcela přepracovanou konstrukci. Má stále devět lamel, vnitřní uspořádání je jiné, konkrétně 17 elementů ve 13 skupinách. Snížila se i zaostřovací vzdálenost na 26 cm od roviny senzoru. Když srovnám velikost a váhu samotných objektivů, starší verze je kratší a lehčí. Pokud však chci EF použít s bezzrcadlovkou, musím přidat adaptér a obojí je rázem velmi podobné.

Canon RF 100 mm f/2,8L Macro IS USM

Nový výrobek poznáte na první pohled. V moderním provedení, které známe u ostatních objektivů RF, má matný povrch, oproti starší verzi EF mu chybí ukazatel zaostřovací vzdálenosti a přibyly dva nové otočné ovladače. Ten úplně vepředu je již známý ovladač systému R, uživatel si ve fotoaparátu může nastavit jeho funkci dle libosti.

Druhý má označení SA Control přímo na těle objektivu, včetně stupnice. SA je zkratka pro sférickou aberaci (spherical aberration) a nabízí čtyři stupně na každou stranu. Fotograf má možnost ovlivnit bokeh a fotografii jako celek. Ovladačem lze fyzicky posunout optické elementy uvnitř objektivu a tím změnit vlastnosti přenosu světla…

Celý článek si přečtěte v červnovém vydání časopisu FOTOVIDEO.

A co v něm ještě najdete? Například:

Je už téměř léto, a tak jsme i s tímto vydáním hodně mezi květinami a ženami. Zasloužili se o to významní autoři jako Jan Stria, Nikola Elefant, Radek Kalhous, Filip Hrebenda, František Dostál, ale také Vít Hassan a známý street fotograf Kevin V Ton. Děkujeme jim a dalším za skvělou spolupráci při přípravě a těšíme se, že se vám naše společná práce bude líbit.

FV 06 21 obsah

Nechybí dvě nové rubriky a v trochu nezvyklém úvodníku se šéfredaktor rozplývá i tuhne Nad dopisy čtenářů….

Mimochodem! Vidíme, že si všímáte našich QR kódů, které výrazně rozšiřují zážitky s naším časopisem a píšete si o další videa tak, abyste si je mohli snímat čtečkou na vašem chytrém telefonu. Budou určitě!

Fotograf roku má aktuální téma: Příroda ve městě

Projděme se po městě a zachyťme otisky a krásu matičky přírody. Parky mají svá kouzelná zákoutí, strom na náměstí majestátně odolává sevření urbanistiky. Alej v ulici poskytuje milosrdný stín a příroda se dere do města sama o sobě i bez lidského přičinění. Foťte a vkládejte své příspěvky na toto téma do soutěže Fotograf roku průběžně a kdykoli a nejpozději do 27. 6. 2021 na http://fotografroku.ifotovideo.cz

FOTOGRAF ROKU: ŽIVOT SE ZVÍŘATY

Speciální téma Fotografa roku: Makro – vyhraj objektiv Laowa

Aktuálně je v nabídce na našem trhu již 7 různých makroobjektivů Laowa. I proto se tato významná značka stala partnerem speciální kategorie, do níž můžete vkládat své makrofotografie. Makro je nádherný fotografický žánr plný úžasných překvapení. Čím překvapí naši soutěžící? Vítěz: získá možnost nákupu makroobjektivu Laowa a příslušenství dle vlastního výběru v celkové hodnotě 17 000 Kč. Vkládejte své snímky zde: http://fotografroku.ifotovideo.cz/galerie.php?theme=266

Je toho hodně, co vám v tomto vydání nabízíme, vybírejte například:

ROZHOVOR: NIKOLA ELEFANT

K módní fotografii jsem se dostala později

ROZHOVOR: NIKOLA ELEFANT

ROZHOVOR: VÍT HASSAN

Novinář a fotograf demonstrací na volné noze…

vit-hassan-02.jpg

RECENZE KNIHY: FRANTIŠEK DOSTÁL

Nádraží Braník aneb vlak do stanice touha

RECENZE KNIHY: FRANTIŠEK DOSTÁL

PRAXE: FILIP HREBENDA TAKÉ NA ISLANDU

Co si vzít s sebou a jak fotit v této žhavé destinaci?

PRAXE: FILIP HREBENDA TAKÉ NA ISLANDU

PRAXE: ANALOGOVÁ ŠKOLA INVESTIČNÍ?

Vyberete si specialitu nebo investiční kousek?

PRAXE: ANALOGOVÁ ŠKOLA INVESTIČNÍ?

PRAXE: JAN STRIA MAKRO FOTIL A TESTOVAL

Jak to jde s Canonem 100 mm f/2.8L RF nebo EF?

PRAXE: JAN STRIA MAKRO FOTIL A TESTOVAL

TECHNIKA: LAOWA ARGUS 33 mm f/0,95 CF APO

Jaká je tato překvapivá a vysoce světelná novinka?

TECHNIKA: LAOWA ARGUS 33 mm f/0,95 CF APO

FOTOGRAF ROKU: ŽIVOT SE ZVÍŘATY

Toto téma ihned po otevření nalákalo hodně kreativních a zkušených autorů. Jak jste dopadli vy?

POZOR, máme nový dárek plný poezie k vašemu předplatnému, vyberte si ho! Už jste si objednali vaše FotoVideo až domů! Je to stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě dárky odjakživa patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

Zvolte si půvaby červnového FotoVideo

Právě vychází
fv05-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.