Zdeněk Tmej – odvážný a charakterní fotograf

Publikováno: 5. července 2021 | autor Redakce
Zdeněk Tmej – odvážný a charakterní fotograf

Zdeněk Tmej se fotografii věnoval už ve velmi mladém věku. Když své prvé fotografie úspěšně publikoval v prvorepublikovém tisku, bylo mu sotva šestnáct let. V té době pracoval jako laborant a asistent ve fotografickém ateliéru Karla Hájka, ve vydavatelství a tiskárně nakladatelství Melantrich v Praze.

V období 1939 až 1940 studoval na Státní grafické škole v Praze. Ve stejném období spolupracoval s časopisy Ahoj, Pestrý týden, Zdroj a mnoha dalšími. Své fotografie exponoval v extrémních světelných podmínkách a na místě záběry vyvolával. To je zachránilo při prohlídce gestapem, které obrázky považovalo za suvenýry. V průběhu válečných let, ale i po osvobození spolupracoval s mnoha předními českými fotografy, mezi které patřili především Karel Ludwig, Václav Chochola a Karel Hájek.

Zdeněk Tmej – odvážný a charakterní fotograf

Zdeněk Tmej se převážně věnoval reportážní fotografii a specializoval se na divadelní fotografii a balet. Patřil mezi fotografy, kteří se věnovali portrétním fotografiím herců, hudebníků, sportovců. Spolupracoval v tomto směru zejména s Národním divadlem v roce 1941 a po osvobození od roku 1945 do roku 1948, většinou jeho tiskovou službou. Pracoval rovněž pro Lucernafilm a s Divadlem E.R.Buriana /D34/. V letech 1948–1978 s výjimkou let 1958–1965, kdy byl vězněn komunistickým režimem, byl fotografem, Státního souboru písní a tanců.

Hned po válce se ukázalo, že jde o zcela unikátní fotografie: žádná jiná takto informativně i umělecky svrchovaná obrazová výpověď o nacistické otrokářské praxi se neobjevila.

Zvláštní atmosféru svého totálního nasazení během války v letech 1943–1944, zachytil v unikátním souboru fotografií vydaných knižně krátce po osvobození v roce 1945 pod názvem: Abeceda duševního prázdna /1945/. Fotografoval za přirozeného osvětlení nebo s jedinou žárovkou na film s nižší citlivostí. V roce 1944 se Zdeňku Tmejovi podařilo uprchnout z totálního nasazení a skrýval se v Praze. S fotoaparátem v ruce se během květnové revoluce pohyboval v okolí barikád a míst probíhajících bojů. Společně s fotografy Ludwigem a Chocholou se krátce po skončení války vydal na dobrodružnou cestu po poraženém Německu, při které zachytil tvář Německa po porážce německého nacismu a fašismu. Po roce 1965 se souběžně věnoval reklamní fotografii a dokumentování demolic v pražských Vysočanech.

Zdeněk Tmej – odvážný a charakterní fotograf

Totálně  nasazený  poslouchá  rádio.  Zprávy  hlásí:  Stalingrad  dobyt,  Moskva  padne  v  nejbližších  dnech.

Zdeněk Tmej – odvážný a charakterní fotograf

Pracovní  úraz.  Topič  opařený  párou  z  rozstřílené  lokomotivy.

Zastoupen je ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Národního divadla a pražského Divadelního ústavu. V Benešově má Zdeněk Tmej stálou expozici fotografie v tamním Muzeu umění Benešov. Samostatně vystavoval v Praze – 1980, 1995, 1999; Ostravě – 1995, 1998, 1999, 2000; Edinburgu a Londýně – 1995 aj. Své fotografie, mimo již jmenovaný soubor Abeceda duševního prázdna, vydal v knižních vydáních - např.: Svět tance /1952/, Paměť – léta války 1939–1945 /1958/, Zdeněk Tmej – Archív 1936–1998 a další. O Zdeňku Tmejovi a jeho přátelích – fotografech Karlu Ludwigovi a Václavu Chocholovi natočila Věra Chytilová dvoudílný dokumentární film: Vzlety a pády /2000/. Fotograf Zdeněk Tmej zemřel v Praze 22. července 2004 ve věku 84 let.

Zdroj: www.fdb.cz

Zdeněk Tmej (5. července 1920–22. července 2004) byl významný český reportážní a dokumentární fotograf.

 


 

Už máte červencové vydání časopisu FOTOVIDEO?

Tento rok je pro nás velmi důležitý, nejen tou celoroční oslavou našeho čtvrtstoletí, ale i tím, že se snad jeho podstatná část odvine v normálních časech, a tak i časopisecká distribuce se po dvou letech ještě o něco zlepší. Tím chceme současně moc poděkovat všem, kteří si nás nově předplatili (a těm, co si předplatné obnovili určitě a ze srdce také!), díky nimž nám počet předplatitelů zase o dost stoupl.

Pětadvacáté léto s časopisem FotoVideo

Má to logiku, zvykáme si všichni na doručování všeho až domů, a tak proč ne také pravidelné dodávky časopis FotoVideo, když ho dostanu až domů, o den dříve, levněji a bez poštovného, navíc s vybraným dárkem zdarma při objednání (mimochodem, podívejte se na náš web do sekce předplatného, máme nové, letní dárky v limitovaných edicích a také nové, paměťové karty).

Využíváte QR kódy na přehrávání videí a webových stránek? Najdete je v tomto vydání skoro v každém článku! A když už tedy jsme u tohoto vydání: Je v něm hodně praktických článků. Je léto, jste určitě mnohem častěji venku, a tak jsme vám do tohoto červencového vydání připravili velký mix fotografické praxe a technických informací tak, abyste se třeba i poučili a inspirovali. Současně přinášíme docela zajímavé informace ze světa foto a video i díky, že jsme v řadě zajímavých akcí a událostí mediálními partnery. Ostatně, když jsme už u toho: pořádáte nějaké větší fotografické setkání, soutěž, výstavu, prezentaci? Pokud ano a je to vaše akce nevonící příliš komerční náplní, určitě nám o ní včas napište. Rádi o ní v některém z našich médií napíšeme. On ten náš web a časopis mají přeci jenom poměrně velký dosah. Stačí se jen podívat například na ty tři desítky tisíc fotografů registrovaných do soutěže Fotograf roku.

Fotograf roku má aktuální téma: Řada, řady

Řada čísel, stromů, lidí, věcí, zvířat… posloupnosti, události, exponenciální… Kde všude dokážete najít řadu? Doma, v zaměstnání, před obchodem, v obilí, na letišti, před kinem? Řada znamená určité uspořádání a někdy i nutnost… Foťte a vkládejte své příspěvky na toto téma do soutěže Fotograf roku průběžně a kdykoli a nejpozději do 31. 7. 2021 na http://fotografroku.ifotovideo.cz

Óda na domácí spotřebiče, Pavel Hujíček

Vybírejte z červencového FotoVideo například:

Pětadvacáté léto s časopisem FotoVideo

ROZHOVOR: EVA KUČMÁŠOVÁ

Vnímám studenty jako budoucnost fotografie…

ROZHOVOR: EVA KUČMÁŠOVÁ

SOUTĚŽ: EISA MAESTRO 2021

Tak kdopak asi zvítězil v národním kole?

SOUTĚŽ: EISA MAESTRO 2021

DOBRODRUŽSTVÍ AŽ NEUVĚŘITELNÉ

Extrémní fotograf v Irsku

DOBRODRUŽSTVÍ AŽ NEUVĚŘITELNÉ

FOTOUDÁLOST: VÁCLAV ŠILHA

Jak se fotí kroje na Chodsku?

FOTOUDÁLOST: VÁCLAV ŠILHA

PRAXE: FOTOŠKODA WEEK JE ZA NÁMI

A dál na plný plyn s programem a workshopy

PRAXE: FOTOŠKODA WEEK JE ZA NÁMI

TECHNIKA: OCUTNÁVKA NOVÉHO ULTRATELEZOOMU

TAMRON 150-500 mm F / 5-6,7 Di III VC VXD

TECHNIKA: OCUTNÁVKA NOVÉHO ULTRATELEZOOMU

… a další a další praktické, inspirativní i technické články

POZOR, POZOR, přidali jsme nové dárky! Chcete paměťovou kartu LEXAR, módní tašku či parfém? Vyberte si! Je to stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě dárky odjakživa patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

Pětadvacáté léto s časopisem FotoVideo

Právě vychází
fv04-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.