Zdena Kolečková – Eroica

Publikováno: 24. září 2021 | autor Redakce
Zdena Kolečková – Eroica

Výstava Zdeny Kolečkové s názvem Eroica zachycuje v šestici fotografií příběh setkání s těžce zkoušenou průmyslovou krajinou. Autorka v díle reaguje na oblast podhůří Krušných hor, odkud pochází.

Na jedné z fotografií vidíme autorku s gestem dirigenta stojící na výspě bývalé těžební jámy před budovou teplárny v Ústí nad Labem. Na další fotografii jsou zobrazené notové papíry pokryté semeny, které umělkyně vysévá do půdy. Název výstavy, obsažený v písmenech umístěných pod jednotlivými fotografiemi, v sobě spojuje odkaz na třetí Beethovenovu symfonii zvanou „hrdinská“. Výstava je výpovědí o vztahu ke krajině poznamenané brutálními lidskými zásahy. Typografie písma odkazuje k logu energetické společnosti ČEZ, jejíž působení mělo na prostředí severních Čech destruktivní dopad.

Zdena Kolečková – Eroica

Ludvig van Beethoven, který pobýval v nedalekých Teplicích, věnoval svou symfonii původně Napoleonovi. Poté, co se Napoleon prohlásil císařem, Beethoven dedikaci zrušil. Symfonie Eroica je symbolem revoluční nálady a heroického osvobození z područí tyranie. Zdena Kolečková význam heroismu posouvá a spatřuje jej v samotné krajině. „Hudba Eroicy mi pulsuje ve spáncích, aniž bych měla na uších sluchátka. Přes to, jak jsme této krajině ublížili, je jejím duchem tento region stále protknutý,“ komentuje autorka.

Zdena Kolečková – Eroica

Zdena Kolečková se v krajině Krušnohoří narodila a ve svém díle se k ní soustavně vrací. Mapuje její pohnutou historii i současnost a spojuje osobní zkušenost s odkazem dějin 20. století a citlivost k bezprostředním detailům svého okolí s reflexí společenských témat. Jedním z těchto velkých témat je i otázka ekologie, klimatické krize a komplexního vztahu člověka a „jeho“ životního prostředí. Právě tomu je věnován i Festival Fotograf #11, letos nazvaný Pozemšťané*ky, v rámci, kterého výstava probíhá. Festival se zaměřuje na otázku, co znamená obývat planetu, a jak být pozemšťanem nebo pozemšťankou obecně a zároveň zde a nyní, v regionu střední Evropy. Zdena Kolečková na tuto otázku poeticky a přitom radikálně odpovídá. Své místo pozemšťanky vidí v citlivém naslouchání krajině, která regeneruje sama sebe. Heroismus spatřuje nikoli v projevech člověka, ale v nenápadné, ale neotřesitelné síle, s níž semena klíčí a zúrodňují těžkým průmyslem rozervanou krajinu. „Podobně jako naléhavost symfonie Eroica, zprostředkovává dílo Zdeny Kolečkové urgentnost, v tomto případě nutnost změny vykořisťovatelského vztahu člověka ke krajině,“ dodávají k výstavě kurátorky Zuzana Štefková a Lenka Kukurová.

Zdena Kolečková – Eroica

O autorce: Zdena Kolečková se kontinuálně věnuje tématům vycházejících z historie a současnosti Severních Čech, kde se narodila a kde žije. Její rodinné kořeny (polsko-německý původ babičky) se odrážejí v dílech tematizujících komplikované česko-německé vztahy, zatímco její novější díla ukazují neméně složité podoby sepjetí člověka a přírody. Je profesorkou v oboru Vizuální komunikace. Působí na Fakultě umění a designu UJEP. http://artbiom.cz/database/54/zdena-koleckova

Kurátorky výstavy: Zuzana Štefková, Lenka Kukurová

Projekt probíhá s finanční podporou Ministerstva kultury ČR, Hlavního města Prahy a Městské části Praha 7.


Už máte zářijové číslo časopisu FOTOVIDEO?

Hned na prvních deseti stranách najdete nejlepší produkty roku tak, jak je vybrali a odhlasovali experti světové organizace EISA. Věnujeme se samozřejmě expertní skupině Photography, které jsme členem a jsme rádi, že v celkovém přehledu najdete i vám důvěrně známé značky a produkty.

Následují dva výborní zástupci mladé fotografické generace, shodou okolností oba dlouhodobě pracující v zahraničí. Je nám velkou ctí uvítat na našich stránkách Janu Ašenbrennerovou a Davida Harnga.

FV 09 21

Jako každý rok, tak i letos přinášíme tradiční vyhodnocení soutěže EISA MAESTRO, která díky účasti vysoce kvalitních fotografů ze dvou desítek zemí přinesla nádherné výsledky. Představujeme Willema Kuijperse z Nizozemí, Paulinu Petit z Francie a Barbaru Farkas z Maďarska. Téma Faces (Tváře) zaujalo i řadu našich výborných fotografů a vítěz našeho národního kola se Roman Jaroš, se tentokrát umístil těsně na čtvrtém místě. Kvalita české fotografie se prostě nezapře!

A to už jsme za čtyřicátou stranou, hned poté, co jsme si prohlédli novou FotoEsej Kevina V Tona a upoutávku na nádhernou brněnskou výstavu Otisk cest, kterou připravila manželská dvojice dvou úžasných francouzských fotografů. Za velmi důležitý považujeme investigativní článek JUDr Pavly Nečasové v rubrice FotoPrávo, který se zabývá obranou proti zneužití zdánlivě běžných autorských fotografií, popisuje přístup Policie ČR i našich soudů a nabízí způsob, jak se má postižený fotograf bránit.

V polovině a druhé polovině tohoto vydání jsme si dovolili poblahopřát vítězům největší fotografické soutěže současnosti s názvem CEWE Photo Award, s tím, že se těšíme na celkového vítěze, kterého porota této soutěže vyhlásí v tomto měsíci září. Pokračujeme dalšími inspirativními a praktickými články od Jakuba Cejpka, Lukáše Tycara, Jana Strii a dalších a dalších a samozřejmě nechybí vyhodnocení a nejlepších dvacet snímků z tématu Příroda ve městě, soutěže Fotograf roku.

Nezapomeňte si občas prohlédnout některé z videí, která vám v našich materiálech nabízíme formou QR kódu. Dozvíte se ještě více…

Fotograf roku 21 jde do finále a má nová témata pro 22. ročník

Téma STOPY na vás čeká až do 26. září! Nezapomeňte vložit své nápadité snímky! Píšeme o něm v záhlaví jeho galerie: „Také vám připadá poslední téma symbolické? Každý po sobě zanecháváme stopy a třeba i elektronickou, soutěžní a obrazovou stopu. Otisky nohou či tlapek v písku, blátě, sněhu… nebo jiné otisky činnosti – například bobří hráze, ptačí hnízda, stopy lidské civilizace…“ Více na: http://fotografroku.ifotovideo.cz

FV 09 21

V zářijovém FotoVideo například najdete:

ROZHOVOR: DAVID HARING

Krajina je moje srdcovka, ale objevuji i další fotografické žánry.

ROZHOVOR: DAVID HARING

ROZHOVOR: JANA AŠENBRENNEROVÁ

Focením žiji, lidé jsou pro mě magnety.

ROZHOVOR: JANA AŠENBRENNEROVÁ

FOTOPRÁVO: ZNEUŽITÁ FOTOGRAFIE?

Fotografové, braňme si svá autorská práva!

SOUŤĚŽ: CEWE PHOTO AWARD 2021

Vyhlášení deseti vítězů užšího výběru této největší světové soutěže.

SOUŤĚŽ: CEWE PHOTO AWARD 2021

NEGATIV, NEBO DIAPOZITIV – O TO ZDE BĚŽÍ

Filmová fotografie je krásná z mnoha důvodů. Zkusíte ji?

NEGATIV, NEBO DIAPOZITIV – O TO ZDE BĚŽÍ

MINIATURNÍ SVĚT PŘED OBJEKTIVEM

Makrofotografie je jedním z nejoblíbenějších fotografických žánrů. Už jste jí zkusili a s čím?

MINIATURNÍ SVĚT PŘED OBJEKTIVEM

LAOWA PŘEDSTAVUJE: LUKÁŠ TYCAR

Laowa Argus 33 mm f/0,95 CF APO 52 oceněný EISA.

LAOWA PŘEDSTAVUJE: LUKÁŠ TYCAR

FOTOGRAF ROKU: NOVÁ TÉMATA

Ročník 22 největší naší fotografické soutěže začíná novými tématy, která brzy najdete na našem webu.

FOTOGRAF ROKU: NOVÁ TÉMATA

…a další a další důležité, inspirativní i praktické články

Podzim je pomalu a jistě zde, je čas na nové předplatné! Chcete paměťovou kartu LEXAR, módní tašku či parfém, předplatné ZONER? Vybírejte rychle, jednotlivé dárky jsou v omezených počtech! Objednání předplatného FotoVideo stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

Vybírejte si na našem webu: http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Doporučujeme! Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte. Takové je naše předplatné!

V září FotoVideo září

 

Právě vychází
fv05-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.