Z historie Mapového okruhu Český ráj

Publikováno: 27. června 2022 | autor Redakce
Mapový okruh Český ráj 1

Kdy vlastně začal, jak vznikl a proč právě Český ráj. Vše začalo velice prostě, tak jako řada věcí kolem nás.

Na jaře roku 1961 se sešli dva nadšení fotoamatéři, kteří se znali, a to pan Škopek z Fotokroužku Lomnice nad Popelkou a pan Šrytr z Fotokroužku Dioptra Turnov. Poseděli nad kávou a rozmlouvali o fotografii všeobecně. Zejména co udělat pro to, aby se úroveň amatérské fotografie pozvedla na vyšší úroveň, a to zvláště na severu a v okolí Českého ráje.

Mapový okruh Český ráj 1č

21. ročník - 1982 - Česká Skalice - V celé historii je to pouze jediná společná fotografie účastníků.

Dnes už nikdo neví, kdo to první vyslovil, ale je jisté, že se dohodli na ustavení fotosoutěže, které se říká mapový okruh. Úkolu uvést ho do života se ujal pan Šrytr se svými kolegy z Fotokroužku Dioptra Turnov. Byla svolána schůzka známých z uvedených dvou fotokroužků do Závodního klubu Technolen Lomnice nad Popelkou. Zde bylo rozhodnuto oficiálně ustavit Mapový okruh a dát mu podle místa vzniku název "Český ráj". Oslovili známé fotokroužky a dali zprávu do tehdejšího časopisu Československá fotografie. A čekali, kolik se ozve zájemců.

Jako rok zahájení byl určen rok 1961 a měl celkem sedm účastníků: Lomnice, Turnov, ČSA Praha, Loděnice Libeň, ČKD Lokomotivka Praha, Desná a ČSAV Brno.

Mapový okruh Český ráj 2

43. ročník - 2004 - Brumov Bylnice - vlevo je Jirka Bartoš z Hejnic, uprostřed zase Karel Málek a napravo Josef Podvalský.

Nic tedy nebránilo zahájit Mapový okruh Český ráj. V říjnu 1961 se rozběhl první ročník a jak uběhl rok, tak došlo k závěrečnému hodnocení. Konalo se ve výletní restauraci "Pod Hlavaticí" u Turnova. Vítězi se staly Loděnice Libeň a pan Souček z ČSA Praha.

Tolik tedy o vzniku Karel Málek z ČSA Praha. Roky běžely, účastníci se střídali a dnes máme za sebou 60 ročníků a patříme k nejstarším mapovým okruhům. Ten vůbec nejstarší je Mapový okruh Vysočina, který má za sebou 63 ročníků.

Já bych chtěl tu historii doplnit o některé zajímavosti. Bohužel se nedá přesně spočítat, kolik fotokroužků – nyní fotoklubů se za tu dobu vystřídalo. Měnily se jejich názvy a dnes již pořádně nikdo neví, zda to byla jen změna názvu nebo jiný v tom samém městě.

Takže jsem v archivu zjistil, že nejvíce vítězství má Liberec, který také měnil název, a to celkem dvacet. Šest vítězství mají pak Hejnice a po pěti Jičín, Semily a PCW Praha. Na 1.místě se vystřídalo celkem 16 klubů. V historii se krátce účastnily i kluby z tehdejší NDR, a to Jena a Bad Blankenburg. Do 10.ročníku se pořadí kroužků určovalo počtem bodů, které fotokroužky za své fotografie získaly a od 10.ročníku se přešlo na součet umístění. Ale byly i výjimky s návratem na součet bodů, když pořadatel nedodržel propozice.

V soutěži jednotlivců získal 12 prvních míst kdo jiný než Jiří Bartoš z Hejnic. Pět jich potom má Zdeněk Lín z Liberce, čtyři Luděk Klíž z Jaroměře a po třech Otakar Chmel z ČSA Praha a Josef Honzík z Liberce. Na prvních místech se vystřídalo 34 fotografů.

Pořadatelem 51.ročníku byl Fotoklub KD Semily, který kromě toho, že oznámil konec svého působení, také navrhl založení Knihy osobností, do které by byly navrhováni a na závěrečném setkání odsouhlaseni účastníci za své úspěchy v tomto mapovém okruhu nebo za přínos k organizaci mapového okruhu. A kdo jiný byl jako první navržen a odsouhlasen než nejúspěšnější účastník Jiří Bartoš z Hejnic. Pořadatel dalšího ročníku Fotoklub MKS Nová Paka pak na dalším setkání upřesnil, jak by tato kniha měla vypadat. Do dnešního dne je v Knize osobností devět fotografů a to: Jiří Bartoš z Hejnic, Karel Málek z ČSA Praha, Zdeněk Lín z Liberce, Josef Podvalský z Jaroměře, Luděk Klíž z Jaroměře, Vladimír Štěpánek z Brumova-Bylnice, Vladimír Vlk z Liberce, Břetislav Jansa z Turnova a Otakar Chmel z ČSA Praha.

Mapový okruh Český ráj 3

54. ročník - 2015 - Praha - pořadatelem byl Fotoklub PCW Praha a Josef Podvalský byl zvolen a zařazen do Knihy osobností MO Český ráj především za organizační prácí pro MO.

Tolik tedy k historii 60.ročníků Mapového okruhu Český ráj.

Zpracoval: Josef Podvalský

Právě vychází
fv02-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.