Výtvarník Martin Stranka vystavuje své nejnovější práce v Mánesu

Publikováno: 8. listopadu 2021 | autor Redakce
Fotograf Martin Stranka vystavuje své nejnovější práce v Mánesu

Výtvarník Martin Stranka pořádá v pražské galerii Mánes velkou samostatnou výstavu s názvem Dechem. Představena je malá retrospektiva formou velkoformátových tisků. Desítky koláží doprovází monografie. Výstava je přístupná necelý měsíc a to zcela zdarma.

Před více než rokem se otevřela autorská výstava velkoformátových tisků Martina Stranky v pražské Výstavní síni Mánes. Kvůli pandemické situaci musela však předčasně skončit. Momentálně, až do konce listopadu 2021, probíhá v Mánesu druhý pokus om prezentaci těchtom prací.

Fotograf Martin Stranka vystavuje své nejnovější práce v Mánesu

Držitel mnoha ocenění, mezi kterými je i  Sony World Photography Award, prezentuje v Praze dva cykly. Autor i jeho sestra, která zastává funkci výtvarníkovy výkonné asistentky, do projektu dávají všechno. Téměř celou dobu jsou přítomni v opětovně nainstalované expozici, ochotně podávají informace i rozhovory. „K výstavě také vyjde zcela nová kniha Dechem, která bude v omezeném počtu k dispozici na místě.

Fotograf Martin Stranka vystavuje své nejnovější práce v Mánesu

Pro tuto výstavu vybral to nejlepší ze své dosavadní tvorby. „Výstavu jsme loni otvírali s obrovskou pompézností. Bohužel po týdnu a kousku jsme kvůli pandemii museli znovu zavřít. Ohlasy byly obrovské. Za týden přišlo přes 13 tisíc lidí. Chodily e-maily a zprávy, zda otevřeme znovu. Věděli jsme, že to potřebujeme dokončit,“ vysvětluje Stranka. Současná výstava je podle něj velmi podobná té loňské. Polovina hlavního díla zůstala, avšak přibyla ale nová série pojmenovaná Boyhood.

A právě u této série, ale i u Strankových starších prací vznikla poměrně rozsáhlá diskuze na sociálních sítích, která zatím postrádá přesné vyjádření autora.

O co se jedná?

Nastíněna byla výrazná podobnost jeho děl s díly předních amerických a dalších autorů (jeden z nich vystavoval v roce 2008 v Praze...) a diskutována je míra inspirace či vlivu prací těchto autorů na Martina Stranku. Tématu se ujala řada našich fotografů a my budeme sledovat, co z této poměrně rozsáhlé diskuze vznikne a jak se k ní autor vyjádří.

Fotograf Martin Stranka vystavuje své nejnovější práce v Mánesu

Limitovaná kniha Dechem je stále k dispozici na webu: www.martinstranka.com/store/book-dechem

Fotograf Martin Stranka vystavuje své nejnovější práce v Mánesu

 


 

Už máte listpadové vydání časopisu FOTOVDEO?

Fotografický akt patří mezi ty nejkrásnější a nejstarší fotografické disciplíny. Vychází samozřejmě ze vzorů děl slavných malířů a sochařů a dokázal přivést pohled na krásu lidského těla k určité dokonalosti. Není to disciplína jednoduchá, patří k mistrovským, a ne každému se jeho pokusy jí zvládnout daří. O to více jsme rádi, že vám tuto krásu můžeme v našem listopadovém vydání nabídnout.

Něžná krása listopadového FotoVideo

Máme radost z výborného návratu Adolfa Ziky, který aktuálně opět drží svůj foťák hodně intenzivně v rukou a tvoří a raduje se z každé nové fotky. Jeho úspěchy na poli dokumentárního filmu jsou sice vynikající, ale jeho nové fotky nám přesto hodně chyběly. Stihne to všechno najednou? Jaké jsou jeho plány? O tom se dočtete v docela velkém rozhovoru, který jsme dokončili těsně před uzávěrkou.

Jérôme Sessini – mimořádný člověk a vynikající fotograf. Povedlo se nám ho na chvíli zastavit a získat od něj několik odpovědí na naše otázky, a hlavně ty jeho fotky! Podívejte se, jak fotí člen proslulé agentury Magnum Photos a to hned v úvodu listopadového vydání.

Nechat se školit perfektním Liborem Vaicenbacherem, navíc až v jihoamerickém Ekvádoru, musí být neskutečným zážitkem. Přečtěte si a můžete se třeba i kochat: „Tlumené barvy a umírněný design vysokohorských druhů ptáků už brzy měla vystřídat záplava barev a tvarů na úpatí vulkánu Sumaco…“ je to vážně zážitek.

A co takhle tradiční kalendář Jiřího Ksandra, opět plný citlivé nahoty a excelentně laděné barevnosti? Všimli jste si, že v tomto vydání střídáme nádheru lidského těla s dokonalými záběry přírody? To potvrzuje další článek, který si dovolíme doporučit vaší pozornosti: Jak na ledňáčky s Davidem Zemanem. Neposedný a nádherně barevný ledňáček je častým a náročným objektem zájmu mnoha fotografů, a tak jim třeba Davidovy zkušenosti přijdou vhod.

Časopis FOTOVIDEO 2021 11

Nezapomeňte si občas prohlédnout některé z videí, která vám v našich článcích nabízíme formou QR kódu. Dozvíte se ještě více…

A máme tu druhé téma 22. ročníku soutěže Fotograf roku

Jdeme do ulic má uzávěrku 28. 11. 2021

Street photography (česky pouliční fotografie) je dokumentární disciplína, užívající techniky přímé fotografie, tedy co nejvíce realismu bez jakékoliv manipulace nebo technického zkreslení. Soustředí se na konkrétní okamžiky (nejen v ulicích), které kolem nás plynou, a ty se snaží fotograf v nezměněné formě zachytit a zaznamenat.

Více na: http://fotografroku.ifotovideo.cz

Časopis FOTOVIDEO 2021 11 obsah

Z listopadového vydání časopisu FotoVideo vám například vybíráme:

INTERVIEW: Jérôme SESSINI

„Nemám rád rigidní kategorie“, říká člen Magnum Photos

INTERVIEW: Jérôme SESSINI

ROZHOVOR: ADOLF ZIKA

„Všechno je jinak, ale tenkrát v Mánesu jsem to myslel vážně!“

ROZHOVOR: ADOLF ZIKA

DIVOKÁ PŘÍRODA: ŠKOLNÍ VÝLET Do EKVÁDORU

Zdejší příroda splňuje tři základní ,nej‘

DIVOKÁ PŘÍRODA: ŠKOLNÍ VÝLET DO EKVÁDORU

PRAXE: NAŠE FOTOPORADNA

Proč si neusnadnit práci s prioritami?

PRAXE: NAŠE FOTOPORADNA

TECHNIKA: NENÍ FILTR JAKO FILTR

Nová značka H&Y mění hru na našem trhu

TECHNIKA: NENÍ FILTR JAKO FILTR

FOTOGRAF ROKU: KOMU PATŘÍ VÍTĚZSTVÍ V 11. KOLE?

O překvapení nebývá v naší soutěži nouze

FOTOGRAF ROKU: KOMU PATŘÍ VÍTĚZSTVÍ V 11. KOLE?

… a další a další důležité, inspirativní i praktické články

Je čas na nové předplatné! Vyberete si některou ze čtyřčlenných sad brašniček Lowepro, paměťovou kartu LEXAR, módní tašku či parfém, předplatné ZONER? Vybírejte rychle, jednotlivé dárky jsou v omezených počtech! Objednání předplatného FotoVideo stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

Vybírejte si na našem webu: http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Doporučujeme! Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte. Takové je naše předplatné!

Něžná krása listopadového FotoVideo

Právě vychází
fv03-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.