Výstava v LEICA GALLERY PRAGUE – Kata Sedlak | Dětství

Publikováno: 8. března 2019 | autor Redakce
Leica Gallery Prague: KATA SEDLAK | DĚTSTVÍ

Dovolte, abychom Vás informovali o nové výstavě v Leica Gallery Prague: KATA SEDLAK | DĚTSTVÍ.
„Uvědomujeme si to nebo zapomínáme, že jsme fotografováni? Fotografujeme nebo pouze pozorujeme? Jsme. Co je podstatné? Obraz, daný okamžik nebo všechno, všichni, kteří ten který okamžik tvoří a jsou denně s námi v našem živém obraze?“

Slovenská fotografka Kata Sedlak proměnila svoje každodenní mateřství do fotografické eseje, plné absolutní důvěry a blízkosti domova. S minimem vizuálních prvků, avšak s maximální intenzitou zachycuje chvátající dětství. Jeho křehkost a otevřenost, které narůstá každou vteřinou a utváří vnímání sebe samého i okolního světa. Autorka hledáčkem svého fotoaparátu zachycuje nezkrotnou intenzitu dětských emocí, prožitků a vzájemných vztahů, jež přesahují vymezený formát fotografie. Dotýká se sněhobílé husí kůže krásy. (Text: Veronika Markovičová, kurátorka výstavy)

Leica Gallery Prague
Školská 28, Praha 1, 110 00
702 011 893
ik@lgp.cz
www.lgp.cz

Kata Sedlak | Dětství
8. 3. – 22. 4. 2019

epozvanka-kata-sedlak-1000px.jpg

 

Automatické, neoriginální, příliš osobní, sentimentální, bez nadhledu, kýčovité. Těmito slovy se prvoplánově vybízí hodnotit fotografování vlastních dětí. A dokonce to pokládat za umění a prezentovat se tím v galerii? Ano, u fotografování Katy Sedlak je objektivní pouze objektiv. Autorka totiž nefotí děti, ale dětství.

V každodenní rutině starostí o domácnost, spokojenost a rozvoj dětí najednou autorka objevuje zajímavou kompozici, moment pro vznik obrazu. Bez zaznamenávání prvních krůčků, prvního vypadnutého zubu či oslavy narozenin, vytváří atlas dětství, do kterého ji děti pouští. Do jejich „tady a teď“, do nezastavitelného toku prožívání. Do emocí, které autorka abstrahuje do polocelků, nadhledů a podhledů. S vodou, oblohou i bezpečím domova. Zastavuje tak unikátní okamžiky sžívání se se světem, sebou samým i svými blízkými, kdy z nich vyzařuje jejich dětská odevzdanost i bezprostřední radost z vlastních objevů. Kdy mladší z bratrů Alan provází dobrodružstvími svého o rok staršího autistického bratra Olivera. A oba dynamicky obklopují přemýšlivou jemnost a pnutí Stellina dospívání.

A tak, místo vytváření reprezentativního fotografického alba pro návštěvy, volí Kata Sedlak k zachycení dětství intimní jazyk spoluprožívání. Fascinovaná vnitřní silou rodinných vztahů dokumentárně zaznamenává jednotlivé okamžiky. Vrství je na sebe, až vznikne plynoucí příběh, jehož univerzálnost převážně zvýrazňuje „odbarvením skutečnosti“, až do jeho „černobílé esence“. Otvírá tak osobní prostor s denně přibývajícími událostmi a na vytvoření portrétu dětské duše, zcela odevzdané přítomnému okamžiku, jí stačí pouze pár metrů čtverečních.

Výběrem z tvorby z let 2013 – 2019 nás přivádí na křehkou „Pevninu detstva“, která v nás tiše pluje dál. S vědomím jejích vlastních slov, že to nejpodstatnější, co může svým dětem jako jejich matka předat, je láska k životu.

Veronika Markovičová, kurátorka

Právě vychází
fv05-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.