Výstava ukrajinské fotografky mapuje život Fridy Kahlo

Publikováno: 6. července 2021 | autor Redakce
Výstava ukrajinské fotografky mapuje život Fridy Kahlo

Frida Kahlo, jak ji neznáte. Takový název nese výstava série čtrnácti fotografií, kterou připravila v pražském Studio Flanér Oleksandra Kosenko, ukrajinská fotografka žijící už 8 let v České republice.

Výstava zobrazuje důležité milníky v životě mexické malířky, která se díky své silné osobnosti dokázala přenést přes tragické události, které jí osud připravil. Vernisáž výstavy se koná v sobotu 10. 7. v 16 hodin v prostorách kreativního pražského kadeřnictví Studio Flanér. K dispozici potom bude všem zájemcům 17. 7. a 24. 7. od 16 do 19 hodin a v běžné otevírací době také klientům kadeřnictví. Další termíny budou upřesňovány.

Výstava ukrajinské fotografky mapuje život Fridy Kahlo

Pro Fridu Kahlo nebylo typické jen její pověstné srostlé obočí, ale také záliba v autoportrétech, feminismus, extravagance, symbolika smrti v jejích obrazech, dětská obrna, kterou trpěla, nebo třeba nehoda autobusu, která ovlivnila celý její život. Tyto a několik dalších prvků, které provázely osud Fridy Kahlo, vyobrazila Oleksanda Kosenko na celkem 14 fotografiích, které nyní vystavuje v pražském kadeřnictví Studio Flanér. „Už několik let mě fascinuje a inspiruje příběh a tvorba Fridy Kahlo. Její síla, charakter, to, jak se nebála kontroverznosti. Chtěla jsem ukázat silné i slabé stránky malířky, o kterých možná někteří nemají ani tušení,“ vysvětluje Oleksandra Kosenko, autorka výstavy.

Výstava ukrajinské fotografky mapuje život Fridy Kahlo

Projekt chystala ukrajinská fotografka přes rok, podílelo se na něm 16 modelek, 3 vizážistky a 2 návrhářky. „Při focení jsme využili třeba krásných prostor Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy nebo ateliéru Cvak studio. Šaty nám půjčila návrhářka Olga Afanasjeva, některé šperky zase atuorka projektu Jakorále nebo návrhářka Hana Krauseová,“ doplňuje Kosenko.

Výstava ukrajinské fotografky mapuje život Fridy Kahlo

Série 14 fotografií tak odhaluje často opomíjené momenty, zvraty, lásky i tragédie v životě Fridy Kahlo. „Abych se dokázala naplno vžít do její osobnosti a ocitnout se alespoň na chvíli v kůži inspirativní malířky, na jedné z fotografií budu i já,“ dodává fotografka. Oleksandra Kosenko se věnuje fotografování už 8 let, zaměřuje se na témata fashion, beauty, portait, art a komerčních snímků. Jako fotografka a grafička v současnosti působí v Pardubicích. Už dlouho jí ale láká svět pražských ateliérů a fotografických studií.

O Oleksandře Kosenko

Výstava ukrajinské fotografky mapuje život Fridy Kahlo

Oleksandra (Saša) Kosenko se narodila na Ukrajině před 27 lety. V roce 2013 však začala objevovat krásy České republiky, naučila se jazyk a zvykala si na odlišnou kulturu. Vystudovala zde vysokou školu a začala přicházet na to, že fotografování je její budoucnost. Hledáčkem fotoaparátu jí prošly už stovky modelek a modelů, navázala spolupráce s vizážistkami, modelingovými agenturami či návrhářkami. Ve své tvorbě se věnuje hlavně tématům fashion, beauty, portrait a art. Svůj obdiv k umění promítla i do své série fotografií na výstavě s názvem Frida Kahlo, jak ji neznáte, která je nyní přístupná v pražském Studio Flanér. Oleksandra publikovala v časopisech Elegant, Faddymag, Feroce, Be-Public, Nobles či Shuba. V současnosti působí jako fotografka po celé České republice, zejména však v Praze a Pardubicích, kde se kromě focení věnuje také grafice."

Studio Flanér

Loretánská 179/13

Praha 1 – Hradčany 118 00


Už máte červencové vydání časopisu FOTOVIDEO?

Tento rok je pro nás velmi důležitý, nejen tou celoroční oslavou našeho čtvrtstoletí, ale i tím, že se snad jeho podstatná část odvine v normálních časech, a tak i časopisecká distribuce se po dvou letech ještě o něco zlepší. Tím chceme současně moc poděkovat všem, kteří si nás nově předplatili (a těm, co si předplatné obnovili určitě a ze srdce také!), díky nimž nám počet předplatitelů zase o dost stoupl.

Pětadvacáté léto s časopisem FotoVideo

Má to logiku, zvykáme si všichni na doručování všeho až domů, a tak proč ne také pravidelné dodávky časopis FotoVideo, když ho dostanu až domů, o den dříve, levněji a bez poštovného, navíc s vybraným dárkem zdarma při objednání (mimochodem, podívejte se na náš web do sekce předplatného, máme nové, letní dárky v limitovaných edicích a také nové, paměťové karty).

Využíváte QR kódy na přehrávání videí a webových stránek? Najdete je v tomto vydání skoro v každém článku! A když už tedy jsme u tohoto vydání: Je v něm hodně praktických článků. Je léto, jste určitě mnohem častěji venku, a tak jsme vám do tohoto červencového vydání připravili velký mix fotografické praxe a technických informací tak, abyste se třeba i poučili a inspirovali. Současně přinášíme docela zajímavé informace ze světa foto a video i díky, že jsme v řadě zajímavých akcí a událostí mediálními partnery. Ostatně, když jsme už u toho: pořádáte nějaké větší fotografické setkání, soutěž, výstavu, prezentaci? Pokud ano a je to vaše akce nevonící příliš komerční náplní, určitě nám o ní včas napište. Rádi o ní v některém z našich médií napíšeme. On ten náš web a časopis mají přeci jenom poměrně velký dosah. Stačí se jen podívat například na ty tři desítky tisíc fotografů registrovaných do soutěže Fotograf roku.

Fotograf roku má aktuální téma: Řada, řady

Řada čísel, stromů, lidí, věcí, zvířat… posloupnosti, události, exponenciální… Kde všude dokážete najít řadu? Doma, v zaměstnání, před obchodem, v obilí, na letišti, před kinem? Řada znamená určité uspořádání a někdy i nutnost… Foťte a vkládejte své příspěvky na toto téma do soutěže Fotograf roku průběžně a kdykoli a nejpozději do 31. 7. 2021 na http://fotografroku.ifotovideo.cz

Óda na domácí spotřebiče, Pavel Hujíček

Vybírejte z červencového FotoVideo například:

Pětadvacáté léto s časopisem FotoVideo

ROZHOVOR: EVA KUČMÁŠOVÁ

Vnímám studenty jako budoucnost fotografie…

ROZHOVOR: EVA KUČMÁŠOVÁ

SOUTĚŽ: EISA MAESTRO 2021

Tak kdopak asi zvítězil v národním kole?

SOUTĚŽ: EISA MAESTRO 2021

DOBRODRUŽSTVÍ AŽ NEUVĚŘITELNÉ

Extrémní fotograf v Irsku

DOBRODRUŽSTVÍ AŽ NEUVĚŘITELNÉ

FOTOUDÁLOST: VÁCLAV ŠILHA

Jak se fotí kroje na Chodsku?

FOTOUDÁLOST: VÁCLAV ŠILHA

PRAXE: FOTOŠKODA WEEK JE ZA NÁMI

A dál na plný plyn s programem a workshopy

PRAXE: FOTOŠKODA WEEK JE ZA NÁMI

TECHNIKA: OCUTNÁVKA NOVÉHO ULTRATELEZOOMU

TAMRON 150-500 mm F / 5-6,7 Di III VC VXD

TECHNIKA: OCUTNÁVKA NOVÉHO ULTRATELEZOOMU

… a další a další praktické, inspirativní i technické články

POZOR, POZOR, přidali jsme nové dárky! Chcete paměťovou kartu LEXAR, módní tašku či parfém? Vyberte si! Je to stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě dárky odjakživa patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

Pětadvacáté léto s časopisem FotoVideo

Právě vychází
fv04-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.