Výstava: Slavné tváře – Vladimír Brunton

Publikováno: 4. září 2019 | autor Redakce
brunton-plakat-web-1000px.jpg

Fotograf, papírník a umělecký tiskař Vladimír Brunton žije a pracuje v Kostelci na Hané, kde má kromě ateliéru také papírnu na výrobu japonského ručního papíru. Zkušenosti získával v zemích jako Japonsko, Izrael, USA, a Čína. Věnoval se historickým metodám zpracování fotografie, výrobě japonského ručního papíru a tisku na něj. Znalosti dále rozvíjí a aplikuje je ve svých dílech. Jeho velký vzor a inspirace je František Drtikol a dědeček, který byl také fotograf a zanechal po sobě mnoho starého fotografického materiálu. Ten Vladimír Brunton postupně využívá ke svým experimentům.

Cyklus fotoportrétů slavných osobností Slavné tváře, vytvořil technikou vycházející z klasické fotografické emulze, zpracované ručně chemickým procesem.

Obraz je pak na malířském plátně, které autor upravuje několika nanesenými vrstvami, včetně barev. Vyvolaný a ustálený obraz pere ve vodě, bělí, znovu pere, tónuje, a pak znovu pere.

Poslední fáze výroby fotoportrétu je napnutí plátna na rám. Část tohoto cyklu můžete vidět v galerii Holandského domu, kam byly pořadatelem vybrány zejména portréty osobností české kultury (režiséři Forman či Menzel, hudební publicista Zdeněk Mahler, mecenáška Meda Mládková a další), ale také například významného podnikatele Tomáše Bati či prvních dvou ´polistopadových´ prezidentů…


Výstava byla zahájena v pondělí 2. září v 17 hodin, a pořádána je ve spolupráci s CZECH PHOTO, o. p. s. u příležitosti 30. výročí pádu totalitního režimu.

Výjimečně otevřeno (z důvodu konání oslav Dnů Evropského Dědictví a hrnčířských trhů) také v sobotu 7. září odpoledne a v neděli 8. září po celý den (oba dva dny tedy 9-12 a 13-17).

Událost na fb najdete zde:

https://www.facebook.com/events/2358616294185733/?active_tab=about

brunton-plakat-web-1000px.jpg

Právě vychází
fv02-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.