VÝSTAVA OTISK CEST – Marie-José a Claude Carretovi – 30 let setkávání se s Romy po Evropě

Publikováno: 27. srpna 2021 | autor Redakce
VÝSTAVA OTISK CEST

„Fotografování je ten nejlepší cestovní pas. V roce 1984 jsme se vydali na východ, přesněji do Klenovce v Československu. První romskou rodinu jsme poznali v den jejich oficiálního svátku. Pronikat do osad těchto lidí, kteří jsou často na okraji společnosti, a snažit se vcítit do jejich situace pro nás bylo vzhledem k tomu, co rádi fotíme, přirozené,“ píší Marie-José a Claude Carretovi ve svém životopise.

Text a foto: Marie -José a Claude Carretovi a Muzeum romské kultury, www.rommuz.cz,

www.facebook.com/muzeum.romske.kultury, www.instagram.com/muzeumromskekultury

VÝSTAVA OTISK CEST

O autorech

Claude Carret se narodil ve francouzském Rennes v roce 1949. Fotografii se začal věnovat v roce 1976 a v období let 1998 až 2002 byl uměleckým poradcem v Galerii Carré d'Art v Chartres v Bretani. Jeho kariéra se ale zpočátku neubírala přímou cestou k fotografii a obecně ke kultuře. Pracoval i např. jako dělník v automobilové továrně, elektromechanik ve slévárně, specialista na šicí a pletací stroje, technik nebo fyzikálně-chemický laborant ve školství.

Marie-José se narodila v roce 1951 v německém Trevíru, fotografovat začala v roce 1980. Předtím se živila jako administrativní pracovnice ve školství.

VÝSTAVA OTISK CEST

Osmnáct let se manželé věnovali fotodokumentaci menšin – laoských, vietnamských a kambodžských komunit, které se usadily v Rennes. Příslušníci těchto menšin migrovali do Evropy od poloviny 70. let kvůli ozbrojeným konfliktům a komunistické ideologii v regionu bývalé Indočíny na často nevhodných lodích (odtud termín tzv. boat people).

Od roku 1984 oba manželé cestují a fotografují. Už v 80. letech je přitahovalo Rumunsko, kvůli tamní politické situaci ale upřednostnili Československo a Rumunsko navštívili až v roce 1994. Jejich tvorba se zaměřuje na společenské menšiny a obrazy krajiny, kterou projíždějí.

Jejich fotografie jsou zastoupeny v soukromých i muzejních sbírkách (např. Musée national de l'histoire de l'immigration v Paříži, Musée de Bretagne v Rennes). Vystavovali už v Irsku, Rumunsku, v bývalém Československu, ve Švýcarsku nebo na Ukrajině a vydali nespočet katalogů a publikací. Fotografují na analogové i digitální fotoaparáty a preferují značku Nikon.

U příležitosti výstavy probíhá i druhý ročník fotografické soutěže Muzea romské kultury (8. 8. až 19. 9. 2021, vyhlášení výsledků bude 25. 9. 2021), která má dvě soutěžní kategorie Romové – naši přátelé a Romové za objektivem fotoaparátu. Více o soutěži najdete na webových stránkách, kde je i elektronická přihláška, a vytištěné fotografie lze poslat na adresu Muzea romské kultury, státní příspěvková organizace, Bratislavská 67, 602 00 Brno.

VÝSTAVA OTISK CEST

O výstavě Otisk cest

Výstava v Muzeu romské kultury představuje jejich tvorbu. Carretovi fotografují Romy po Evropě více než 30 let a část svého celoživotního díla se rozhodli věnovat Muzeu romské kultury. Výstava prezentuje kurátorský výběr fotografií, na nichž…

Celý článek si přečtěte v zářijovém vydání časopisu FOTOVIDEO...

Hned na prvních deseti stranách najdete nejlepší produkty roku tak, jak je vybrali a odhlasovali experti světové organizace EISA. Věnujeme se samozřejmě expertní skupině Photography, které jsme členem a jsme rádi, že v celkovém přehledu najdete i vám důvěrně známé značky a produkty.

Následují dva výborní zástupci mladé fotografické generace, shodou okolností oba dlouhodobě pracující v zahraničí. Je nám velkou ctí uvítat na našich stránkách Janu Ašenbrennerovou a Davida Harnga.

FV 09 21

Jako každý rok, tak i letos přinášíme tradiční vyhodnocení soutěže EISA MAESTRO, která díky účasti vysoce kvalitních fotografů ze dvou desítek zemí přinesla nádherné výsledky. Představujeme Willema Kuijperse z Nizozemí, Paulinu Petit z Francie a Barbaru Farkas z Maďarska. Téma Faces (Tváře) zaujalo i řadu našich výborných fotografů a vítěz našeho národního kola se Roman Jaroš, se tentokrát umístil těsně na čtvrtém místě. Kvalita české fotografie se prostě nezapře!

A to už jsme za čtyřicátou stranou, hned poté, co jsme si prohlédli novou FotoEsej Kevina V Tona a upoutávku na nádhernou brněnskou výstavu Otisk cest, kterou připravila manželská dvojice dvou úžasných francouzských fotografů. Za velmi důležitý považujeme investigativní článek JUDr Pavly Nečasové v rubrice FotoPrávo, který se zabývá obranou proti zneužití zdánlivě běžných autorských fotografií, popisuje přístup Policie ČR i našich soudů a nabízí způsob, jak se má postižený fotograf bránit.

V polovině a druhé polovině tohoto vydání jsme si dovolili poblahopřát vítězům největší fotografické soutěže současnosti s názvem CEWE Photo Award, s tím, že se těšíme na celkového vítěze, kterého porota této soutěže vyhlásí v tomto měsíci září. Pokračujeme dalšími inspirativními a praktickými články od Jakuba Cejpka, Lukáše Tycara, Jana Strii a dalších a dalších a samozřejmě nechybí vyhodnocení a nejlepších dvacet snímků z tématu Příroda ve městě, soutěže Fotograf roku.

Nezapomeňte si občas prohlédnout některé z videí, která vám v našich materiálech nabízíme formou QR kódu. Dozvíte se ještě více…

Fotograf roku 21 jde do finále a má nová témata pro 22. ročník

Téma STOPY na vás čeká až do 26. září! Nezapomeňte vložit své nápadité snímky! Píšeme o něm v záhlaví jeho galerie: „Také vám připadá poslední téma symbolické? Každý po sobě zanecháváme stopy a třeba i elektronickou, soutěžní a obrazovou stopu. Otisky nohou či tlapek v písku, blátě, sněhu… nebo jiné otisky činnosti – například bobří hráze, ptačí hnízda, stopy lidské civilizace…“ Více na: http://fotografroku.ifotovideo.cz

FV 09 21

V zářijovém FotoVideo například najdete:

ROZHOVOR: DAVID HARING

Krajina je moje srdcovka, ale objevuji i další fotografické žánry.

ROZHOVOR: DAVID HARING

ROZHOVOR: JANA AŠENBRENNEROVÁ

Focením žiji, lidé jsou pro mě magnety.

ROZHOVOR: JANA AŠENBRENNEROVÁ

FOTOPRÁVO: ZNEUŽITÁ FOTOGRAFIE?

Fotografové, braňme si svá autorská práva!

SOUŤĚŽ: CEWE PHOTO AWARD 2021

Vyhlášení deseti vítězů užšího výběru této největší světové soutěže.

SOUŤĚŽ: CEWE PHOTO AWARD 2021

NEGATIV, NEBO DIAPOZITIV – O TO ZDE BĚŽÍ

Filmová fotografie je krásná z mnoha důvodů. Zkusíte ji?

NEGATIV, NEBO DIAPOZITIV – O TO ZDE BĚŽÍ

MINIATURNÍ SVĚT PŘED OBJEKTIVEM

Makrofotografie je jedním z nejoblíbenějších fotografických žánrů. Už jste jí zkusili a s čím?

MINIATURNÍ SVĚT PŘED OBJEKTIVEM

LAOWA PŘEDSTAVUJE: LUKÁŠ TYCAR

Laowa Argus 33 mm f/0,95 CF APO 52 oceněný EISA.

LAOWA PŘEDSTAVUJE: LUKÁŠ TYCAR

FOTOGRAF ROKU: NOVÁ TÉMATA

Ročník 22 největší naší fotografické soutěže začíná novými tématy, která brzy najdete na našem webu.

FOTOGRAF ROKU: NOVÁ TÉMATA

…a další a další důležité, inspirativní i praktické články

Podzim je pomalu a jistě zde, je čas na nové předplatné! Chcete paměťovou kartu LEXAR, módní tašku či parfém, předplatné ZONER? Vybírejte rychle, jednotlivé dárky jsou v omezených počtech! Objednání předplatného FotoVideo stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

Vybírejte si na našem webu: http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Doporučujeme! Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte. Takové je naše předplatné!

V září FotoVideo září

Právě vychází
fv02-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.