Výstava E-motion disconnected – Jungrová a Hricko

Publikováno: 10. června 2022 | autor Redakce
z-vystavy-10.jpg

Výstava fotografií Alžběty Jungrové a Petra Hricka „E-motion disconnected“ probíhá do 15. července v atraktivním prostoru dosud nerekonstruované části benediktinského kláštera Rajhrad.

 

Alžběta Jungrová prezentuje na aktuální výstavě svou volnou tvorbu z posledních dvou let. Osobitým fotografickým ztvárněním pocitů volně navazuje na cyklus černobílých fotografií s názvem „In the Mood for Love“, který byl osobní výpovědí o lásce a emocích.

jungrova-1a.jpg

Na vzniku souboru „E-motion disconnected“ má nespornou zásluhu covidová pandemie, která nás odstřihla od ostatních lidí a okolního světa. Stejnou měrou se ovšem na pocitu izolace podílí i sociální sítě a internet, které v dnešní době nahrazují setkávání. Klíčové téma pro Jungrovou jsou emoce, které v souboru vizualizuje prostřednictvím vybraných postav žen.

z-vystavy-1.jpg

Provedení vystavených fotografií není klasické: „Díky nabídce uspořádat výstavu v naprosto unikátních prostorách dosud nezrekonstruované části kláštera Rajhrad, jsem se rozhodla tisk fotografii přizpůsobit prostoru, dalo by se říct takřka urbexovému, také svým způsobem odpojenému. Z děl pak vytvářím třeba novodobé fresky, které mým viděním vypovídají o dnešním světě,“ vysvětluje autorka. Jednotlivá díla, vytištěná také na textilii, zrcadle či plexiskle, představují motivy prolínající se v surreálních konstelacích, založených na autorčině specifickém vidění, pracujícím s výrazným kontrastem světla a stínu, ale i principem prostupování a zrcadlení jednotlivých momentů.

z-vystavy-2.jpg

Petr Hricko vybral pro výstavu cyklus autoportrétů, které reflektují jeho emoce a prožitky: „Fotoaparát je pro mě formou terapie, zachycení mého duševního stavu mi pomáhá se s věcmi lépe vyrovnat.“ Fotografie byly vytvořeny na Islandu a v Krušných horách, na místech, která jsou autorovi blízká a opakovaně se na ně vrací.

petr-hricko-2a.jpg

„Nacházím tam neuvěřitelný klid, inspiraci a rovnováhu“. Islandský soubor pocitů byl vytvořen během Hrickovy zatím poslední návštěvy ostrova, na který odjel se smířit se ztrátou blízkého člověka. „Věřím, že z fotek je cítit, jak mi ostrov znovu pomohl“. Krušnohorský cyklus fotografií vznikal během několika let.

z-vystavy-3.jpg

Alžběta Jungrová považuje za základ své tvorby dokument, neboť ji zajímají životy a osudy současníků. Za svými náměty cestovala do nejrůznějších koutů světa a často fotografovala v mezních situacích. V současnosti působí ve svobodném povolání, zastupuje ji prestižní agentura v oboru komerční fotografie 4D Photo. Je jedním ze zakládajících členů skupiny 400ASA.

z-vystavy-9.jpg

Petr Hricko, původní profesí geodet, se k focení dostal nečekaně. Během těžké nemoci mu fotoaparát posloužil jako nejlepší terapie. Fotografovat ovšem už nepřestal a našel nový způsob svého života. Od roku 2012 fotí profesionálně. Nejčastěji přírodu, portréty, levitace, příběhy nebo atmosféru ulice.

Právě vychází
fv05-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.