Vladimír Birgus, Pavel Scheufler: Česká fotografie v datech 1839–2019

Publikováno: 26. března 2021 | autor Redakce
Vladimír Birgus, Pavel Scheufler: Česká fotografie v datech 1839–2019

Kniha, která je dosud nejrozsáhlejší chronologií významných událostí české fotografické scény za 180 let. Od vydání původní publikace Fotografie v českých zemích 1839–1999 (taktéž v nakladatelství Grada) uplynulo již celých 20 let.

Od té doby došlo v oblasti historie české fotografie k dalším významným objevům a upřesněním, která přinesl nejen internet a rozsáhlá digitalizace různých archivů a informací, ale také se do záslužné práce pustily nové generace badatelů a badatelek, kterým nové technologie možnosti studia podstatně rozšířily. Pojďme se společně na tuto doslova převratnou novinku podívat a o tom, jak vznikla, si popovídat s jejími autory.

Vladimír Birgus, Pavel Scheufler: Česká fotografie v datech 1839–2019

Text a dotazy: Rudolf Stáhlich, odpovědi: Vladimír Birgus a Pavel Scheufler, fotografie z archivů autorů a z knihy Česká fotografie v datech 1839–2019, www.grada.cz, www.birgus.com

Nebudu zastírat, že oba autory dobře znám a vím, že jen tak nepustí do světa nějakou maličkost. Když jsem se o knize dozvěděl, uvědomil jsem si hned, jak čas šíleně letí i tím, že o její předchůdkyni před dvaceti lety psal tenkrát dva tři roky starý časopis Advanced FotoVideo, jehož byl Pavel Scheufler shodou okolností po dlouhá léta pilně přispívajícím autorem.

Vladimír Birgus, Pavel Scheufler: Česká fotografie v datech 1839–2019

Současně s touto vzpomínkou a při listování v novotou vonícím výtisku knihy Česká fotografie v datech 1839–2019 mi znovu došla velikost české a československé fotografie v celosvětovém kontextu.

Vladimír Birgus, Pavel Scheufler: Česká fotografie v datech 1839–2019

Stačí se začíst a sledovat, kolik fotografických událostí (a to opravdu jen těch nejdůležitějších) se odehrálo třeba jen v jednom měsíci jednoho roku. Jsme opravdu kulturně bohatý stát s tisícovkami…

Celý článek si přečtěte v dubnovém vydání časopisu FOTOVIDEO: ZDE.

Vzniklo vydání, které opět myslí na všechny své čtenáře a příznivce, a přitom je opět tak trochu mimořádné. Narodilo se totiž v době focení a natáčení nepříznivé, s upřímnou nadějí, že si už ten duben venku i v interiérech užijeme? Je to tak? Splnila se naše redakční očekávání a vaše upřímné přání? To jsme v době jeho přípravy nemohli vědět.

Spousta videa v časopise FotoVideo

Velké téma, které hýbe naším virtuálním a digitálním světem. Zájem o video roste přímo exponenciálně a my to jasně vidíme na množství stažených QR kódů, které přidáváme do jednotlivých článků. Opravdu vás nesledujeme, ale autoři a zpovídaní fotografové sami píší, že na svých webových či YouTube stránkách zaznamenali výrazný nárůst většinou hned po zveřejnění v našem časopise. Také máte ve svém chytrém telefonu nahranou čtečku QR kódů? Je to snadné, těch aplikací je několik a nezaberou v telefonu téměř žádné místo. Jen si jí kliknutím otevřete a rámeček lehce přiblížíte ke QR kódu v časopise a video či webové stránky se vám hlásí a automaticky běží. Žádné další složité operace a vy máte dvojí zážitek – z četby i doplňujícího videa. Foto a video prostě patří k sobě!

A velké fotografické lahůdky

Vyberte si z naší široké nabídky, která vznikla opět a jenom na základě vašich potřeb. Jak už jsme se zmínili, pracujeme v týmu a díky tomu dokážeme reagovat na velké množství naprosto aktuálních podnětů. Na tomto vydání se podílela opět řada významných osobností, kterým jsme za skvělou spolupráci velmi. Nebudeme tentokrát vyjmenovávat tu řadu skvělých jmen, seznámíte se s nimi postupně při listování dubnovým FotoVideem, které vám nabízí vše, co máte rádi (snad?) a hlavně přeje pohodu (a to nejen s ním), zdraví a snad už konečně i to kvalitní, upřímné a Dobré světlo!

Vyberte si z dubnového FotoVideo třeba následující:

OSOBNOST: JAROSLAV KUČERA

Dívky a paní z nedávné historie? Určitě vás budou zajímat!

OSOBNOST: JAROSLAV KUČERA

RECENZE: ČESKÁ FOTOGRAFIE V DATECH 1839-2019

Vladimír Birgus a Pavel Scheufler uvádějí novou knihu, která patří do vaší knihovny.

RECENZE: ČESKÁ FOTOGRAFIE V DATECH 1839-2019

OSOBNOST: GARIK AVANESIAN

Velké lidské příběhy v dosud nezveřejněných fotografiích velkého fotografa.

OSOBNOST: GARIK AVANESIAN

PRAXE: ZVĚTŠENÁ VIDEOPORADNA

Jakou techniku zvolit pro natáčení videa? Poradí vám dva odborníci.

PRAXE: ZVĚTŠENÁ VIDEOPORADNA

TECHNIKA: TISKNEME SI FOTOGRAFIE SAMI

Velký průvodce výběrem tiskárny a fotopapíru – 1. díl

TECHNIKA: TISKNEME SI FOTOGRAFIE SAMI

FOTOGRAF ROKU: VYHODNOCENÉ TÉMA „DOMÁCÍ KVĚTINY“

Výsledky možná překvapí, ale jsou nádherné. Květiny se vám povedly!

FOTOGRAF ROKU: VYHODNOCENÉ TÉMA „DOMÁCÍ KVĚTINY“

… a samozřejmě další spoustu zajímavých článků!

POZOR! Už jste si objednali vaše FotoVideo až domů! Je to stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

Navíc k vaší objednávce máme pro vás další dárky ZDARMA. K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě dárky odjakživa patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

Užijte si dubnové FotoVideo

 

 

 

 

Právě vychází
fv03-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.