"Když byla oznámena Hitlerova smrt, bydlela jsem v jeho soukromém bytě v Mnichově...."
Nebyla to ale žádná prominentní nacistka, avšak americká umělecká fotografka. Žena s pozoruhodným příběhem.
Lee Millerová – z vyhledávané newyorské modelky se stala vynikající pařížskou fotografkou, z nechtěné žákyně Mana Raye jeho vytouženou milenkou, z obyčejné „Lee“ se vypracovala na Lady Penroseovou. Fotila módu, design, celebrity i oběti druhé světové války – její snímky zubožených vězňů z osvobozených koncentračních táborů známe z učebnic dějepisu. Jako mnozí váleční (foto)reportéři bojovala s depresí a posttraumatickou stresovou poruchou. A docela úspěšně se snažila, aby se na ni zapomnělo.
Její fotografie a zprávy byly publikovány ve Vogue v letech 1944 až 1945 a v jejích článcích se objevovala působivá líčení válečných hrůz. Millerová však po válce jen málokdy hovořila o svých zážitcích. Penrose popisuje, že je trávila „v utrpení z deprese a konzumací alkoholu“. Zřejmě se jednalo o stav, kterému se dnes říká posttraumatická porucha.
Po smrti Millerové v roce 1977 objevil její syn Antony Penrose v podkroví jejich domu vzácné památky na svou matku. Popisuje to ve své knize „Lee Miller’s War: Beyond D-Day“. Píše o tom, jak nalezl „mapy stále ještě potřísněné alsaským bahnem“, poznámky načmárané na kousky papíru.
Avšak jak tato slavná fotografie vznikla? Jejím autorem je fotograf časopisu Life David E. Sherman (+ 1997), který se stal jakýmsi mentorem Millerové a vytvořili spolu jedinečný pár. S vojáky 45. divize objevili v dubnu 1945 Hitlerův mnichovský byt, kde Sherman vytvořil tuto ikonickou fotografii.
Vezměme to postupně. Americká vojska vstoupila do Mnichova 30. dubna 1945, v ten samý den, kdy Hitler spáchal sebevraždu v Berlíně. Krátce před tím osvobodily spojenecké síly koncentrační tábor Dachau. Mnichov, bombardovaný po mnoho dní, byl velmi poničeným městem.
Armáda byla umístěna v budově radnice, která byla přeměněna na kasárna. Novináři nebyli zodpovědní za vojenskou službu, a proto se rozhodli hledat bydlení ve městě. Oba fotografové toužili po nějakém místě, kde by si mohli odpočinout. Sherman vzpomínal o několik let později, že potkali na ulici starého muže, dali mu cigarety a požádali ho, aby jim ukázal Mnichov. Když dorazili k domu číslo 16 na Prinzeregentenplatz, starý muž novinářům řekl, že v tomto domě je Hitlerův byt. Pár tam hned spěchal a po prohlídce bytu se tm usadil. Toho dne, 30. dubna 1945, byla pořízena fotografie, jak se Lee koupe v Hitlerově vaně. Lee se uvolnila a zdlouhavě se koupala v Hitlerově vaně, zatímco rozzlobený poručík 45. divize, sám s mýdlem v ruce, tloukl zvenčí na zamčené dveře.
Z této fotografie je ale patrné, že byla stylizovaná. Před vanou jsou vojenské boty, na kterých je ještě bláto z Dachau. Napravo je vidět soška nahé ženy a nalevo fotografie Vůdce.
Z bytu ještě existuje řada dalších fotografií, protože Lee jedla u Hitlerova stolu a sedávala na jeho židlích a pohovkách. Tato fotografie je ale nejznámější.
Nábytek zůstal na místě a stejně tak i část majetku. Byly tam i plátěné ubrousky s vyšívanými iniciálami A.H.
Když se vrátíme k americké fotografce, která pobývala v tom samém bytě, je pozoruhodné, že její syn nevěděl nic o tom, čím matka prošla. Válka byla zkrátka tabu. Její fotografie byly prý zničené a nic důležitého nemá, vysvětlila chlapci. Všude v bytě visely jen obrazy od Picassa nebo Miróa a jen dvě její fotografie. Na jedné byla mrtvá kráva, což hocha děsilo. Vztah k matce komplikovala i její závislost na alkoholu, deprese či hysterické chování. Proto bylo velké překvapení, když jeho žena po smrti Lee Millerové v roce 1977 uklízela půdu a objevila krabice, kde bylo 60 000 negativů. Mimo jiné i rukopisy, dopisy, vojenské pokyny, účty, vše velmi dobře uspořádané, Dodnes není vše úplně archivováno. Její syn se věnuje zachování a zpřístupnění tohoto cenného dědictví.
Zdroj: morgenpost.de, russian7.ru
Lee Millerová – 23. dubna 1907–21. července 1977.
Vzniklo vydání, které opět myslí na všechny své čtenáře a příznivce, a přitom je opět tak trochu mimořádné. Narodilo se totiž v době focení a natáčení nepříznivé, s upřímnou nadějí, že si už ten duben venku i v interiérech užijeme? Je to tak? Splnila se naše redakční očekávání a vaše upřímné přání? To jsme v době jeho přípravy nemohli vědět.
Spousta videa v časopise FotoVideo
Velké téma, které hýbe naším virtuálním a digitálním světem. Zájem o video roste přímo exponenciálně a my to jasně vidíme na množství stažených QR kódů, které přidáváme do jednotlivých článků. Opravdu vás nesledujeme, ale autoři a zpovídaní fotografové sami píší, že na svých webových či YouTube stránkách zaznamenali výrazný nárůst většinou hned po zveřejnění v našem časopise. Také máte ve svém chytrém telefonu nahranou čtečku QR kódů? Je to snadné, těch aplikací je několik a nezaberou v telefonu téměř žádné místo. Jen si jí kliknutím otevřete a rámeček lehce přiblížíte ke QR kódu v časopise a video či webové stránky se vám hlásí a automaticky běží. Žádné další složité operace a vy máte dvojí zážitek – z četby i doplňujícího videa. Foto a video prostě patří k sobě!
A velké fotografické lahůdky
Vyberte si z naší široké nabídky, která vznikla opět a jenom na základě vašich potřeb. Jak už jsme se zmínili, pracujeme v týmu a díky tomu dokážeme reagovat na velké množství naprosto aktuálních podnětů. Na tomto vydání se podílela opět řada významných osobností, kterým jsme za skvělou spolupráci velmi. Nebudeme tentokrát vyjmenovávat tu řadu skvělých jmen, seznámíte se s nimi postupně při listování dubnovým FotoVideem, které vám nabízí vše, co máte rádi (snad?) a hlavně přeje pohodu (a to nejen s ním), zdraví a snad už konečně i to kvalitní, upřímné a Dobré světlo!
Vyberte si z dubnového FotoVideo třeba následující:
OSOBNOST: JAROSLAV KUČERA
Dívky a paní z nedávné historie? Určitě vás budou zajímat!
RECENZE: ČESKÁ FOTOGRAFIE V DATECH 1839-2019
Vladimír Birgus a Pavel Scheufler uvádějí novou knihu, která patří do vaší knihovny.
OSOBNOST: GARIK AVANESIAN
Velké lidské příběhy v dosud nezveřejněných fotografiích velkého fotografa.
PRAXE: ZVĚTŠENÁ VIDEOPORADNA
Jakou techniku zvolit pro natáčení videa? Poradí vám dva odborníci.
TECHNIKA: TISKNEME SI FOTOGRAFIE SAMI
Velký průvodce výběrem tiskárny a fotopapíru – 1. díl
FOTOGRAF ROKU: VYHODNOCENÉ TÉMA „DOMÁCÍ KVĚTINY“
Výsledky možná překvapí, ale jsou nádherné. Květiny se vám povedly!
… a samozřejmě další spoustu zajímavých článků!
POZOR! Už jste si objednali vaše FotoVideo až domů! Je to stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!
Navíc k vaší objednávce máme pro vás další dárky ZDARMA. K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě dárky odjakživa patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.
Vybírejte si na našem webu:
http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/
Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.