V prostorách Pražské křižovatky jsou vystaveny fotografie u příležitosti 30. výročí Sametové revoluce a vstupu ČR do NATO

Publikováno: 19. listopadu 2019 | autor Redakce
nahled-jaroslav-majstr-alan-pajer-dagmar-havlova.jpg

Včera, 14.listopadu byly v prostorách Pražské křižovatky (Kostel sv. Anny, Zlatá /Liliová, Praha 1) zahájeny dvě společné výstavy k 30. výročí Sametové revoluce „Z Hrádečku na Hrad“ a „Vezmi si s sebou květinu“, které doplňuje třetí, rozsahem menší, přesto důležitá připomínka 20 let členství České republiky v NATO. Soubory fotografií, dobových dokumentů i originálních synopsí projevů Václava Havla mapují nelehkou cestu vězně svědomí a chartisty do prezidentského úřadu. Současně ale připomínají i další zásadní okamžiky a stěžejní postavy Sametové revoluce. Výstavy pořádané Nadací VIZE 97 a sdružením ARS METROPOLIS za podpory hlavního města Prahy a Ministerstva kultury ČR potrvají do 24. listopadu 2019. Návštěvníci si celou instalaci tří souborů fotografií mohou prohlédnout v odsvěceném kostele sv. Anny v centru Prahy denně od 10 do 18 hodin.

Jedinečný příběh pana Václava Havla si získal respekt a úctu celého světa. Ve svém díle jej zachytil fotograf Alana Pajer spolu s několika dalšími autory vystavovaných textů a fotografií

(Součástí výstavy jsou fotografie Dagmar Havlové, Ivana Havla, Bohdana Holomíčka, Jaroslava Kučery, Alana Pajera, Oldřicha Škáchy, Pavla Štechy stejně jako ty z archívu ČTK a Knihovny VH.).

"Výstava fotografií je přesně ten způsob, kterým by Vašek chtěl připomenout obě význačná výročí. Jak Sametová revoluce, tak vstup České republiky do NATO byly opravdovými vrcholy toho, o co se celý život zasazoval. Bojoval za svobodu a nepolevoval v úsilí, aby Českou republiku přijalo mezinárodní společenství jako svého hodnověrného a platného člena. Pražská křižovatka je pak logickým místem, kde výstavy pořádat, protože kostel sv. Anny byl jeho další srdeční záležitostí a projektem, kterému se s nadšením a hlubokým zájmem věnoval,“ komentovala probíhající akci bývalá první dáma a zakladatelka Nadace VIZE 97, paní Dagmar Havlová. Spolu s ní se na význam těchto událostí rozhodly u příležitosti 30. výročí Sametové revoluce upozornit i společnosti České dukáty a Česká mincovna, které k jubileu připravily limitované edice pamětních medailí.

Současně se zahájením výstav byla také pokřtěna fotografická kniha Alana Pajera, který byl po dvě dekády fotografem Václava Havla. Dvousetstránková publikace „Srdce nad Prahou“ je plná fotografií a vzpomínek, přibližuje život muže, jenž byl klíčovou postavou boje proti totalitní vládě komunistické strany i znovu nabyté demokracie. Každý výtisk fotoknihy, která vychází v limitované edici, bude obsahovat i pamětní výroční medaili Sametová revoluce z dílny České mincovny.

Již 15. 11. 2019 si mohou návštěvníci Pražské křižovatky prohlédnout knihu, medaile, a především tři soubory fotografií zachycující nejen tvář prvního postkomunistického prezidenta, ale i mnoha dalších, kteří k československému „SAMETU“ neodmyslitelně patří. Petr Pithart, český politik, historik, spisovatel a signatář Charty 77 k nim dodává: „Jedny svobodně obdivovat, jinými svobodně pohrdat. Ty, které navrhuje fotograf Pajer obdivovat, vystavuje k obdivu dnes Havlova „Křižovatka“. Bez nich by 17. listopad 1989 nebyl úplně srozumitelný. Ale ani oni by nejspíše nebyli těmi, kterými se dokázali stát.“

VIZE 97

Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 je nezisková organizace a má poměrně široký okruh zájmu, což vyplývá ze zaměření jejich zřizovatele a z tradic, na něž navazuje. Nadace působí hlavně v oblasti sociální, zdravotnické, vzdělávací a kulturní. Příležitostně organizuje nebo podporuje různé počiny na poli péče o lidská práva a rovněž reaguje na aktuální potřeby společnosti, avšak svojí      činností se orientuje především na budoucnost. Pro další informace navštivte: www.vize.cz nebo www.prazskakrizovatka.cz .

pozvanka-vize-97-03.jpg

pozvanka-vize-97-02.jpg


Právě vychází
fv04-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.