V Praze začala výstava ČTK – Nežádoucí okamžiky o cenzuře fotografií

Publikováno: 12. ledna 2021 | autor Redakce
V Praze začala výstava ČTK – Nežádoucí okamžiky o cenzuře fotografií

Výstava o cenzuře a manipulaci ve fotožurnalistice je v samém v centru Prahy, v ulici Na Příkopě. Připravila ji Česká tisková kancelář a ukazuje hlavně snímky z jejího obsáhlého archivu fotografií. Výstava nazvaná Nežádoucí okamžiky se koná venku, v ulici Na Příkopě a shlédnout ji máte možnost do 14. února.

Expozice na 134 fotografiích mapuje české a československé dějiny v letech 1918 až 1990. Největší část je věnována období komunismu, k vidění jsou ale také snímky předválečné či z období druhé světové války.

Velký prostor je věnován i fotografiím retušovaným či jinak výrazně upraveným, včetně ukázek podobných praktik v zahraničí.

Návštěvníci si mohou prohlédnout slavné i méně známé snímky. Na výstavě jsou třeba dříve nezveřejněné fotografie československých legionářů nebo záběry ze života lidí před druhou světovou válkou nebo za protektorátu.

v-praze-zacala-vystava-ctk-–-nezadouci-okamziky-o-cenzure-fotografii-1.jpg

Na snímcích je třeba cvičení studentek s plynovými maskami z roku 1938, kdy se stupňovaly obavy z války. Komunistický prezident Klement Gottwald byl zase vyfocen u stolu se sklenicemi od alkoholu, ty dobová cenzura vyretušovala. V novinách se v polovině 80. let nemohla objevit ani fotografie režiséra Miloše Formana z přebírání Oscara v USA; Forman se ve Spojených státech rozhodl zůstat.

v-praze-zacala-vystava-ctk-–-nezadouci-okamziky-o-cenzure-fotografii-3.jpg

Zájemci si mohou prohlédnout i neretušované snímky komunistických funkcionářů nebo zakazované obrázky emigrantů a komunistickému režimu nepohodlných umělců a sportovců.

v-praze-zacala-vystava-ctk-–-nezadouci-okamziky-o-cenzure-fotografii-2.jpg

Všechny snímky jsou ke zhlédnutí také online, kde je možné najít i pracovní materiály pro školy.

Česká tisková kancelář (ČTK) výstavu poprvé představila v létě na 46. ročníku festivalu Letní filmová škola v Uherském Hradišti, pak expozice putovala do Olomouce a do Brna.

v-praze-zacala-vystava-ctk-–-nezadouci-okamziky-o-cenzure-fotografii-4.jpg

Výstava volně navazuje na expozice, které ČTK připravila v předchozích letech, ke stému výročí republiky a založení ČTK či k 30. výročí pádu komunistického režimu.

Zdroj:ČTK

 


 

Už máte lednové vydání časopisu FOTOVIDEO?

fotovideo-01-2021.jpg

S kým se v lednovém FotoVideo setkáte?

Hned v úvodu s Jiřím Křenkem, jediným Čechem, který má akreditaci na fotografování závodů Formule 1. Jeho zážitky jsou až neuvěřitelné a fotografie úžasné. Hned v závěsu za ním je na dalších stránkách neuvěřitelná žena, oficiální fotografka Českého olympijského týmu, právě čerstvě oceněná Bára Reichová. Jeden fotografický zážitek tedy střídá další. Abychom nebyli jen v pohybu, dali jsme slovo i mistrům krajinářům. Co vám říkají jména Martin Rak a Martin Šaroch. Každý z nich své krajiny pojímá a snímá jinak a současně oba milují krásu a nedotknutelnost přírodu. Jejich snímky jsou dokonalými a propracovanými obrazy. A tak bychom mohli pokračovat s líčením originality Dana Vojtěcha, vzpomínkami Františka Dostála nebo dokumenty Lucie Mojžíšové. Naše nabídka je i v roce 2021 široká a bude taková stále. Jsme rádi, že jste s námi.

Vybírejte z lednového vydání časopisu FotoVideo v novém kabátě:

ROZHOVOR: JIŘÍ KŘENEK

Pouze dvacet fotografů z celého světa na trati Formule 1

jiri-krenek.jpg

INTERVIEW: BARBORA REICHOVÁ

Projekt Nezlomní olympionici vznikl v lockdownu a je dokonalý

barbora-reichova.jpg

ROZHOVOR: MARTIN RAK

Nejraději mám krajiny na sever od Prahy, říká mistr

martin-rak.jpg

ROZHOVOR: MAREK ŠAROCH

Dá se říct, že přes den létám s dronem jen výjimečně…

marek-saroch.jpg

PRAXE: DAN VOJTĚCH

Virtuální skatepark v Maxspace

dan-vojtech.jpg

FOTOGRAF ROKU: VYHRAJTE TÝDEN S VOLVO

Výjimečná soutěžní kategorie zahájena

vyfot-volvo.jpg

FOTOGRAF ROKU: PRVNÍ TÉMA NOVÉHO ROČNÍKU VYHODNOCENO

Téma Pohled z okna přitáhlo téměř 1500 fotografií! Jak jste dopadli vy a jak vaši fotografičtí přátelé? Pořadí najdete jen v tištěném vydání FotoVideo.

fotograf-roku.jpg

… a samozřejmě dalších minimálně dvacet zajímavých článků!

Výhodné je si nechat posílat FotoVideo až domů!

A zase máme pro vás další dárky k celoročnímu předplatnému FotoVideo. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na celý rok 2021! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás na zimní měsíce a vyzkoušejte si, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného klesá jeho cena….

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze s námi!

Za branou čtvrtstoletí – lednové FOTOVIDEO

 

 

 

Právě vychází
fv04-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.