UPM uvádí: Zdeněk Merta a Jiří Stivín – Tváře

Publikováno: 2. března 2024 | autor Redakce
pozvanka-e.jpg

Známý fotograf Zdeněk Merta a známý hudebník i méně známý fotograf Jiří Stivín, oba žáci profesora Jána Šmoka, v téměř stejné době pracovali na jednom tématu – portrétech přátel, významných kulturních osobností.

Zdeněk Merta pracoval na cyklu Dvojportrtéty – a byli jsme v letech 1992 až 2012, jeho část vystavil ve Špálově galerii v Praze už v roce 1993. Vždy se jednalo o setkání přátel na vernisážích či jiných společenských akcích, nejčastěji básníků, divadelníků a výtvarných umělců. V rozhlasovém rozhovoru se Zdeněk Merta svěřil, co ho zajímá: „Zachovat tváře lidí, z nichž mnozí jsou už po smrti, a nikdo jiný je nemá.“  Celý cyklus má více než 800 kusů, výběr 420 dvojportrétů osobností české kultury. V roce 2015 vyšel také knižně. Na výstavě je patnáct fotografií z let 1992 až 1994.

cepek.jpg

Jiří Stivín, výjimečný jazzový hudebník, multiinstrumentalista a skladatel, je původně vystudovaný kameraman, odtud jeho vášeň pro fotografii. Cyklus Samofota s… vznikal postupně v letech 1995 až 2015. I tady se vždy jednalo o přátelská setkání, okamžiky společně sdílené a zaznamenané. Jiří Stivín je několikrát vystavil a následně vytvořil i tablo, na němž soustředil část svých snímků do kompozice, mapující jeho kulturní a společenský život tohoto období. Právě toto tablo vystavujeme.

pozvanka-e.jpg

Všechna díla, která jsou na výstavě k vidění, jejich autoři věnovali do sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Výstavu můžete navštívit v Glaerii Josefa Sudka až do 9. června.

Právě vychází
fv05-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.