Trude Fleischmann a její celebrity i akty

Publikováno: 21. ledna 2021 | autor Redakce
Trude Fleischmann a její celebrity i akty

Její ateliér se stal místem setkávání vídeňské kulturní elity a stala se známou jako „fotografka“ of Famous, “a její černobílé portréty zahrnují osobnosti umění a věd, jako jsou Albert Einstein, Stefan Zweig, Arturo Toscanini, Oskar Kokoschka, Max Reinhardt, Grete Wiesenthal a mnoho dalších.

Trude Fleischmann pocházela z měšťanské, asimilované židovské rodiny. Po maturitě studovala krátce umění v Paříži. V letech 1913–1916 získala vzdělání na Grafickém ústavu ve Vídni. Proslavila se akty tanečnice Claire Bauroff, které byly považovány za skandální. Fotografie Fleischmannové vycházely ve všech běžných časopisech, jako například Berliner Illustrirte Zeitung, Die Bühne, Die Dame, Moderne Welt, Wiener Bilder, Wiener Magazin nebo Wiener Mode.

trude-fleischmann-a-jeji-celebrity-i-akty.jpg

Jako Židovka byla Fleischmann v roce 1938 nucena uprchnout ze svého rodného Rakouska, nejprve do Paříže, Londýna, a nakonec se usadila v New Yorku. Roku 1940 Fleischmann otevřela nové studio na ulici West 56th Street, kde by fotografovala celebrity jako Elenor Roosevelt Oskar Kokoschka, Lotte Lehmann nebo Arturo Toscanini či Marion Anderson.

trude-fleischmann-a-jeji-celebrity-i-akty-1.jpg

trude-fleischmann-a-jeji-celebrity-i-akty-2.jpg

trude-fleischmann-a-jeji-celebrity-i-akty-3.jpg

Od roku 1969 žila ve švýcarském Luganu, ale nakonec se kvůli zdravotním stavu vrátila do Spojených států, kde v lednu 1990 zemřela.

trude-fleischmann-a-jeji-celebrity-i-akty-4.jpg

trude-fleischmann-a-jeji-celebrity-i-akty-5.jpg

Fleischmann je zastoupena ve sbírkách National Portrait Gallery, Metropolitan Museum of New York, Museum of Modern Umění, Vídeňské národní muzeum, Getty Museum a v mnoha dalších významných kulturních institucích po celém světě.

Trude Fleischmann – 22. prosince 1895 Vídeň – 21. ledna 1990 Brewster, New York.


Už máte lednové vydání časopisu FOTOVIDEO?

fotovideo-01-2021.jpg

S kým se v lednovém FotoVideo setkáte?

Hned v úvodu s Jiřím Křenkem, jediným Čechem, který má akreditaci na fotografování závodů Formule 1. Jeho zážitky jsou až neuvěřitelné a fotografie úžasné. Hned v závěsu za ním je na dalších stránkách neuvěřitelná žena, oficiální fotografka Českého olympijského týmu, právě čerstvě oceněná Bára Reichová. Jeden fotografický zážitek tedy střídá další. Abychom nebyli jen v pohybu, dali jsme slovo i mistrům krajinářům. Co vám říkají jména Martin Rak a Martin Šaroch. Každý z nich své krajiny pojímá a snímá jinak a současně oba milují krásu a nedotknutelnost přírodu. Jejich snímky jsou dokonalými a propracovanými obrazy. A tak bychom mohli pokračovat s líčením originality Dana Vojtěcha, vzpomínkami Františka Dostála nebo dokumenty Lucie Mojžíšové. Naše nabídka je i v roce 2021 široká a bude taková stále. Jsme rádi, že jste s námi.

Vybírejte z lednového vydání časopisu FotoVideo v novém kabátě:

ROZHOVOR: JIŘÍ KŘENEK

Pouze dvacet fotografů z celého světa na trati Formule 1

jiri-krenek.jpg

INTERVIEW: BARBORA REICHOVÁ

Projekt Nezlomní olympionici vznikl v lockdownu a je dokonalý

barbora-reichova.jpg

ROZHOVOR: MARTIN RAK

Nejraději mám krajiny na sever od Prahy, říká mistr

martin-rak.jpg

ROZHOVOR: MAREK ŠAROCH

Dá se říct, že přes den létám s dronem jen výjimečně…

marek-saroch.jpg

PRAXE: DAN VOJTĚCH

Virtuální skatepark v Maxspace

dan-vojtech.jpg

FOTOGRAF ROKU: VYHRAJTE TÝDEN S VOLVO

Výjimečná soutěžní kategorie zahájena

vyfot-volvo.jpg

FOTOGRAF ROKU: PRVNÍ TÉMA NOVÉHO ROČNÍKU VYHODNOCENO

Téma Pohled z okna přitáhlo téměř 1500 fotografií! Jak jste dopadli vy a jak vaši fotografičtí přátelé? Pořadí najdete jen v tištěném vydání FotoVideo.

fotograf-roku.jpg

… a samozřejmě dalších minimálně dvacet zajímavých článků!

Výhodné je si nechat posílat FotoVideo až domů!

A zase máme pro vás další dárky k celoročnímu předplatnému FotoVideo. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na celý rok 2021! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás na zimní měsíce a vyzkoušejte si, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného klesá jeho cena….

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze s námi!

Za branou čtvrtstoletí – lednové FOTOVIDEO

 

 

 

Právě vychází
fv05-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.