Tradice v hledáčku: 20 let Centra FotoŠkoda v paláci Langhans

Publikováno: 14. prosince 2022 | autor Redakce
2008-vanoce-fronta.jpg

Příběh firmy, kterou založil Milan Škoda, se začal psát záhy po sametové revoluci, velkým krokem ale bylo navázání na tradici, kterou představuje palác Langhans, budova již od 19. století zasvěcená fotografii. Jak ke stěhování došlo a co je umožnilo? Co všechno firma Centrum FotoŠkoda zažila a jak se vyvíjela? O tom bude řeč v dnešním článku.

 

Nová tvář v novém prostoru

Firma FOTOTECHNIKA A VIDEO – MILAN ŠKODA od svého založení v roce 1991 sídlila nejprve v Jindřišské ulici a následně v paláci Lucerna. Idea přestěhovat se do paláce Langhans, který se nachází naproti přes ulici, vznikla už kolem roku 1996, kdy se začaly chystat plány na jeho rekonstrukci.

Tehdy současná majitelka Zuzana Meisnerová-Wismerová nabídla Milanu Škodovi možnost přestěhovat se do nově zrekonstruovaných prostor. K tomu došlo 17. listopadu 2002 – celý proces stěhování trval deset dnů.

2002-lucerna-stehovani-(2).jpg

S novými možnostmi, které nabízel větší prostor, přišly také dvě důležité změny patrné na první pohled. Název, místo něhož se již dříve používalo označení FotoŠkoda, se změnil na Centrum FotoŠkoda a se změnou názvu šla ruku v ruce i změna loga.

Nové služby a větší nabídka

Díky většímu prostoru mohl Milan Škoda naplno realizovat svou původní myšlenku, totiž přinášet fotografům a fanouškům fotografie všechno, co mohou potřebovat. Prodejna se tak rozdělila na analogové a digitální oddělení a ke službám, které firma zákazníkům nabízela již v Lucerně (servis fototechniky, její výkup a následný prodej v oddělení bazaru, kopírovací služby, zhotovování fotografií z diapozitivů, vyvolávání filmů a fotografií nebo drobné autorské výstavy), se postupně přidávaly další služby.

leica-butique-mg-0618.jpg

V současné prodejně tak zákazníci mohli tisknout malé i větší formáty na moderních minilabech Noritsu, nejlepší fotografie si nechat zhotovit v podobě velkoformátového tisku a fotoobrazů či si je uspořádat do fotoknihy. Nedílnou součástí zázemí se staly fotografický ateliér a grafické studio a ke stálé nabídce dodnes patří kupříkladu skenování negativů i starších fotografií. Od počátku byl také kladen velký důraz na vysokou kvalitu služeb, a proto za službami stojí tým profesionálů, žádný automat. Všechny fotografie, které si v Centru FotoŠkoda necháte zpracovat, se mohou pyšnit tím nejlepším možným výsledkem. Fotografové také získali možnost své práce vystavit v minigalerii.

Kromě nových služeb se také výrazně rozšířila nabídka produktů všeho druhu od fotoaparátů až po alba a rámy. Díky novému prostoru dostala firma možnost se úžeji specializovat a nabízet tak zákazníkům profesionální služby ve všech směrech. Dodnes je Centrum FotoŠkoda unikátní v tom, že v prodejně naleznete specialisty na prodej stativů či brašen.

fotofest-dsc07028.jpg

Jako ve vůbec první prodejně v České republice se také tady v roce 2008 objevily první panely Touch & Try, které o kus přiblížily zákazníka k nové technice. První vlaštovkou byl Sony alpha point, který brzy rozšířily panely věnované dalším značkám. Díky nim si zákazníci mohli před zakoupením zboží osahat a vyzkoušet. Pro delší vyzkoušení poté přibyla možnost si vybrané zboží zapůjčit v rámci půjčovny a testcentra. V současnosti se prodejna z pouhého prodejního prostoru proměňuje v obrovský showroom, kde zákazníci mohou vidět desítky fotoaparátů, objektivů a dalšího příslušenství a rovnou si je vyzkoušet.

Nejen online inovace a vize

Dnes je e-shop nezbytnou součástí jakéhokoliv podnikání, do firmy Milana Škody tato inovace zavítala v roce 1997. Tehdy fungoval pod názvem eObchod a byl vůbec prvním e-shopem s fototechnikou na českém trhu. Záhy se k němu přidaly také eFoto a eBazar. Zatímco mnoho firem striktně oddělovalo kamennou prodejnu od internetového obchodu, Centrum FotoŠkoda šlo od samého počátku zcela jiným směrem – e-shop a kamenná prodejna byly vždy pevně propojené, a proto bylo zboží na webu ke koupi za stejnou cenu jako v prodejně.

TIP: Služby Centra FotoŠkoda

Protože se Centrum FotoŠkoda neustále snaží vycházet vstříc potřebám zákazníků, neusíná na vavřínech a hledá způsoby, jak nákupy zpříjemnit a dodat jim punc zážitku. Jedním z těchto kroků bylo i vytvoření intuitivních aplikací Designer a Fotobox, díky nimž si můžete snadno, rychle a z pohodlí domova vyvolávat fotografie a vytvářet nejrůznější produkty s vlastními fotkami, jako jsou fotoknihy, kalendáře či hrnečky. Jednou z posledních webových novinek je aplikace bazaru, díky níž si můžete většinu zboží rovnou zakoupit.

sony-alpha-point-img-1073.jpg

V letech 2011–2013 mohli zákazníci a fanoušci fotografie čerpat inspiraci z tištěného časopisu Moment. Ten spojoval touhu předat čtenářům zajímavé informace, kvalitní fotografie a obchodní nabídky a získal dokonce ocenění poroty Zlatého středníku, což je soutěž firemních publikací pořádaná PR Klubem.

TIP: Blog Centra FotoŠkoda

S rozvojem online prostředí se rozhovory s inspirativními fotografy a tvůrci, články přinášející fototipy na různá témata či novinky z fotografického světa přesunuly na web, konkrétně do prostředí blogu, kde nyní čtenáři naleznou spoustu dalšího obsahu, např. recenze, články o akčních nabídkách a produktových novinkách nebo zajímavé výstavy.

Leica Boutique – unikátní prostor pro fanoušky legendární značky

Značka Leica se vždy těšila přízni profesionálů. Od roku 2012 mají její fanoušci možnost mnohé produkty včetně exkluzivních kusů z limitovaných edicí zakoupit v Leica Boutiquu, jediném svého druhu v České republice.

Centrum vzdělávání a setkávání fotografů a videotvůrců

Záhy po přestěhování do paláce Langhans se realizovala myšlenka předávat nadšencům fotografie také vědomosti a vzdělávat je v tomto krásném řemesle. Proto už v roce 2002 vznikl kurz nazvaný Nová škola digitální fotografie vedený pedagogem a historikem fotografie Pavlem Scheuflerem.

2020-11-skodovi-generace.jpg

Kurz byl rozdělen do tří úrovní a řadu let fungoval pod záštitou MŠMT coby akreditovaný, účastníci po něm obdrželi licenci na provozování fotografického povolání. Od roku 2010 se nabídka fotografických kurzů výrazně rozšířila a dnes můžete navštívit kurzy na ovládání fotoaparátu, postprodukci, fotografování zvířat, portrétu, architektury a řady dalších témat. Samozřejmostí jsou také kurzy individuální.

TIP: Kurzy a workshopy

Velkým fotografickým svátkem je také FotoŠkoda Fest, který centrum pravidelně pořádá od roku 2014. Od prvních třídenních festivalů přes desetidenní verzi se festival ustálil na osvědčené současné podobě.

Když se vždy na jeden týden na jaře a na podzim palác Langhans promění v místo, kde se setkávají začínající fotografové a videotvůrci s profesionály a předávají si znalosti a nadšení a sdílejí společnou vášeň – vizuální tvorbu. Perfektně se tak daří naplňovat heslo Vše kolem fotografie (a videa) pod jednou střechou.

TIP: FotoŠkoda Fest


Celý článek najdete v prosincovém čísle FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fv12-22-web3.jpg

Právě vychází
fv04-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.