TADY V HOLEŠOVICÍCH – Fotoesej

Publikováno: 30. června 2023 | autor Redakce
dscf1807).jpg

Text a foto: Marek Kapler

Roku 1980 jsem se jako osmnáctiletý mladík přestěhoval od rodičů z Hradčan do Holešovic. Začal jsem nadšeně objevovat neznámé prostředí. Přímo v domě byla hospoda s otevírací dobou 6–14, kam chodili popeláři a dělníci na ranní kávu, pivko a frťana.

dscf2033.jpg

V devět hodin už byla hospoda zaplněná a jen hučela. Z Holešovického pivovaru stoupala oblaka páry a vařilo se tam pivo Pražan. Rád jsem chodil do Holešovického přístavu kreslit nákladní lodě. Čtyři komíny holešovické elektrárny dávaly čtvrti monumentální ráz.

dscf2036.jpg

Na nákladovém nádraží Bubny se posunovaly vlaky. Továrny a dílny nebo jen ohrady a různá skladiště. Vzpomínám si na vyhlášený automat Maniny na rohu Dělnické a Komunardů, na spoustu zaniklých hospod, kde se odehrával společenský život. Tato čtvrť mi přirostla k srdci, vystudoval jsem tam grafiku na AVU a prožil krásných a intenzivních osm let. Holešovice dnes procházejí razantní proměnou. Z autentické čtvrti s kouzlem dělnické periferie se stává město bezduchých kanceláří a bohatých rezidencí.

escf0468.jpg

V roce 2015 jsem si pořídil fotoaparát Fuji, který mi připomínal můj kinofilmový Olympus, a fotografie mi po dlouhých pětadvaceti letech znovu vstoupila do života. Začal jsem fotit Holešovice, kde opět bydlím, a učil se zacházet s digitálním aparátem. Současně také vidím, jak staré Holešovice před očima nenávratně mizí.

dscf1807).jpg

Ve své knize jsem se pokusil zachytit jakýsi fragment bývalých Holešovic i jejich současnou proměnu, která je mi cizí. Loučím se tak s tímto životním obdobím a uzavírám jedno fotografické téma.

Sbohem, Holešovice


Celý článek najdete v červencovém čísle FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fv07-23-web3.jpg

Právě vychází
fv07-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.