Světoznámý František Drtikol zemřel před 60 lety, fotil Masaryka i Destinnovou

Publikováno: 14. ledna 2021 | autor Redakce
Světoznámý František Drtikol zemřel před 60 lety, fotil Masaryka i Destinnovou

František Drtikol byl český fotograf tvořící v letech 1901 až 1935, příležitostně se věnoval i grafice či překladatelství. Proslavil se ale hlavně svými portréty a akty ve stylu pozdní secese, později ovlivněné kubisticko-futuristickými prvky.

Bezesporu patří mezi nejúspěšnější české klasiky fotografie aktu všech dob. Je ovšem znám též svojí duchovní praxí východních učení, Bhagavadgity a buddhismu, a je označován za zakladatele českého buddhismu.

frantisek-drtikol-001.jpg

Nevyhýbal se ovšem ani komerční fotografii. Fotil například i pohlednice. A zatímco ostatní fotili největší pražské „trháky“ jako Karlův most nebo Pražský hrad, Drtikol fotil dvorky nebo průjezdy.

frantisek-drtikol-002.jpg

Jako tolik jiných velkých umělců i Drtikol byl mužem protikladů. Je sice spjat především s Prahou, kde měl za první republiky svůj slavný atelier na rohu Jungmannovy a Vodičkovy ulice. Avšak pocházel z Příbrami. Vystavoval na 4 kontinentech, vypracoval se ke světové slávě, ale jako živnostník i dvakrát v životě zkrachoval.

frantisek-drtikol-003.jpg

Mohl pohodlně zřejmě žít ze své pověsti a slávy, avšak mířil do zcela jiných výšin. Na přelomu 20. a 30. let se Drtikol obrátil k buddhismu a prý i dosáhl nirvány – zrovna když kráčel po Václavském náměstí.

frantisek-drtikol-005.jpg

„Učil jsem se dost mizerně, ne snad proto, že bych měl špatnou hlavu, ale proto, že jsem neustále byl myšlenkami jinde, raději jsem maloval nebo četl knihy,“ svěřuje se ve svém deníku.

 


 

Už máte lednové vydání časopisu FOTOVIDEO?

fotovideo-01-2021.jpg

S kým se v lednovém FotoVideo setkáte?

Hned v úvodu s Jiřím Křenkem, jediným Čechem, který má akreditaci na fotografování závodů Formule 1. Jeho zážitky jsou až neuvěřitelné a fotografie úžasné. Hned v závěsu za ním je na dalších stránkách neuvěřitelná žena, oficiální fotografka Českého olympijského týmu, právě čerstvě oceněná Bára Reichová. Jeden fotografický zážitek tedy střídá další. Abychom nebyli jen v pohybu, dali jsme slovo i mistrům krajinářům. Co vám říkají jména Martin Rak a Martin Šaroch. Každý z nich své krajiny pojímá a snímá jinak a současně oba milují krásu a nedotknutelnost přírodu. Jejich snímky jsou dokonalými a propracovanými obrazy. A tak bychom mohli pokračovat s líčením originality Dana Vojtěcha, vzpomínkami Františka Dostála nebo dokumenty Lucie Mojžíšové. Naše nabídka je i v roce 2021 široká a bude taková stále. Jsme rádi, že jste s námi.

Vybírejte z lednového vydání časopisu FotoVideo v novém kabátě:

ROZHOVOR: JIŘÍ KŘENEK

Pouze dvacet fotografů z celého světa na trati Formule 1

jiri-krenek.jpg

INTERVIEW: BARBORA REICHOVÁ

Projekt Nezlomní olympionici vznikl v lockdownu a je dokonalý

barbora-reichova.jpg

ROZHOVOR: MARTIN RAK

Nejraději mám krajiny na sever od Prahy, říká mistr

martin-rak.jpg

ROZHOVOR: MAREK ŠAROCH

Dá se říct, že přes den létám s dronem jen výjimečně…

marek-saroch.jpg

PRAXE: DAN VOJTĚCH

Virtuální skatepark v Maxspace

dan-vojtech.jpg

FOTOGRAF ROKU: VYHRAJTE TÝDEN S VOLVO

Výjimečná soutěžní kategorie zahájena

vyfot-volvo.jpg

FOTOGRAF ROKU: PRVNÍ TÉMA NOVÉHO ROČNÍKU VYHODNOCENO

Téma Pohled z okna přitáhlo téměř 1500 fotografií! Jak jste dopadli vy a jak vaši fotografičtí přátelé? Pořadí najdete jen v tištěném vydání FotoVideo.

fotograf-roku.jpg

… a samozřejmě dalších minimálně dvacet zajímavých článků!

Výhodné je si nechat posílat FotoVideo až domů!

A zase máme pro vás další dárky k celoročnímu předplatnému FotoVideo. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na celý rok 2021! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás na zimní měsíce a vyzkoušejte si, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného klesá jeho cena….

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze s námi!

Za branou čtvrtstoletí – lednové FOTOVIDEO

Právě vychází
fv05-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.