Strasti fotografické univerzálnosti

Publikováno: 13. května 2023 | autor Redakce
0003.jpg

Být univerzální je skoro vždy super a třeba v přírodě mezi zvířaty to funguje na sto procent. Oportunističtí univerzálové (bože, to je termín – ti, co využijí každé příležitosti) prosperují, protože umí využít velkého množství zdrojů a tím přežijí.

Specialisté jsou časem takřka vždy odsouzeni k vyhynutí, neboť jsou díky úzkému rozsahu ohrožení. Co ale u fotografů? Funguje to i tam?

Text a foto: Marek Velechovský, Facebook

Univerzálové přežívají?

Je fajn, když máte pěknou sadičku objektivů a neváháte ji použít. Jdete na výlet do pěkné krajiny? Super, sáhnete po širokém skle, které máte určitě ve výbavě (a je v každé sadě při koupi fotoaparátu), najdete místo s pěknou kompozicí a jako bonus využijete zajímavé světlo. Občas k tomu přidáte použití delšího skla na nějaký ten krajinný detail nebo rozmáznete vodu v potoce za použití stativu.

0001.jpg

Jdete dál a potkáte zajímavé lidi. „Jé, vy máte ale pořádný foťák, to nás vyfotíte, že jo?“ Jako fotograf slušňák kývnete a nasadíte něco portrétního s pěkným bokehem, zvlášť když to jsou opravdu zajímavé osoby nebo nějací domorodci na cestě po dalekých a exotických krajích. To je pak portrétování radost a ono je to znát i na té fotce.

Před Vánoci se roztrhne pytel s rodinnými portréty vašich kamarádů a známých v malém studiu (klidně z běžného pokoje) s externím bleskem či LED panely. Taky paráda. Občas vám někdo dá lahvičku vína, jiný přidá víc. Desítky minut za foťákem a pak přibližně pětkrát tolik před monitorem počítače při vybírání, mazání a úpravě. V létě to převezmou svatby či jiné oslavy, zase super.

0002.jpg

Pokud jste k tomu milovník malých zvířátek, vzhůru na makro, třeba hmyzáků a dalších bezobratlých, možná nějaká kytka. Tady ale budete potřebovat kromě makroobjektivu po ruce i mezikroužky, čočky, blesky a různé rozptylky a bohužel i slušnou zásobu baterií do externího blesku. Ale zase vám na to stačí zahrada, park či les za městem.

V noci je fajn, když si cvaknete nějaké ty padající hvězdy nebo rozmazanou oblohu s čárami hvězd na dlouhý čas. Stativ je nezbytností a dálková spoušť také – tohle dneska naštěstí supluje...


Celý článek najdete v květnovém čísle FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fv05-23-web3.jpg

Právě vychází
fv05-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.