Společnost HP představila pokroky v oblasti 3D tisku polymerů i kovů

Publikováno: 23. prosince 2023 | autor Redakce
photo-1-hp-metal-jet.jpg

Společnost HP Inc. představila novinky v oblasti udržitelné výroby. Jde zejména o technologie, materiály, nástroje a rozšíření softwarových možností, které urychlují rozvoj 3D tisku polymerů a kovů. Svou pozici v oboru HP demonstrovalo na úspěšné spolupráci s partnery jako jsou BMW, Decathlon, INDO-MIM.

„Společnost HP posouvá hranice díky novým technologiím, které rozšiřují možnosti 3D tisku a pomáhají našim partnerům a zákazníkům rozvíjet udržitelnou výrobu," prohlásil Savi Baveja, prezident divize personalizace a 3D tisku a ředitel rozvoje nových projektů společnosti HP Inc. „Jsme hrdí na to, že můžeme firmám pomáhat vytvářet ekologičtější a agilnější budoucnost. Jádrem naší vize je závazek k udržitelnosti."

Strategie ekologického 3D tisku

Společnost HP představila na letošním veletrhu Formnext tři pilíře své strategie udržitelného podnikání v oblasti 3D tisku: snížení uhlíkové stopy, podpora oběhového hospodářství a sdílení znalostí.

„Klademe důraz na tři zásadní aspekty našich řešení a materiálů pro 3D tisk, které pomáhají rozvíjet udržitelnější výrobu," řekl François Minec, který v HP stojí v čele divize 3D polymerů. „Od materiálů s vysokou možností opětovného použití, které pomáhají firmám snižovat jejich celkový odpad a minimalizovat uhlíkovou stopu, přes programy zpětného odběru, po nové nástroje pro výpočet uhlíkové stopy. Chceme našim zákazníkům pomoci dělat rozhodnutí, která prospívají naší planetě a lidem na ní."

photo-1-hp-metal-jet.jpg

Konkrétním příkladem je dlouhodobá spolupráce HP s BMW Group. Zaměřuje se na pokrok v oblastech udržitelného designu, materiálů, výroby a automatizace aplikací, a to s využitím různých řešení 3D tisku od HP. Jens Ertel, vedoucí oddělení aditivní výroby v BMW Group, zdůraznil společnou vizi: „Vyhodnocujeme každou část výrobního procesu a neustále zlepšujeme jednotlivé operace, abychom minimalizovali svou uhlíkovou stopu. HP nabízí materiály s redukovaným obsahem CO2, a to bez navýšení ceny, čímž zjednodušuje jejich přijetí.“

Nasazení technologie HP Multi Jet Fusion ve společnosti BMW Group vedlo k rychlejšímu vývoji, kratším dodacím lhůtám a flexibilnímu, nákladově efektivnímu přístupu k výrobě. BMW používá řešení HP Jet Fusion 3D Automation Accessory, které je navržené tak, aby minimalizovalo prodlevy, snížilo mzdové náklady spojené s aditivní výrobou a otevřelo nové možnosti v sériové výrobě. Ertel zdůraznil: „V rámci našeho pracovního modelu nám HP Automation Accessory umožňuje zdvojnásobit produkci se stejnou tiskárnou, což je důležité u projektů s krátkými dodacími lhůtami. Díky úsporám nákladů na 3D tisk a novým obchodním modelům se bude zavádění urychlovat a poptávka po 3D tištěných dílech poroste.“

Mezi další počiny HP v oblasti udržitelnosti patří

  • Spolupráce s partnery na vývoji udržitelnějších materiálů s vysokou mírou opětovného použití. Společně se společností Arkema vyvíjí HP materiály na biologické bázi vyrobené z obnovitelného ricinového oleje, využívající biometan k dalšímu snížení uhlíkové stopy. Se společností Evonik HP vyvíjí 3D materiál PA12 s vysokou opakovanou použitelností. Tento materiál, vyrobený s využitím obnovitelné energie, může pomoci snížit uhlíkovou stopu běžně používaného materiálu PA12 o 49 %, aniž by se změnily jeho vlastnosti[i].
  • Zákazníci společnosti HP, jako je DECATHLON, se neustále snaží hledat nové příležitosti ke zvýšení udržitelnosti, například aktivní účastí v programu Arkema Take Back. Julien Guillen, vedoucí oddělení aditivní výroby ve společnosti DECATHLON, uvedl: „Aditivní výroba, zejména s technologií Multi Jet Fusion, prodlužuje životní cyklus našich sportovních výrobků, zvyšuje jejich odolnost, rozšiřuje možnosti modernizace a zmírňuje dopad výrobních procesů na životní prostředí.“
  • Společnost HP uvádí na trh nástroj Carbon Footprint Calculator, inovativní software, který zákazníkům umožní vypočítat uhlíkovou stopu konkrétních tištěných dílů. Tento nástroj umožňuje firmám přijímat informovaná rozhodnutí týkající se dopadu jejich postupů aditivní výroby na životní prostředí.

Novinky a rozšířená partnerství

Společnost HP rovněž představuje nové typy zařízení pro 3D tisk, pokročilé možnosti automatizace, integrované softwarové možnosti a poukazuje na dynamický rozvoj technologie 3D tisku kovů:

  • Novinkami v segmentu polymerů jsou HP Jet Fusion 5600 Series a HP Jet Fusion 5000 Solution. Tiskárna HP 5600 nabízí větší přesnost při opakovaném tisku, spolehlivost a možnosti přizpůsobení, které pomáhají snížit náklady na vývoj a validaci. Například společností Prototal a Protolabs již pomocí této tiskárny vyrábějí díly. Řešení HP 5000 je navrženo tak, aby snížilo vstupní bariéru pro zavádění technologie Multi Jet Fusion. Vychází vstříc novým zákazníkům, kteří potřebují nejprve posoudit objem výroby, stejně jako výzkumným a vývojovým organizacím a malým průmyslovým nebo zdravotnickým podnikům, které v současné době zadávají výrobu finálních dílů externím dodavatelům.
  • Pro podporu velkoobjemového 3D tisku navázalo HP nové partnerství se společností Materialise, která integruje technologie Multi Jet Fusion a Metal Jet společnosti HP do softwarové platformy Materialise CO-AM. Tato integrace nabízí optimalizované řízení tiskových úloh, monitorování stroje v reálném čase a přípravu dat, což výrobcům umožňuje vyvíjet pracovní procesy, které zvyšují efektivitu sledování, kontrolu kvality a optimalizaci využití strojů.
  • Ve spolupráci se společností Autodesk došlo k propojení softwaru Autodesk Fusion s tiskárnami HP Multi Jet Fusion a Metal Jet, které umožňuje poskytování integrovaných konstrukčních a výrobních řešení.
  • Pro zájemce jsou nyní k dispozici ukázky ověřovací koncepce automatizace HP a společností Siemens. Živé demonstrace probíhají v barcelonské DFactory, která je centrem HP pro spolupráci na výzkumu a vývoji s partnery a zákazníky. Video naleznete zde.
  • Vedoucí postavení HP v oboru 3D tisku kovů dokládají nová partnerství se společnostmi INDO-MIM, Sandvik a Elnik. Další kovové materiály dodává dlouholetý partner GKN Additive.
Právě vychází
fv07-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.