Sláva Štochl – 12. ledna 1913, Praha – 28. prosince 1990

Publikováno: 12. ledna 2021 | autor Redakce
Sláva Štochl – 12. ledna 1913, Praha – 28. prosince 1990

Dnes by oslavil své narozeniny SLÁVA ŠTOCHL – legenda mezi fotografy přírody. Sám Sláva Štochl považoval léta věnovaná tvorbě fotografií s mysliveckými a rybářskými motivy za nejkrásnější část svého života.

Začínal fotografováním sportu. Ve svých sedmnácti letech dosáhl prvního úspěchu, když jeho snímky otiskl sportovní týdeník Star, pro který pak fotografoval sportovní reportáže. V květnu 1945 dokumentoval Pražské povstání. Po válce se věnoval fotografování přírody, zejména ryb, a myslivecké tematiky.

Pražský rodák Sláva Štochl, narozený 12. ledna roku 1913, se o fotografování zajímal již na obecné škole. Později, a to během studia na Obchodní škole ve svém rodišti, se soukromě vzdělával především v technice, výtvarném i reklamním využití fotografie a snažil se spojit své sportovní koníčky se svou vášní fotografovat všude a za všech okolností.

Velmi brzy dosáhl takové úrovně, že se stal externím fotoreportérem, když od roku 1932 se jeho fotografie takřka každý týden objevovaly v tehdejších časopisech Ahoj na neděli; Ozvěny světa nebo Star. Jeho fotografie zachycující poslední dny fašistických vojsk v Praze a zejména akce Pražanů na barikádách byly publikovány celosvětově v hlavních denících. Podstatná část těchto dokumentárních fotografii pak byla otištěna ve sborníku Květnová revoluce.

V letech 1945 až 1949 byl redaktorem Mladé fronty. Od roku 1950 byl fotografem ve svobodném povolání. Od sportovní fotografie se sice odpoutal, ale na straně druhé se sám musel pouštět do sportovních výkonů při svých cestách za fotografiemi z živé přírody. Později se specializoval na černobílé dramatické záběry ryb a všeho okolo rybaření. Od poloviny sedmdesátých let minulého století se zaměřil i na fotografie z mysliveckého prostředí, včetně jeho tradic. Pestrá je jeho činnosti na poli ilustrační knižní fotografie, např.: Dobrý den, sluníčko /text František Hrubín, 1947/; Dravci peřejí /1951/; Rok rybáře /1960/; Lovcovo jitro /1973/ aj.

Mimo knižní využití výtvarné fotografii se také zaměřoval na fotografické ilustrování kalendářů, ročenek a reklamních plakátů. Úzká byla jeho spolupráce s televizí, např. pořad ostravské televize Lovy beze zbraní, ve kterém i účinkoval. V roce 1986 založil fotografickou soutěž Zlatý jelen slávy Slávy Štochla. Byl zakladatelem Klubu fotografů přírody a od roku 1989 dokonce jeho předsedou. Jeho fotografie a foto seriály byly mnohokrát mezinárodně oceněny, např.: 2. cena a bronzová medaile, EXPO Brusel/1958/; Bronzová medaile, Rio de Janeiro /1959/; Titul EFIAP /1970/; Zlatá a stříbrná medaile – Světová výstava Budapešť /1971/; Zlatá medaile ze Světové výstavy v Norimberku /1986/; Grand Prix, Cic Consiel de la Chasse Paříž /1986/ aj.
Sláva Štochl – 12. ledna 1913, Praha – 28. prosince 1990
Úspěšný fotograf, výtvarník, redaktor, milovník přírody Sláva Štochl zemřel v Praze 28. prosince roku 1990, ve věku 77 let.

Zdroj: fdb.cz

slava-stochl-–-12.-ledna-1913,-praha-–-28.-prosince-1990-02.jpg

slava-stochl-–-12.-ledna-1913,-praha-–-28.-prosince-1990-03.jpg

slava-stochl-–-12.-ledna-1913,-praha-–-28.-prosince-1990-04.jpg

slava-stochl-–-12.-ledna-1913,-praha-–-28.-prosince-1990-05.jpg

slava-stochl-–-12.-ledna-1913,-praha-–-28.-prosince-1990-08.jpg

 


Už máte lednové vydání časopisu FOTOVIDEO?

fotovideo-01-2021.jpg

S kým se v lednovém FotoVideo setkáte?

Hned v úvodu s Jiřím Křenkem, jediným Čechem, který má akreditaci na fotografování závodů Formule 1. Jeho zážitky jsou až neuvěřitelné a fotografie úžasné. Hned v závěsu za ním je na dalších stránkách neuvěřitelná žena, oficiální fotografka Českého olympijského týmu, právě čerstvě oceněná Bára Reichová. Jeden fotografický zážitek tedy střídá další. Abychom nebyli jen v pohybu, dali jsme slovo i mistrům krajinářům. Co vám říkají jména Martin Rak a Martin Šaroch. Každý z nich své krajiny pojímá a snímá jinak a současně oba milují krásu a nedotknutelnost přírodu. Jejich snímky jsou dokonalými a propracovanými obrazy. A tak bychom mohli pokračovat s líčením originality Dana Vojtěcha, vzpomínkami Františka Dostála nebo dokumenty Lucie Mojžíšové. Naše nabídka je i v roce 2021 široká a bude taková stále. Jsme rádi, že jste s námi.

Vybírejte z lednového vydání časopisu FotoVideo v novém kabátě:

ROZHOVOR: JIŘÍ KŘENEK

Pouze dvacet fotografů z celého světa na trati Formule 1

jiri-krenek.jpg

INTERVIEW: BARBORA REICHOVÁ

Projekt Nezlomní olympionici vznikl v lockdownu a je dokonalý

barbora-reichova.jpg

ROZHOVOR: MARTIN RAK

Nejraději mám krajiny na sever od Prahy, říká mistr

martin-rak.jpg

ROZHOVOR: MAREK ŠAROCH

Dá se říct, že přes den létám s dronem jen výjimečně…

marek-saroch.jpg

PRAXE: DAN VOJTĚCH

Virtuální skatepark v Maxspace

dan-vojtech.jpg

FOTOGRAF ROKU: VYHRAJTE TÝDEN S VOLVO

Výjimečná soutěžní kategorie zahájena

vyfot-volvo.jpg

FOTOGRAF ROKU: PRVNÍ TÉMA NOVÉHO ROČNÍKU VYHODNOCENO

Téma Pohled z okna přitáhlo téměř 1500 fotografií! Jak jste dopadli vy a jak vaši fotografičtí přátelé? Pořadí najdete jen v tištěném vydání FotoVideo.

fotograf-roku.jpg

… a samozřejmě dalších minimálně dvacet zajímavých článků!

Výhodné je si nechat posílat FotoVideo až domů!

A zase máme pro vás další dárky k celoročnímu předplatnému FotoVideo. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na celý rok 2021! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás na zimní měsíce a vyzkoušejte si, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného klesá jeho cena….

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze s námi!

Za branou čtvrtstoletí – lednové FOTOVIDEO

Právě vychází
fv02-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.