Samota uprostřed davu – Charles Baudelaire a české umění

Publikováno: 26. září 2021 | autor Redakce
Samota uprostřed davu – Charles Baudelaire a české umění

Na letošní rok připadá dvousté výročí narození slavného francouzského básníka Charlese Baudelaira (1821–1867), který je dnes právem považován za zakladatelskou osobnost moderny. Jak zmiňuje F. X. Šalda roku 1921, sté výročí Baudelairových narozenin jsme u nás minuli mlčky: „A přece Baudelaire jest alespoň třetina, ne-li polovina i moderní lyriky české…“  Přelom 19. a 20. století otevírá v českém umění silná témata strachu, zoufalství i zla a do děl českých literátů i výtvarných umělců začínají postupně pronikat vlivy umělců, jako byli Edgar Allan Poe, Edvard Munch či Charles Baudelaire. Motivy smrti, osobní tragédie, vykořeněnosti, osamocení, strachu, zla i hledání krásy v ošklivosti přetrvávají v českém umění až do současnosti.

Dvoustému výročí narození Charlese Baudelaira věnujeme výstavu SAMOTA UPROSTŘED DAVU, která se zabývá propojením básníkovy osobnosti a díla s českým uměním 20. století a současnosti. Výběr z děl více než 90 umělců představí přímé inspirace básníkovým dílem, ale také širší, mnohdy podprahové souvislosti s jeho tvorbou i životem. Výstava sleduje nejdůležitější témata, která v životě a díle Baudelairově rezonovala, ať už to byl jeho vztah k městu a neustálý pocit osamocení, nudy a sklon ke splínu, láska a zároveň nenávist k ženám, vzlety k umělým rájům i nekonečná touha po nalezení krásy.

Samota uprostřed davu – Charles Baudelaire a české umění

Samota uprostřed davu – Charles Baudelaire a české umění

Samota uprostřed davu – Charles Baudelaire a české umění

Samota uprostřed davu – Charles Baudelaire a české umění

Výběr zastoupených autorů: Jiří Balcar, Karel Balcar, Aubrey Beardsley, Maurice de Becque, Alex Beran, Jan Beran, Zdeněk Beran, František Bílek, Josef Bolf, Félix Bracquemond, August Brömse, Karel Černý, Karel Demel, Alén Diviš, František Drtikol, Tereza Eisnerová, Carlo Farnetti, Tony George-Roux, Martin Gerboc, Anna Grmelová, Matouš Háša, Joseph Hemard, Siegfried Herz, Karel Hlaváček, Adam Holý, Jaroslav Horejc, Oskar Hořánek, František Hudeček, Henry Chapront, Dalibor Chatrný, Édouard Chimot, Jakub Janovský, Václav Jirásek a Bratrstvo, Bohumil Kafka, Svatopluk Klimeš, Jan Koblasa, František Kobliha, Quido Kocian, Jiří Kolář, Běla Kolářová, Jan Konůpek, Bohumil Kubišta, Radoslav Kutra, Josef Liesler, Martin Mainer, Jarmila Malátová, Édouard Manet, Luděk Marold, Martin Mulač, František Muzika, Karel Myslbek, Pavel Nešleha, Karolína Netolická, Viktor Oliva, Pierre Pascal, Jiří Petrbok, Pavel Piekar, Ivan Pinkava, Emil Artur Pittermann-Longen, Viktor Pivovarov, Otto Placht, Jan Preisler, Armand Rassenfosse, Odilon Redon, Michael Rittstein, Félicien Rops, Martin Salajka, Artuš Scheiner, Zdeněk Sklenář, Václav Stratil, David Strauzz, Ladislav Šaloun, Jaroslav Šerých, Michal Škapa, Marek Škubal, Karel Špillar, František Štorm, Jan Štursa, Jindřich Štyrský, Jaroslav Šváb, Max Švabinský, Richard Teschner, Mark Ther, František Tichý, Benedikt Tolar, Antonín Tomalík, Josef Váchal, Félix Édouard Vallotton, Aleš Veselý, Karel Votlučka, Ondřej Vyhnánek, Jan Vytiska, Ján Zelinka, Karel Zlín.

GASK – Galerie Středočeského kraje.

03. 10.2021–16. 01.2022

Autorka výstavy: Kristýna Jirátová, kurátor za GASK: Richard Drury


Už máte zářijové číslo časopisu FOTOVIDEO?

Hned na prvních deseti stranách najdete nejlepší produkty roku tak, jak je vybrali a odhlasovali experti světové organizace EISA. Věnujeme se samozřejmě expertní skupině Photography, které jsme členem a jsme rádi, že v celkovém přehledu najdete i vám důvěrně známé značky a produkty.

Následují dva výborní zástupci mladé fotografické generace, shodou okolností oba dlouhodobě pracující v zahraničí. Je nám velkou ctí uvítat na našich stránkách Janu Ašenbrennerovou a Davida Harnga.

FV 09 21

Jako každý rok, tak i letos přinášíme tradiční vyhodnocení soutěže EISA MAESTRO, která díky účasti vysoce kvalitních fotografů ze dvou desítek zemí přinesla nádherné výsledky. Představujeme Willema Kuijperse z Nizozemí, Paulinu Petit z Francie a Barbaru Farkas z Maďarska. Téma Faces (Tváře) zaujalo i řadu našich výborných fotografů a vítěz našeho národního kola se Roman Jaroš, se tentokrát umístil těsně na čtvrtém místě. Kvalita české fotografie se prostě nezapře!

A to už jsme za čtyřicátou stranou, hned poté, co jsme si prohlédli novou FotoEsej Kevina V Tona a upoutávku na nádhernou brněnskou výstavu Otisk cest, kterou připravila manželská dvojice dvou úžasných francouzských fotografů. Za velmi důležitý považujeme investigativní článek JUDr Pavly Nečasové v rubrice FotoPrávo, který se zabývá obranou proti zneužití zdánlivě běžných autorských fotografií, popisuje přístup Policie ČR i našich soudů a nabízí způsob, jak se má postižený fotograf bránit.

V polovině a druhé polovině tohoto vydání jsme si dovolili poblahopřát vítězům největší fotografické soutěže současnosti s názvem CEWE Photo Award, s tím, že se těšíme na celkového vítěze, kterého porota této soutěže vyhlásí v tomto měsíci září. Pokračujeme dalšími inspirativními a praktickými články od Jakuba Cejpka, Lukáše Tycara, Jana Strii a dalších a dalších a samozřejmě nechybí vyhodnocení a nejlepších dvacet snímků z tématu Příroda ve městě, soutěže Fotograf roku.

Nezapomeňte si občas prohlédnout některé z videí, která vám v našich materiálech nabízíme formou QR kódu. Dozvíte se ještě více…

Fotograf roku 21 jde do finále a má nová témata pro 22. ročník

Téma STOPY na vás čeká až do 26. září! Nezapomeňte vložit své nápadité snímky! Píšeme o něm v záhlaví jeho galerie: „Také vám připadá poslední téma symbolické? Každý po sobě zanecháváme stopy a třeba i elektronickou, soutěžní a obrazovou stopu. Otisky nohou či tlapek v písku, blátě, sněhu… nebo jiné otisky činnosti – například bobří hráze, ptačí hnízda, stopy lidské civilizace…“ Více na: http://fotografroku.ifotovideo.cz

FV 09 21

V zářijovém FotoVideo například najdete:

ROZHOVOR: DAVID HARING

Krajina je moje srdcovka, ale objevuji i další fotografické žánry.

ROZHOVOR: DAVID HARING

ROZHOVOR: JANA AŠENBRENNEROVÁ

Focením žiji, lidé jsou pro mě magnety.

ROZHOVOR: JANA AŠENBRENNEROVÁ

FOTOPRÁVO: ZNEUŽITÁ FOTOGRAFIE?

Fotografové, braňme si svá autorská práva!

SOUŤĚŽ: CEWE PHOTO AWARD 2021

Vyhlášení deseti vítězů užšího výběru této největší světové soutěže.

SOUŤĚŽ: CEWE PHOTO AWARD 2021

NEGATIV, NEBO DIAPOZITIV – O TO ZDE BĚŽÍ

Filmová fotografie je krásná z mnoha důvodů. Zkusíte ji?

NEGATIV, NEBO DIAPOZITIV – O TO ZDE BĚŽÍ

MINIATURNÍ SVĚT PŘED OBJEKTIVEM

Makrofotografie je jedním z nejoblíbenějších fotografických žánrů. Už jste jí zkusili a s čím?

MINIATURNÍ SVĚT PŘED OBJEKTIVEM

LAOWA PŘEDSTAVUJE: LUKÁŠ TYCAR

Laowa Argus 33 mm f/0,95 CF APO 52 oceněný EISA.

LAOWA PŘEDSTAVUJE: LUKÁŠ TYCAR

FOTOGRAF ROKU: NOVÁ TÉMATA

Ročník 22 největší naší fotografické soutěže začíná novými tématy, která brzy najdete na našem webu.

FOTOGRAF ROKU: NOVÁ TÉMATA

…a další a další důležité, inspirativní i praktické články

Podzim je pomalu a jistě zde, je čas na nové předplatné! Chcete paměťovou kartu LEXAR, módní tašku či parfém, předplatné ZONER? Vybírejte rychle, jednotlivé dárky jsou v omezených počtech! Objednání předplatného FotoVideo stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

Vybírejte si na našem webu: http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Doporučujeme! Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte. Takové je naše předplatné!

V září FotoVideo září

Právě vychází
fv02-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.