Vášnivý astrofotograf se na cestách pozná podle toho, že vláčí těžký kufr napěchovaný až po okraj technikou. Pro tento druh „nočních lovců“ není zvláštní podlehnout nutkání zachytit krásy oblohy nejen pro radost svou, ale jako zprostředkování zážitku a astronomických pohledů pro všechny ostatní. Text a foto: ZDENĚK BARDON, www.bardon.cz, zdenek@bardon.cz, ESO Photo Ambassador, autor knihy Bačkorový astronom. Od brýlových čoček až po NASA.
Určitě patřím k těm, kteří milují noční oblohu a nevynechají příležitost si tento zážitek zdokumentovat. Ostrov Mahé je zelená perla v Indickém oceánu. Pro naprostou většinu cestovatelů je to úchvatné a exotické místo na rovníku. Tuto pomyslnou čáru oddělující severní a jižní polokouli jsem si jako mladý čtenář verneovek představoval jinak. Nejspíše jako hranici osázenou kůly v pravidelných rozestupech. Samozřejmě to byla dětská naivní představa. Realita je naprosto jiná. Horko, vlhko a také bez těch kůlů.
Stačí deset nudných hodin v letadle a cestovatel se ocitne ve skutečném tropickém ráji. Abych se přiznal ke svému bláznovství, tak hlavně dovolené se snažím přizpůsobit fázím Měsíce. Důvod je zřejmý. Bezměsíčná noc je pro astrofotografa předpokladem dobrých snímků. Je-li v tuto chvíli někdo otřesen, musím podotknout, že bez podpory mojí skvělé ženy by to nebylo možné. Takže zatímco normální hoteloví hosté večer popíjejí ohnivou vodu v bezpočtu barů, já se poflakuji po osamělé pláži ve společnosti krabů a cvakám jeden snímek za druhým. Šílenost? Ano, je to jistý druh šílenství, ale jakmile astrofotografie člověka pohltí, tak už mu není pomoci.
Navštívit místo na rovníku je jistě zážitek sám o sobě a pohled na oblohu v podmínkách velké exotiky je prostě parádní. Můj oblíbený Orion je v našich zeměpisných šířkách hlavou vzhůru, na rovníku doslova leží, zatímco na jižní polokouli míří dolů. Samozřejmě že vynechat snímání právě tohoto souhvězdí je pro mě nemyslitelné, obzvláště je-li šance zachytit i nějaké meteory či zajímavé atmosférické jevy. Ale všechno má svá pravidla. Značným problémem je totiž vysoká vzdušná vlhkost hravě přesahující hodnoty 80 procent s téměř současným výskytem oblačnosti, která se pohybuje „raketovou“ rychlostí. Jde o to, že občas krátce a intenzivně zaprší. Prostě je to souboj nervů a místního klimatu. Drobnou komplikací můžou být vysoké teploty atmosféry i v noci. Všudypřítomná klimatizace podchladí nejen cestovatele, ale i vybavení. A proto se nesmí zapomenout…
Celý článek najdete na 4 stránkách ve voňavém květnovém čísle FOTOVIDEO.
Je na čase ušetřit, a ještě získat praktickou a potřebnou věc. Rok 2020 prožijte s naším časopisem, který vychází pravidelně koncem každého kalendářního měsíce. Objednáte si ho a dostanete po zaplacení výhodný dárek ZDARMA dle vašeho výběru. Objednejte si tedy raději hned a vybírejte v časopise na stranách 96 a 97 a také elektronicky například na:
http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/
https://www.send.cz/casopis/779/foto-video/
https://foto-video.magaziny.cz/
https://predplatit.cz/detail/foto-video/200/
Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji, a ještě k tomu ta cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! UŠETŘÍTE!
Už máte voňavé květnové FOTOVIDEO? Podívejte se, co v něm najdete: ZDE.