Roman Vondrouš se stal Osobností české fotografie za rok 2022

Publikováno: 5. června 2023 | autor Redakce
vondrous-r-017.jpg

Asociace profesionálních fotografů ČR oslavila již 20. ročník prestižního ocenění Osobnost české fotografie společně s předáváním cen Federace evropských profesionálních fotografů FEP Awards.

Roman Vondrouš byl původně nominován Veronikou Souralovou a Josefem Mouchou a nám všem je jasné, že získal ocenění velmi oprávněně. Z nominace Veroniky Souralové citujeme:

„Skvělý fotoreportér, který vedle své práce pro ČTK vytváří ucelené soubory. Jeho styl je charakteristický, nepřehlédnutelný a zaslouženě je favoritem všech českých i zahraničních fotografických soutěží.“

Josef Moucha se v nominačním textu věnoval Romanově záslužné obsáhlé práci a úspěchům, takže vybíráme například: „Vedle práce reportéra v České tiskové kanceláři soustavně přispívá prezentacemi autorských děl k jakosti, rozvoji a propagaci české kultury u nás i v zahraničí. Přednáší jako pedagog i při projekcích vlastní tvorby, pořádá dílny pro studenty i pro veřejnost.“ Průběžně publikuje v tištěných i elektronických médiích. Vloni uskutečnil sérii osobních výstav:

Fragmenty metropole 2020, Městské kino, Nový Bor, 1. 12. 2021–20. 2. 2022
Behind the scenes of horse rating, Galeria ZPAF, Katovice, 10.–30. 11. 2022
Peking 2022, Galéria Nadácie Slovak Press Photo, Zichyho palác, Bratislava, 23. 11. 2022–30. 1. 2023
Zákulisí dostihů, Galerie Opera, Divadlo Jiřího Myrona, Ostrava, 5. 12. 2022–18. 1. 2023

Ve výčtu bychom mohli pokračovat ještě poměrně dlouho.

vondrous-r-017.jpg

Nositelem titulu Osobnost české fotografie 2022 za dlouhodobý přínos fotografii se stala Daniela Mrázková. Byla nominována Tomášem Fassatim a Danou Kyndrovou, která v nominaci napsala: „Daniela Mrázková (1942) patří dlouhodobě k nejvýznamnějším osobnostem české, respektive československé fotografie. Výčet jejích aktivit za šedesát let v tomto oboru shrnout do několika řádků je nereálné, a tak si dovolím odkázat na Wikipedii. Vzhledem k tomu, že minulý rok oslavila osmdesátku, navrhuji, aby jí při této příležitosti bylo uděleno ocenění, které si za svoji celoživotní práci pro fotku věru zaslouží.“

mrazkova-d-image1-10.jpeg

Nositelem titulu Osobnost mladé české fotografie 2022 – do 30 let je Julie Hrnčířová, která také získala finanční cenu ve výši 30 000 Kč od OOA-S na podporu nového projektu a členství v APF na rok zdarma. Druhé místo v této kategorii získala Petra Bašňáková. Součástí ceny je fotoaparát od firmy Sony a členství v APF na rok zdarma. Třetí místo získal Hiep Duong Chi. Součástí ceny je fotomateriál od firmy FOMEI a členství v APF na rok zdarma.

os-do-30-cena-2019-01.jpg

V kategorii Fotografická publikace roku 2022 byla porotou oceněna kniha Báry Prášilové Circles, kterou graficky upravil Milan Nedvěd a vydalo ji nakladatelství PositiF. Z nominačního textu Jana Pohribného citujme následující: „Na fotografickou publikaci roku 2022 nominuji knihu Báry Prášilové Circles, která je výběrem z takřka 15 let tvorby této originální a invenční autorky. Její tvorba úspěšně a s jistou dávkou humoru až surreálné ironie kombinuje prvky špičkové reklamní i umělecké fotografie, aniž by autorka rezignovala na důslednou přípravu až umanutost dokonalým provedením výsledného obrazu.“

prasilova-b-without-clouds-2020.from-the-series-circles-(kopie).jpg

Časopis FotoVideo je dlouholetým mediálním partnerem této významné soutěže české fotografie. Podrobněji se o všech současných i minulých oceněních a dalších aktivitách Asociace profesionálních fotografů ČR můžete dočíst na jejích stránkách www.asociacefotografu.com.


Celý článek najdete v červnovém čísle FotoVideo

Doporučujeme také výhodné předplatné s dárkem!


fv06-23-web3.jpg

Právě vychází
fv06-24-obalka-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.