Radovan Kodera – …do očí

Publikováno: 22. července 2021 | autor Redakce
Radovan Kodera – …do očí

Portrét patrí k základným obrazovým správam o našom živote. Potvrdzujeme si ním vlastnú existenciu. Vo vzťahu k sebe i k svojmu okoliu. K svojej i spoločenskej pamäti. Fixujeme svoj obraz/ odraz na malinkom guľatom kúsku vesmíru, kde sa denne pasujeme s vlastnou i všeobecne prijatou predstavou o kráse, láske, sebarealizácii a úspechu. Toto všetko sa nám zrkadlí v črtách. Najmä v očiach.

Radovan Kodera – …do očí

Při fotografování nutím portrétované dodržet mé rozmarné a pro ně nekomfortní podmínky. Dominantního zobrazení očí se snažím dosáhnout jak způsobem nasvícení a kompozicí snímku, tak i technickým provedením. Fotografuji velkoformátovou kamerou, umožňující využít anti-Scheimpflugova principu, tzn. naklopení přední a zadní standarty tak, že zobrazovací rovina není rovnoběžná s rovinou zaostření. Ta běží šikmo prostorem. Při ostření na matnici se pokouším protnout rovinu zaostření a rovinu zobrazení právě v místě očí. Pro portrétovaného to pak znamená, že od chvíle zaostření do okamžiku expozice se nesmí pohnout – proto mu před ostřením vrazím vzadu do hlavy opěrku. Portrétování je pro mě vždy emotivní zážitek, což někdy bývá na úkor soustředění a může znamenat, že výsledek neodpovídá stanovenému záměru. Pokračováním prožitku portrétování je pro mě i vyvolání negativu a výsledné fotografie ve fotokomoře.

Radovan Kodera

Radovan Kodera – …do očí

 

Radovan Kodera – …do očí

Radovan Kodera svoje skúsenosti dokumentárneho fotografa, pedagóga, kurátora, organizátora výstav a autora kníh pretavil do jedného z najintímnejších aktov - pohľadu do očí. Portréty prevažne českých a slovenských fotografov, no i iných “pracovníkov kultúry” kompozične vyrezal z pozadia sveta i zvyšku tela. Umlčal výpovednú hodnotu prirodzeného prostredia portrétovaných a ich držania tela. Topografiu tvárí potlačil anti-Scheimpflugovým efektom. Zahalil ju do neostrého oparu veľkoformátového fotoaparátu, v ktorom zaostrené slovo dostávajú iba oči. Je lovcom portrétov, ktoré si odnáša do svojej tmy.

Radovan Kodera – …do očí

Stredoeurópsky dom fotografie

Prepoštská 6, Bratislava

Trvanie výstavy: 8.7.-1.8.2021

Kurátorka: Veronika Marek Markovičová

https://www.facebook.com/stredoeuropskydomfotografie/

Výstava vznikla v spolupráci s Českým centrom v Bratislave.


Už máte červencové vydání časopisu FOTOVIDEO?

Tento rok je pro nás velmi důležitý, nejen tou celoroční oslavou našeho čtvrtstoletí, ale i tím, že se snad jeho podstatná část odvine v normálních časech, a tak i časopisecká distribuce se po dvou letech ještě o něco zlepší. Tím chceme současně moc poděkovat všem, kteří si nás nově předplatili (a těm, co si předplatné obnovili určitě a ze srdce také!), díky nimž nám počet předplatitelů zase o dost stoupl.

Pětadvacáté léto s časopisem FotoVideo

Má to logiku, zvykáme si všichni na doručování všeho až domů, a tak proč ne také pravidelné dodávky časopis FotoVideo, když ho dostanu až domů, o den dříve, levněji a bez poštovného, navíc s vybraným dárkem zdarma při objednání (mimochodem, podívejte se na náš web do sekce předplatného, máme nové, letní dárky v limitovaných edicích a také nové, paměťové karty).

Využíváte QR kódy na přehrávání videí a webových stránek? Najdete je v tomto vydání skoro v každém článku! A když už tedy jsme u tohoto vydání: Je v něm hodně praktických článků. Je léto, jste určitě mnohem častěji venku, a tak jsme vám do tohoto červencového vydání připravili velký mix fotografické praxe a technických informací tak, abyste se třeba i poučili a inspirovali. Současně přinášíme docela zajímavé informace ze světa foto a video i díky, že jsme v řadě zajímavých akcí a událostí mediálními partnery. Ostatně, když jsme už u toho: pořádáte nějaké větší fotografické setkání, soutěž, výstavu, prezentaci? Pokud ano a je to vaše akce nevonící příliš komerční náplní, určitě nám o ní včas napište. Rádi o ní v některém z našich médií napíšeme. On ten náš web a časopis mají přeci jenom poměrně velký dosah. Stačí se jen podívat například na ty tři desítky tisíc fotografů registrovaných do soutěže Fotograf roku.

Fotograf roku má aktuální téma: Řada, řady

Řada čísel, stromů, lidí, věcí, zvířat… posloupnosti, události, exponenciální… Kde všude dokážete najít řadu? Doma, v zaměstnání, před obchodem, v obilí, na letišti, před kinem? Řada znamená určité uspořádání a někdy i nutnost… Foťte a vkládejte své příspěvky na toto téma do soutěže Fotograf roku průběžně a kdykoli a nejpozději do 31. 7. 2021 na http://fotografroku.ifotovideo.cz

Óda na domácí spotřebiče, Pavel Hujíček

Vybírejte z červencového FotoVideo například:

Pětadvacáté léto s časopisem FotoVideo

ROZHOVOR: EVA KUČMÁŠOVÁ

Vnímám studenty jako budoucnost fotografie…

ROZHOVOR: EVA KUČMÁŠOVÁ

SOUTĚŽ: EISA MAESTRO 2021

Tak kdopak asi zvítězil v národním kole?

SOUTĚŽ: EISA MAESTRO 2021

DOBRODRUŽSTVÍ AŽ NEUVĚŘITELNÉ

Extrémní fotograf v Irsku

DOBRODRUŽSTVÍ AŽ NEUVĚŘITELNÉ

FOTOUDÁLOST: VÁCLAV ŠILHA

Jak se fotí kroje na Chodsku?

FOTOUDÁLOST: VÁCLAV ŠILHA

PRAXE: FOTOŠKODA WEEK JE ZA NÁMI

A dál na plný plyn s programem a workshopy

PRAXE: FOTOŠKODA WEEK JE ZA NÁMI

TECHNIKA: OCUTNÁVKA NOVÉHO ULTRATELEZOOMU

TAMRON 150-500 mm F / 5-6,7 Di III VC VXD

TECHNIKA: OCUTNÁVKA NOVÉHO ULTRATELEZOOMU

… a další a další praktické, inspirativní i technické články

POZOR, POZOR, přidali jsme nové dárky! Chcete paměťovou kartu LEXAR, módní tašku či parfém? Vyberte si! Je to stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě dárky odjakživa patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je ZDARME k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

Pětadvacáté léto s časopisem FotoVideo

Právě vychází
fv02-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.