Pravda ve fotografiích Jana Kufy

Publikováno: 4. ledna 2021 | autor Redakce
Pravda ve fotografiích Jana Kufy

V historii naší země proběhlo až příliš sporů ohledně Slezska, kraje horalů. Někdy i s pomocí zbraní. I v současnosti se vedla jakási přetahovaná o název Mosty u Jablunkova, kde by mělo zmizet jméno města Jablunkova. Ve zdejším kraji dosud žije víc lidí se jménem Kufa, a tak podle rodinné tradice se doplňují o název místa, odkud pochází jejich rod. Tak se za jménem fotografa Jana Kufy (nar. 26. 12. 1952) uvádí ještě jméno Kičeřok.

Fotografii Jan Kufa podlehl již v klukovském věku, kdy začal provádět kontaktní zvětšeniny 6 × 9 cm. Hluboký zájem a zvědavost ho přivedly do kdysi existujícího fotokroužku, co se po čase proměnil ve Fotoklub Jablunkov. Měl na tom zásluhu právě Jan Kufa, jehož aktivitu a poctivou snahu o kreslení světlem nešlo přehlédnout.

pravda-ve-fotografiich-jana-kufy-1.jpg

Výjimečnost fotografií Jana Kufy nespočívá v exkluzivitě či ve snaze o jakési umělecké počínání. On netoužil ani po zachycení rychle mizejících okamžiků. Narodil se v Mostech u Jablunkova a podlehl portrétování tamních lidí v kopcích a často v zastrčených chalupách.

pravda-ve-fotografiich-jana-kufy.jpg

Nefalšovaná pravda lidských tváří, z nichž lze vyčíst i jejich těžké životní osudy. Za těmito lidmi bývalo nutné někdy vystoupat do zasněžených strání k zastrčené a osamělé dřevěnici a promluvit si se starcem žijícím v těžkých podmínkách. Ten ale spíše připomínal lesního muže. Návštěvy se pak mohly i opakovat, i když dřevěná chalupa byla někdy opuštěná. Stařec, vlastně lesní muž, třeba prožil celý den v lese, aby si opatřil něco dřeva do kamen. Po delším pobytu v chalupě musel sejít z kopců, aby si v podhůří cosi zakoupil. Jeho vzornými druhy byla koza a několik kocourů. Portréty tohoto lesního muže ve fotografiích Jana Kufy jsou jakýmsi…

Celý článek si přečtěte v lednovém čísle časopisu FOTOVIDEO:

fotovideo-01-2021.jpg

S kým se v lednovém FotoVideo setkáte?

Hned v úvodu s Jiřím Křenkem, jediným Čechem, který má akreditaci na fotografování závodů Formule 1. Jeho zážitky jsou až neuvěřitelné a fotografie úžasné. Hned v závěsu za ním je na dalších stránkách neuvěřitelná žena, oficiální fotografka Českého olympijského týmu, právě čerstvě oceněná Bára Reichová. Jeden fotografický zážitek tedy střídá další. Abychom nebyli jen v pohybu, dali jsme slovo i mistrům krajinářům. Co vám říkají jména Martin Rak a Martin Šaroch. Každý z nich své krajiny pojímá a snímá jinak a současně oba milují krásu a nedotknutelnost přírodu. Jejich snímky jsou dokonalými a propracovanými obrazy. A tak bychom mohli pokračovat s líčením originality Dana Vojtěcha, vzpomínkami Františka Dostála nebo dokumenty Lucie Mojžíšové. Naše nabídka je i v roce 2021 široká a bude taková stále. Jsme rádi, že jste s námi.

Vybírejte z lednového vydání časopisu FotoVideo v novém kabátě:

ROZHOVOR: JIŘÍ KŘENEK

Pouze dvacet fotografů z celého světa na trati Formule 1

jiri-krenek.jpg

INTERVIEW: BARBORA REICHOVÁ

Projekt Nezlomní olympionici vznikl v lockdownu a je dokonalý

barbora-reichova.jpg

ROZHOVOR: MARTIN RAK

Nejraději mám krajiny na sever od Prahy, říká mistr

martin-rak.jpg

ROZHOVOR: MAREK ŠAROCH

Dá se říct, že přes den létám s dronem jen výjimečně…

PRAXE: DAN VOJTĚCH

Virtuální skatepark v Maxspace

dan-vojtech.jpg

FOTOGRAF ROKU: VYHRAJTE TÝDEN S VOLVO

Výjimečná soutěžní kategorie zahájena

vyfot-volvo.jpg

FOTOGRAF ROKU: PRVNÍ TÉMA NOVÉHO ROČNÍKU VYHODNOCENO

Téma Pohled z okna přitáhlo téměř 1500 fotografií! Jak jste dopadli vy a jak vaši fotografičtí přátelé? Pořadí najdete jen v tištěném vydání FotoVideo.

fotograf-roku.jpg

… a samozřejmě dalších minimálně dvacet zajímavých článků!

Výhodné je si nechat posílat FotoVideo až domů!

A zase máme pro vás další dárky k celoročnímu předplatnému FotoVideo. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na celý rok 2021! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás na zimní měsíce a vyzkoušejte si, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného klesá jeho cena….

Vybírejte si na našem webu:

http://www.ifotovideo.cz/rubriky/predplatne/

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze s námi!

Za branou čtvrtstoletí – lednové FOTOVIDEO

Právě vychází
fv02-24-web3.jpg
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.